M&A (შერწყმა და შეძენა) კონსულტაცია არის კომპლექსური სერვისი, რომელიც მოიცავს ბიზნესის ყიდვა-გაყიდვის პროცესის სრულ სამართლებრივ და სტრატეგიულ მხარდაჭერას. ეს არის ყველაზე მაღალი დონის კორპორატიული სერვისი, სადაც იურისტები მოქმედებენ არა მხოლოდ როგორც სამართლებრივი მრჩევლები, არამედ როგორც პროექტის მენეჯერები. საქართველოში M&A ტრანზაქციები ხშირად მოიცავს რთულ მოლაპარაკებებს, მრავალმხრივ აუდიტს, მარეგულირებელ თანხმობებს და ფინანსურ სტრუქტურირებას. იქნება ეს ადგილობრივი კონკურენტის შესყიდვა, უცხოელი ინვესტორის შემოსვლა თუ ბიზნესიდან გასვლა (Exit), პროცესის წარმატება დამოკიდებულია დეტალებისადმი ყურადღებასა და სწორ დაგეგმვაზე. Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი M&A მრჩევლები გეხმარებიან გარიგების ინიცირებიდან მის წარმატებით დახურვამდე, რათა მიიღოთ მაქსიმალური ღირებულება და მინიმუმამდე დაიყვანოთ რისკები.
რას მოიცავს M&A საკონსულტაციო მომსახურება?
ეს სერვისი არის „ქოლგა“, რომელიც აერთიანებს გარიგების ყველა ეტაპს:
- სტრატეგიული დაგეგმვა: მიზნების განსაზღვრა (ყიდვა თუ გაყიდვა), სამიზნე კომპანიების იდენტიფიკაცია და ბაზრის კვლევა.
- LOI და Term Sheet: განზრახულობათა ოქმისა და ძირითადი პირობების დოკუმენტის მომზადება და მოლაპარაკება, რაც ქმნის გარიგების ჩარჩოს.
- Due Diligence (DD) კოორდინაცია: იურიდიული, ფინანსური და საგადასახადო აუდიტის პროცესის მართვა. გამყიდველის მხარეს — მონაცემთა ოთახის (Data Room) მომზადება; მყიდველის მხარეს — რისკების გამოვლენა.
- სრული დოკუმენტაცია: SPA (Share Purchase Agreement), SHA (Shareholders' Agreement) და სხვა ნასყიდობის ხელშეკრულებების დრაფტინგი და დახვეწა.
- მარეგულირებელი თანხმობები: საჭიროების შემთხვევაში, კონკურენციის სააგენტოს, ეროვნული ბანკის ან კომუნიკაციების კომისიის თანხმობის მოპოვება.
- დახურვა (Closing) და პოსტ-ინტეგრაცია: გარიგების ფინალური გაფორმება და ინტეგრაციის პროცესის სამართლებრივი მხარდაჭერა.
M&A კონსულტაცია აუცილებელია:
- ბიზნესის გაყიდვა (Sell-side): დამფუძნებელს სურს ბიზნესიდან გასვლა. მრჩეველი ამზადებს კომპანიას („Vendor Due Diligence“), რათა ის მიმზიდველი იყოს მყიდველისთვის და ფასი არ დავარდეს აუდიტის დროს.
- კონკურენტის შეძენა (Buy-side): კომპანიას სურს ბაზრის წილის გაზრდა. მრჩეველი აწარმოებს მოლაპარაკებებს და იკვლევს სამიზნე კომპანიის „ჩონჩხებს კარადაში“.
- შერწყმა (Merger): ორი თანაბარი ზომის კომპანია ერთიანდება. საჭიროა რთული კორპორატიული სტრუქტურირება და მართვის განაწილება.
- Management Buyout (MBO): მენეჯმენტი ყიდულობს კომპანიას დამფუძნებლებისგან. საჭიროა დაფინანსების მოზიდვა და ინტერესთა კონფლიქტის მართვა.
M&A პროცესი რეგულირდება კანონთა ფართო სპექტრით: „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი (კორპორატიული პროცედურები), სამოქალაქო კოდექსი (სახელშეკრულებო სამართალი), „კონკურენციის შესახებ“ კანონი (კონცენტრაციის კონტროლი), საგადასახადო კოდექსი და შრომის კოდექსი. სპეციფიკურ სექტორებში (ბანკები, ენერგეტიკა, მედია) მოქმედებს დამატებითი რეგულაციები. M&A მრჩეველი უზრუნველყოფს, რომ გარიგება იყოს შესაბამისობაში ყველა ამ კანონთან და არ დადგეს მისი ბათილობის რისკი.
Legal.ge-სთან M&A პროექტი მიმდინარეობს ეტაპობრივად:
- მანდატის გაფორმება: მიზნების და ანაზღაურების (ხშირად Success Fee) შეთანხმება.
- მომზადება: ინფორმაციის შეგროვება და სტრატეგიის შემუშავება.
- მოლაპარაკება: ფასსა და პირობებზე შეთანხმება.
- შემოწმება: აუდიტის ჩატარება.
- ხელმოწერა და აღსრულება: გარიგების დასრულება.
M&A გარიგება შეიძლება იყოს კომპანიის ისტორიაში ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენა. შეცდომის ფასი აქ ძალიან მაღალია. Legal.ge-ს ექსპერტებს აქვთ გამოცდილება როგორც ლოკალურ, ისე საერთაშორისო ტრანზაქციებში. ჩვენ გთავაზობთ არა უბრალოდ იურიდიულ მომსახურებას, არამედ სტრატეგიულ პარტნიორობას წარმატებული გარიგების მისაღწევად.