ტვირთის პრეტენზიები წარმოადგენს საზღვაო სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და კრიტიკულ მიმართულებას, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობებს ტვირთის მფლობელებს, გადამზიდავებსა და სადაზღვევო კომპანიებს შორის. საქართველო, როგორც მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ჰაბი შავ ზღვაზე, აქტიურად არის ჩართული საერთაშორისო საზღვაო გადაზიდვებში ფოთისა და ბათუმის პორტების მეშვეობით. ტვირთის დაზიანება, დანაკლისი ან მიწოდების ვადების დარღვევა ხშირად ხდება მრავალმილიონიანი დავების მიზეზი. ამ სფეროში სამართლებრივი დახმარება მოითხოვს არა მხოლოდ ადგილობრივი კანონმდებლობის, არამედ საერთაშორისო კონვენციების ღრმა ცოდნას, რომლებიც განსაზღვრავენ გადამზიდავის პასუხისმგებლობის ფარგლებსა და გამონაკლისებს. Legal.ge-ს პლატფორმა საშუალებას გაძლევთ დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ საზღვაო იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი ინტერესების დაცვაში ნებისმიერი სირთულის სატვირთო დავის დროს.
რას მოიცავს ტვირთის პრეტენზიებთან დაკავშირებული მომსახურება?
საზღვაო სამართლის სპეციალისტები სთავაზობენ კლიენტებს კომპლექსურ მხარდაჭერას, რაც მოიცავს როგორც პრევენციულ ზომებს, ისე წარმოშობილი კონფლიქტების გადაჭრას. მომსახურება მოიცავს: ტვირთის დაზიანების ხარისხისა და მიზეზების დადგენას; კონოსამენტის (Bill of Lading) პირობების ანალიზს; პრეტენზიის წარდგენის ვადების მკაცრ კონტროლს; ზარალის ოდენობის გაანგარიშებას საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად; მოლაპარაკებებს გადამზიდავებთან და მათ მზღვეველებთან (P&I კლუბები); საარბიტრაჟო და სასამართლო წარმომადგენლობას. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მტკიცებულებების შეგროვებას, როგორიცაა სურვეიერული ანგარიშები, ფოტო-ვიდეო მასალა და ტექნიკური ექსპერტიზის დასკვნები, რაც გადამწყვეტია დავის წარმატებით დასრულებისთვის.
ტვირთთან დაკავშირებული დავები მრავალფეროვანია. მაგალითად, როდესაც კონტეინერი ზღვაში შტორმის დროს ზიანდება და ტვირთი სველდება, საჭიროა დადგინდეს, იყო თუ არა გემი ვარგისი ნაოსნობისთვის (seaworthiness). მეორე სცენარი ეხება ტემპერატურული რეჟიმის დარღვევას რეფერირებული კონტეინერებით მალფუჭებადი პროდუქციის გადაზიდვისას, რაც იწვევს მთლიანი პარტიის უვარგისობას. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც ტვირთი პორტში ჩამოსვლისას აღმოჩნდება დანაკლისით, მიუხედავად იმისა, რომ ლუქი ხელუხლებელია. თითოეული ეს შემთხვევა მოითხოვს ინდივიდუალურ მიდგომას და სწორ სამართლებრივ კვალიფიკაციას, რათა ზარალის ანაზღაურება რეალური გახდეს.
ტვირთის გადაზიდვასთან დაკავშირებული ურთიერთობები საქართველოში რეგულირდება უპირველეს ყოვლისა საქართველოს საზღვაო კოდექსით. ეს დოკუმენტი დეტალურად განსაზღვრავს გადამზიდავის პასუხისმგებლობის საფუძვლებს, ლიმიტებსა და პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების პირობებს. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც გამოიყენება ზოგადი სახელშეკრულებო ვალდებულებების შესრულების ნაწილში. საქართველო მიერთებულია საერთაშორისო შეთანხმებებს, რაც ნიშნავს, რომ პრეტენზიების განხილვისას მხედველობაში მიიღება ისეთი სტანდარტები, როგორიცაა ჰაგა-ვისბის წესები. იურისტების დახმარება აუცილებელია, რათა მოხდეს ამ ნორმების სწორი ინტერპრეტაცია კონკრეტულ კონოსამენტთან მიმართებაში.
პირველ ეტაპზე ხდება დოკუმენტაციის პირველადი შესწავლა და პრეტენზიის საფუძვლიანობის შეფასება. იურისტი ამოწმებს, ხომ არ არის გასული სარჩელის წარდგენის ხანდაზმულობის ვადა, რომელიც საზღვაო სამართალში საკმაოდ ხანმოკლეა. შემდეგ ხდება სურვეიერების ჩართვა ზარალის ფიქსაციისთვის. მესამე ეტაპზე იგზავნება ოფიციალური პრეტენზია (Notice of Claim) გადამზიდავის სახელზე. თუ მოლაპარაკებები შედეგს არ გამოიღებს, იწყება სამართლებრივი წარმოება სასამართლოში ან არბიტრაჟში. პროცესი სრულდება აღსრულების ეტაპით ან საზავო შეთანხმების გაფორმებით, რაც კლიენტს აძლევს ფინანსური ზარალის კომპენსაციის შესაძლებლობას.
საზღვაო დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ექსპერტიზას, რომელიც ყველა იურისტს არ გააჩნია. Legal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით მხოლოდ გადამოწმებულ სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ დიდი გამოცდილება ქართულ და საერთაშორისო საზღვაო კომპანიებთან მუშაობის. ჩვენი სისტემა გაძლევთ საშუალებას შეადაროთ პროფესიონალები, გაეცნოთ მათ რეიტინგებს და აირჩიოთ საუკეთესო დამცველი თქვენი ბიზნესისთვის. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე და დაიცავით თქვენი ტვირთი სამართლებრივი რისკებისგან.