საინვესტიციო ფონდების ადმინისტრირება წარმოადგენს კომპლექსურ პროცესს, რომელიც მოიცავს ფონდის ყოველდღიური საქმიანობის მხარდაჭერას, ფინანსურ აღრიცხვას, აქტივების შეფასებას და მარეგულირებელთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას. საქართველოში საინვესტიციო გარემოს განვითარებასთან ერთად, ფონდების ადმინისტრირება კრიტიკულად მნიშვნელოვანი გახდა როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ინვესტორებისთვის. პროფესიული ადმინისტრირება უზრუნველყოფს ფონდის გამჭვირვალობას, ნდობას ინვესტორებს შორის და ამცირებს საოპერაციო რისკებს. ეს მომსახურება განსაკუთრებით აქტუალურია აქტივების მმართველი კომპანიებისთვის, რომლებსაც სჭირდებათ დამოუკიდებელი და კვალიფიციური პარტნიორი ფონდის შიდა პროცესების სამართავად.
რას მოიცავს საინვესტიციო ფონდის ადმინისტრირება?
საინვესტიციო ფონდის ადმინისტრირების სერვისი ფარავს ყველა იმ ტექნიკურ და სამართლებრივ ასპექტს, რომელიც აუცილებელია ფონდის გამართული ფუნქციონირებისთვის:
- ბუღალტრული აღრიცხვა და ფინანსური ანგარიშგება: ფონდის ყველა ტრანზაქციის აღრიცხვა ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) შესაბამისად.
- აქტივების წმინდა ღირებულების (NAV) გამოთვლა: ფონდის ერთეულების ღირებულების პერიოდული და ზუსტი დადგენა, რაც გადამწყვეტია ინვესტორებისთვის.
- მარეგულირებელი ანგარიშგება: საქართველოს ეროვნული ბანკისთვის (NBG) წარსადგენი პერიოდული ანგარიშების მომზადება და შესაბამისობის კონტროლი.
- ინვესტორთა რეესტრის წარმოება: ფონდის მონაწილეთა შესახებ ინფორმაციის აღრიცხვა, დივიდენდების განაწილება და კომუნიკაცია.
- საგადასახადო შესაბამისობა: ფონდის საგადასახადო ვალდებულებების დაგეგმვა და დეკლარირება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის გათვალისწინებით.
- აუდიტის მხარდაჭერა: ყოველწლიური გარე აუდიტის პროცესის კოორდინაცია და საჭირო დოკუმენტაციის მომზადება.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა ადმინისტრირება
პროფესიული ადმინისტრირება საჭიროა შემდეგ შემთხვევებში: 1) როდესაც იქმნება ახალი საინვესტიციო ფონდი და მმართველ კომპანიას სურს საოპერაციო ფუნქციების აუთსორსინგი; 2) როდესაც არსებული ფონდი ფართოვდება და რთულდება აქტივების შეფასების პროცესი; 3) საერთაშორისო ინვესტორების მოზიდვისას, რომლებიც ითხოვენ დამოუკიდებელი ადმინისტრატორის არსებობას გამჭვირვალობისთვის; 4) საქართველოს ეროვნული ბანკის მხრიდან მარეგულირებელი მოთხოვნების გამკაცრებისას, რაც მოითხოვს სპეციალიზებულ ცოდნას; 5) რთული სტრუქტურის მქონე ფონდების შემთხვევაში, სადაც საჭიროა მრავალმხრივი აქტივების (უძრავი ქონება, კერძო კაპიტალი) ზუსტი აღრიცხვა.
საინვესტიციო ფონდების საქმიანობა საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით. უპირველეს ყოვლისა, ეს არის საქართველოს კანონი საინვესტიციო ფონდების შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს ფონდების ტიპებს, მათი შექმნისა და მართვის წესებს. ადმინისტრირების პროცესში ასევე უმნიშვნელოვანესია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც აწესებს სპეციფიკურ რეჟიმებს სხვადასხვა ტიპის ფონდებისთვის. გარდა ამისა, საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოცემული კანონქვემდებარე აქტები დეტალურად აღწერს ანგარიშგების ფორმებსა და ვადებს. აღსანიშნავია ასევე საქართველოს კანონი უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ, რაც ავალდებულებს ადმინისტრატორებს განახორციელონ მკაცრი მონიტორინგი.
მომსახურება იწყება ფონდის სტრუქტურისა და საინვესტიციო პოლიტიკის ანალიზით. ამას მოჰყვება სააღრიცხვო სისტემების გამართვა და ფონდის სპეციფიკაზე მორგებული ანგარიშგების მოდელის შექმნა. მესამე ეტაპზე ხდება ყოველდღიური ოპერაციების მართვა: NAV-ის გამოთვლა, ტრანზაქციების ვალიდაცია და ინვესტორთა მოთხოვნების დამუშავება. პერიოდულად ხორციელდება მარეგულირებელი ანგარიშგება და საგადასახადო კონსულტაციები. დასკვნით ეტაპზე ხდება წლიური ფინანსური ანგარიშგების მომზადება და აუდიტორებთან თანამშრომლობა.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან გამოცდილი იურისტები და ფინანსური კონსულტანტები, რომლებსაც აქვთ სიღრმისეული ცოდნა საქართველოს საინვესტიციო კანონმდებლობაში. ჩვენი პლატფორმა საშუალებას გაძლევთ დაუკავშირდეთ ვერიფიცირებულ ექსპერტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან ფონდის ადმინისტრირების ყველა ეტაპზე, უზრუნველყოფენ შესაბამისობას ეროვნული ბანკის მოთხოვნებთან და დაგიცავენ სამართლებრივი თუ ფინანსური რისკებისგან. იპოვეთ თქვენი სპეციალისტი Legal.ge-ზე და დარწმუნდით თქვენი საინვესტიციო საქმიანობის გამართულობაში.