ინვესტიციების მართვის ხელშეკრულება წარმოადგენს საკვანძო დოკუმენტს, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობას ინვესტორსა (კლიენტსა) და აქტივების მმართველ კომპანიას ან ინდივიდუალურ მმართველს შორის. ეს დოკუმენტი განსაზღვრავს მხარეთა უფლებებს, მოვალეობებს, საინვესტიციო მანდატს და პასუხისმგებლობის ფარგლებს. საქართველოში, სადაც კაპიტალის ბაზარი მზარდია, პროფესიონალურად შედგენილი ხელშეკრულება აუცილებელია როგორც ინვესტორის კაპიტალის დასაცავად, ისე მმართველის საქმიანობის ლეგალიზებისთვის. ხელშეკრულება უნდა ასახავდეს საინვესტიციო სტრატეგიას, რისკის ტოლერანტობას და საკომისიოების სტრუქტურას, რაც თავიდან აცილებს სამომავლო დავებს და უზრუნველყოფს მხარეთა შორის ნდობას.
რას მოიცავს ინვესტიციების მართვის ხელშეკრულება?
ეფექტური ხელშეკრულება უნდა იყოს დეტალური და ფარავდეს შემდეგ მნიშვნელოვან ასპექტებს:
- საინვესტიციო მანდატი და სტრატეგია: მკაფიოდ განსაზღვრული ფარგლები, თუ სად და რა პირობებით შეუძლია მმართველს კაპიტალის დაბანდება.
- საკომისიოების სტრუქტურა: მართვის საკომისიოს (Management Fee) და წარმატების საკომისიოს (Performance Fee) გამოთვლისა და გადახდის წესები.
- ანგარიშგება და გამჭვირვალობა: კლიენტისთვის პერიოდული ანგარიშების წარდგენის ფორმა და სიხშირე.
- რისკის მართვა: ლიმიტების დაწესება კონკრეტულ აქტივებზე ან სექტორებზე დივერსიფიკაციის უზრუნველსაყოფად.
- ფიდუციური მოვალეობები: მმართველის ვალდებულება, იმოქმედოს მხოლოდ ინვესტორის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით.
- ხელშეკრულების შეწყვეტა: აქტივების დაბრუნების პირობები და ვადები თანამშრომლობის დასრულებისას.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა ხელშეკრულება
1) ინდივიდუალური პორტფელის მართვა (Discretionary Portfolio Management), როდესაც კლიენტი ანდობს თანხას პროფესიონალს; 2) აქტივების მმართველი კომპანიის მიერ საინვესტიციო ფონდის მართვა; 3) ინსტიტუციონალური ინვესტორების (მაგ. საპენსიო ფონდები) მიერ გარე მმართველების დაქირავება; 4) კორპორაციული კლიენტების თავისუფალი ფულადი სახსრების მართვა ფინანსური სარგებლის მისაღებად; 5) საერთაშორისო საინვესტიციო პლატფორმებთან თანამშრომლობა, რაც მოითხოვს ქართულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობას.
საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩო
ინვესტიციების მართვის ხელშეკრულებები საქართველოში რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით, რომელიც განსაზღვრავს დავალებისა და მინდობილობის ხელშეკრულებების ზოგად პრინციპებს. სპეციფიკური რეგულაციები მოცემულია საქართველოს კანონში საინვესტიციო ფონდების შესახებ და საქართველოს კანონში ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ. ასევე, საქართველოს ეროვნული ბანკის წესები აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს აქტივების მმართველების ეთიკასა და პროფესიულ ქცევაზე. მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ, რადგან მმართველი ფლობს კლიენტის კონფიდენციალურ ინფორმაციას.
მომსახურების ეტაპები
პროცესი იწყება მხარეთა მოლოდინების და საინვესტიციო მიზნების იდენტიფიცირებით. შემდეგ იურისტი ამზადებს ხელშეკრულების პროექტს, რომელიც მორგებულია კონკრეტულ სტრატეგიაზე. მესამე ეტაპზე ხდება მოლაპარაკებები პირობების დასაზუსტებლად, განსაკუთრებით საკომისიოებისა და პასუხისმგებლობის ნაწილში. დოკუმენტის ხელმოწერის შემდეგ ხდება მისი აღსრულების მონიტორინგი. საჭიროების შემთხვევაში, ხორციელდება ხელშეკრულების განახლება კანონმდებლობაში შესული ცვლილებების შესაბამისად.
რატომ უნდა იპოვოთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე?
საინვესტიციო ხელშეკრულებებში დაშვებულმა შეცდომამ შესაძლოა დიდი ფინანსური ზარალი გამოიწვიოს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საბანკო და საფინანსო სამართალში. ისინი უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ხელშეკრულება იყოს მაქსიმალურად დაცული, ითვალისწინებდეს ყველა შესაძლო რისკს და სრულად შეესაბამებოდეს ეროვნული ბანკის მოთხოვნებს. ნუ ანდობთ თქვენს კაპიტალს ბუნდოვანი პირობების მქონე დოკუმენტებს — შეარჩიეთ პროფესიონალი Legal.ge-ზე.