საინვესტიციო ფონდის ფორმირება არის ფუნდამენტური სამართლებრივი პროცესი, რომელიც მოიცავს ფონდის სტრუქტურის შერჩევას, დამფუძნებელი დოკუმენტაციის მომზადებას და შესაბამისი ლიცენზიის ან ავტორიზაციის მოპოვებას. საქართველო სთავაზობს მიმზიდველ გარემოს ფონდების შესაქმნელად, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც ამოქმედდა ახალი კანონმდებლობა, რომელიც მაქსიმალურად არის დაახლოებული ევროპულ სტანდარტებთან. ფონდის სწორი ფორმირება განსაზღვრავს მის მომავალ წარმატებას, ინვესტორთა უფლებების დაცვას და საგადასახადო ოპტიმიზაციის შესაძლებლობებს. ეს მომსახურება განკუთვნილია ინვესტორებისთვის, აქტივების მმართველებისთვის და ბიზნეს ჯგუფებისთვის, რომელთაც სურთ კაპიტალის მობილიზება კონკრეტული პროექტებისთვის.
რას მოიცავს საინვესტიციო ფონდის ფორმირება?
ფონდის შექმნის პროცესი მოიცავს რამდენიმე კრიტიკულ კომპონენტს, რაც საჭიროებს მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ მხარდაჭერას:
- იურიდიული ფორმის შერჩევა: ფონდის ჩამოყალიბება სააქციო საზოგადოების (სს) ან შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოების (შპს) სახით, ან საინვესტიციო ამხანაგობის შექმნა.
- დამფუძნებელი დოკუმენტების მომზადება: ფონდის წესდების, საინვესტიციო პოლიტიკისა და პროსპექტის შედგენა, რაც განსაზღვრავს ფონდის მუშაობის წესებს.
- ლიცენზირება და რეგისტრაცია: ურთიერთობა საქართველოს ეროვნულ ბანკთან ავტორიზაციის ან რეგისტრაციის პროცესში, რაც აუცილებელია კანონიერი საქმიანობისთვის.
- სტრუქტურირება: ფონდის ტიპის განსაზღვრა (ღია, დახურული თუ ინტერვალური) და ინვესტირების ობიექტების სპეციფიკის გათვალისწინება.
- შიდა კონტროლის მექანიზმები: რისკების მართვისა და შესაბამისობის პოლიტიკის შემუშავება ეროვნული ბანკის სტანდარტების მიხედვით.
- კონტრაქტების მომზადება: ხელშეკრულებები აქტივების მმართველ კომპანიასთან, სპეციალიზებულ დეპოზიტართან და სხვა მომსახურე პირებთან.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა ფონდის ფორმირება
1) კერძო კაპიტალის (Private Equity) ფონდის შექმნა კონკრეტული სექტორების (მაგ. ენერგეტიკა, სოფლის მეურნეობა) დასაფინანსებლად; 2) უძრავი ქონების საინვესტიციო ფონდის (REIF) დაფუძნება დეველოპერული პროექტებისთვის; 3) ვენჩურული კაპიტალის ფონდის ფორმირება სტარტაპებში ინვესტირებისთვის; 4) ოჯახური ოფისების (Family Offices) მიერ აქტივების კონსოლიდაცია ერთიანი საინვესტიციო პლატფორმის ქვეშ; 5) საერთაშორისო ფონდების მიერ საქართველოში ფილიალის ან შვილობილი ფონდის დაფუძნება რეგიონული ოპერაციებისთვის.
მთავარი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი საინვესტიციო ფონდების შესახებ, რომელიც ითვალისწინებს ევროპული დირექტივების (UCITS და AIFMD) პრინციპებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ფონდის, როგორც იურიდიული პირის, კორპორაციულ მართვას. საგადასახადო ასპექტები რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით, რომელიც გარკვეულ პირობებში სთავაზობს ფონდებს შეღავათიან დაბეგვრას. პროცესს ზედამხედველობას უწევს საქართველოს ეროვნული ბანკი, რომლის დებულებებიც განსაზღვრავს კაპიტალის მინიმალურ ოდენობასა და მმართველთა კვალიფიკაციას.
პროცესი იწყება კონცეფციის შემუშავებითა და საინვესტიციო მიზნების განსაზღვრით. შემდეგ ხდება იურიდიული სტრუქტურის შერჩევა და დოკუმენტაციის პაკეტის მომზადება. მესამე ეტაპია ეროვნულ ბანკში განაცხადის წარდგენა და კომუნიკაცია მარეგულირებელთან შენიშვნების გასასწორებლად. ავტორიზაციის მიღების შემდეგ ხდება ფონდის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში და საბანკო ანგარიშების გახსნა. დასკვნით ეტაპზე ფორმდება ხელშეკრულებები პარტნიორებთან და ფონდი მზად არის ინვესტიციების მისაღებად.
საინვესტიციო ფონდის ფორმირება მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ფინანსურ ექსპერტიზას. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული სპეციალისტები ფლობენ მრავალწლიან გამოცდილებას ფონდების სტრუქტურირებაში. ისინი დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ბიუროკრატიული ბარიერები ეროვნულ ბანკთან, შეარჩიოთ ოპტიმალური საგადასახადო მოდელი და შექმნათ გამჭვირვალე მართვის სისტემა. გამოიყენეთ Legal.ge-ს პლატფორმა, რათა დაუკავშირდეთ საუკეთესო პროფესიონალებს და წარმატებით დააფუძნოთ თქვენი საინვესტიციო ფონდი საქართველოში.