შერწყმის კონტროლის განაცხადები: კონკურენციის სააგენტოს ნებართვის მიღება
საქართველოში მსხვილი M&A გარიგებები (შერწყმა, შეძენა, ერთობლივი საწარმოს შექმნა) ხშირად ექვემდებარება სახელმწიფო რეგულირებას. კონკურენციის სამართლის მიხედვით, თუ გარიგებაში მონაწილე კომპანიების ჯამური ბრუნვა აჭარბებს კანონით დადგენილ ზღვარს, აუცილებელია გარიგების შეტყობინება (Notification) საქართველოს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში. ამ პროცესს "კონცენტრაციის კონტროლი" ეწოდება. წინასწარი თანხმობის გარეშე გარიგების განხორციელება ("Gun Jumping") სერიოზულ სამართლებრივ დარღვევას წარმოადგენს, რაც ისჯება მაღალი ჯარიმებით და შესაძლოა გარიგების ბათილობაც კი გამოიწვიოს. შერწყმის კონტროლის განაცხადის მომზადება რთული და შრომატევადი პროცესია, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ ბაზრის ეკონომიკურ ანალიზს.
Legal.ge გთავაზობთ კონკურენციის სამართლის ექსპერტების დახმარებას, რომლებიც შეაფასებენ თქვენს გარიგებას, მოამზადებენ სრულყოფილ განაცხადს და უზრუნველყოფენ სააგენტოსგან თანხმობის დროულად მიღებას.
რას მოიცავს შერწყმის კონტროლის მომსახურება?
მომსახურება ფარავს კონცენტრაციის რეგისტრაციის სრულ ციკლს:
- ვალდებულების შეფასება: გარიგების მონაწილეთა ბრუნვის დათვლა და დადგენა, აკმაყოფილებს თუ არა გარიგება შეტყობინების კრიტერიუმებს.
- ბაზრის ანალიზი: შესაბამისი ბაზრის განსაზღვრა (პროდუქციული და გეოგრაფიული) და გარიგების გავლენის შეფასება კონკურენციაზე.
- განაცხადის მომზადება: შეტყობინების ფორმის შევსება და თანდართული დოკუმენტაციის (ეკონომიკური დასაბუთება, ბაზრის წილები) მომზადება.
- კომუნიკაცია სააგენტოსთან: წინასწარი კონსულტაციები (Pre-notification) და სააგენტოს კითხვებზე პასუხის გაცემა განხილვის პროცესში.
- პირობითი თანხმობა (Remedies): თუ სააგენტო ხედავს პრობლემას, ვალდებულებების (მაგ. აქტივის გაყიდვა) შეთავაზება თანხმობის მისაღებად.
ხშირი სცენარები, როდესაც შეტყობინება აუცილებელია
კონცენტრაციის კონტროლი საჭიროა შემდეგ შემთხვევებში:
- ორი დამოუკიდებელი კომპანიის შერწყმა: როდესაც ორი მსხვილი მოთამაშე ერთიანდება.
- წილის შეძენა: როდესაც ერთი კომპანია იძენს მეორე კომპანიის წილს და იღებს მასზე კონტროლს.
- აქტივების შეძენა: როდესაც ხდება აქტივების (მაგ. ქარხნის, მაღაზიათა ქსელის) ყიდვა, რომელსაც აქვს ბრუნვა.
- ერთობლივი საწარმოს (JV) შექმნა: როდესაც ორი კომპანია აფუძნებს ახალ, დამოუკიდებელ ეკონომიკურ სუბიექტს.
შერწყმის კონტროლს არეგულირებს საქართველოს კანონი "კონკურენციის შესახებ". კანონის მე-11 მუხლის მიხედვით, კონცენტრაცია ექვემდებარება შეტყობინებას, თუ მონაწილე მხარეთა ჯამური წლიური ბრუნვა საქართველოს ტერიტორიაზე აღემატება 20 მილიონ ლარს, და ამასთან, თითოეული მხარის ბრუნვა აღემატება 5 მილიონ ლარს. სააგენტოს აქვს 1 თვე პირველადი გადაწყვეტილებისთვის და დამატებითი დრო სიღრმისეული კვლევისთვის. უნებართვო კონცენტრაციის განხორციელება ისჯება ჯარიმით, რომელიც შეიძლება იყოს წინა წლის ბრუნვის 5%-მდე. ასევე რელევანტურია კონკურენციის სააგენტოს დადგენილება "კონცენტრაციის შეტყობინების წარდგენისა და განხილვის წესის შესახებ".
- მონაცემთა შეგროვება: ფინანსური მონაცემების და ჯგუფის სტრუქტურის შეგროვება.
- დრაფტინგი: განაცხადის ტექსტის და ეკონომიკური არგუმენტაციის მომზადება.
- წარდგენა: განაცხადის რეგისტრაცია სააგენტოში.
- მონიტორინგი: ადმინისტრაციული წარმოების პროცესის მართვა.
- თანხმობა: სააგენტოს გადაწყვეტილების მიღება და გარიგების დასრულება.
კონკურენციის სააგენტოსთან ურთიერთობა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას და გამოცდილებას. არასწორად შევსებული განაცხადი შეიძლება გახდეს საქმის წარმოების შეწყვეტის ან უარის თქმის საფუძველი, რაც თვეობით შეაფერხებს თქვენს გარიგებას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც ზუსტად იციან სააგენტოს მოთხოვნები და დაგეხმარებიან დაბრკოლებების გარეშე მიიღოთ "მწვანე შუქი" თქვენი ტრანზაქციისთვის.