როდის უნდა დავაპატიმროთ გემი?
გემის დაპატიმრება ხდება მაშინ, როდესაც არსებობს რისკი, რომ გადამზიდავი არ აანაზღაურებს ზარალს და გემი არის მისი ერთადერთი აქტივი საქართველოში.
რა არის "საერთო ავარია"?
ეს არის სიტუაცია, როდესაც გემისა და ტვირთის გადასარჩენად განზრახ იქნა გაწეული ხარჯი, რომლის გაზიარებაც ყველა მონაწილეს ევალება.
ეხმარება თუ არა იურისტი სადაზღვევო კომპანიასთან ურთიერთობაში?
დიახ, იურისტები ხშირად მუშაობენ დაზღვევის ანაზღაურების მიღებაზე და სადაზღვევო პირობების განმარტებაზე.
დავები ტვირთზე წარმოადგენს საზღვაო სამართლის დინამიკურ ნაწილს, სადაც იკვეთება საერთაშორისო ვაჭრობა, ტრანსპორტირება და დაზღვევა. საქართველო, როგორც კასპიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებისთვის "კარიბჭე", ყოველწლიურად ატარებს მილიონობით ტონა ტვირთს. ასეთ მასშტაბებში გარდაუვალია შემთხვევები, როდესაც ტვირთი იკარგება, ზიანდება ან მისი მიწოდება ფერხდება. დავები ტვირთზე შეიძლება მოიცავდეს როგორც მცირე დაზიანებებს, ისე გემის სრულ დაღუპვასთან დაკავშირებულ გლობალურ პრეტენზიებს. Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ გამოცდილ საზღვაო ადვოკატებთან, რათა თქვენი ინტერესები იყოს დაცული ნებისმიერი მასშტაბის დავისას.
რას მოიცავს ტვირთზე დავებთან დაკავშირებული მომსახურება?
მომსახურების ძირითადი მიზანია დადგინდეს ზიანის გამომწვევი მიზეზი და მოხდეს მისი სამართლებრივი რეაგირება. სპეციალისტები გთავაზობენ: კონოსამენტების და სხვა სატვირთო დოკუმენტების დეტალურ ანალიზს; პრეტენზიების მომზადებას და წარდგენას გადამზიდავის წინააღმდეგ; საზღვაო დაზღვევის პოლისებთან დაკავშირებულ კონსულტაციებს; სუბროგაციული დავების მართვას; გემების დაპატიმრებას სარჩელის უზრუნველყოფის მიზნით. იურისტები მუშაობენ როგორც ტვირთის მფლობელებთან, ისე მზღვეველებთან და ექსპედიტორებთან, რაც უზრუნველყოფს დავის ყოველმხრივ და პროფესიონალურ ხედვას.
ხშირად დავა იწყება მაშინ, როდესაც ტვირთი მიიღება "სველი" ან ფიზიკურად დაზიანებული სახით. მაგალითად, ფოლადის ნაწარმის გადაზიდვისას შესაძლოა მოხდეს მისი დაჟანგვა ზღვის წყლის შეღწევის გამო. მეორე სცენარია ტვირთის დანაკლისი, როდესაც გადმოტვირთვისას წონა ან რაოდენობა ნაკლებია დოკუმენტში მითითებულზე. ასევე ხშირია დავები საერთო ავარიის (General Average) დროს, როდესაც ტვირთის მფლობელს მოეთხოვება ხარჯების გაზიარება გემის გადარჩენისთვის. ასეთ სიტუაციებში სწრაფი იურიდიული ჩარევა და სურვეიერის დანიშვნა გადამწყვეტია სიმართლის დასადგენად.
დავები ტვირთზე საქართველოში რეგულირდება საქართველოს საზღვაო კოდექსით, რომელიც ეფუძნება საერთაშორისო საზღვაო პრინციპებს. კოდექსი ადგენს გადამზიდავის პასუხისმგებლობის "ოქროს შუალედს", რაც იცავს როგორც ბიზნესს, ისე ნაოსნობის უსაფრთხოებას. ასევე გამოიყენება საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს საზღვაო სარჩელების განხილვის წესებსა და გემის დაპატიმრების პროცედურებს. იურისტების დახმარება აუცილებელია, რათა მოხდეს ამ რთული ნორმების სწორი გამოყენება კონკრეტული შემთხვევისას, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება საერთაშორისო ელემენტის მქონე დავებს.
პროცესი იწყება ფაქტების შეგროვებითა და წინასწარი სამართლებრივი დასკვნის მომზადებით. იურისტი აფასებს, თუ რომელი კანონმდებლობა და იურისდიქცია ვრცელდება დავაზე. შემდეგ ხდება ოფიციალური შეტყობინების გაგზავნა ყველა პოტენციური პასუხისმგებელი პირისთვის. მესამე ეტაპი მოიცავს მოლაპარაკებებს ზარალის ანაზღაურებაზე. თუ შეთანხმება ვერ შედგა, იურისტი ამზადებს სარჩელს და მიმართავს სასამართლოს ან არბიტრაჟს. პროცესის განმავლობაში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიებებს, რათა გადაწყვეტილების აღსრულება იყოს რეალური.
ტვირთთან დაკავშირებული დავები სპეციფიკურ გარემოში მიმდინარეობს და მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ქართულ პორტებში და იციან საერთაშორისო საზღვაო ბაზრის წესები. ჩვენი პლატფორმა გთავაზობთ გამჭვირვალე არჩევანს და საიმედო პარტნიორობას თქვენი უფლებების დასაცავად. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე და მოაგვარეთ თქვენი დავა პროფესიონალურად.