ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტება
იბეგრება თუ არა საზღვარგარეთ გადახდილი პროცენტი?
დიახ, როგორც წესი, იკავება 5% გადასახადი წყაროსთან, თუმცა თუ არსებობს ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულება, განაკვეთი შეიძლება განულდეს.
შეუძლია თუ არა ქართულ კომპანიას აიღოს სესხი უცხოური სამართლით?
დიახ, მხარეებს შეუძლიათ აირჩიონ უცხო ქვეყნის სამართალი (მაგ. ინგლისური სამართალი) ხელშეკრულების მარეგულირებლად.
სავალდებულოა თუ არა უცხოური სესხის რეგისტრაცია სებ-ში?
კომერციული კომპანიებისთვის სავალდებულო რეგისტრაცია არ არის, თუმცა ტრანზაქციის შესახებ ინფორმაცია აისახება საბანკო ანგარიშგებაში.
რა არის Legal Opinion?
ეს არის იურისტის ოფიციალური წერილი, რომელიც ადასტურებს, რომ მსესხებელმა კანონიერად დადო გარიგება და ის სავალდებულოა შესასრულებლად.
ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტება (Cross-Border Lending) გულისხმობს საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების (IFIs), უცხოური ბანკების ან კერძო ინვესტორების მიერ ქართული კომპანიების დაფინანსებას. ეს არის მსხვილი ბიზნესისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსების ერთ-ერთი მთავარი წყარო. თუმცა, ასეთი ტრანზაქციები ხასიათდება მაღალი სამართლებრივი სირთულით, რადგან მათზე ვრცელდება როგორც საქართველოს, ისე გამსესხებლის ქვეყნის (ხშირად ინგლისური ან ნიუ-იორკის) სამართალი. კრიტიკულია საგადასახადო დაბეგვრის (Withholding Tax), უზრუნველყოფის რეგისტრაციისა და მარეგულირებელი მოთხოვნების სწორად გაწერა. ეს სერვისი გულისხმობს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას საერთაშორისო სასესხო ხელშეკრულებების გაფორმებისას, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ტრანზაქციის ვალიდურობა და აღსრულებადობა საქართველოში.
რას მოიცავს ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტების სერვისი?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ მომსახურებას როგორც გამსესხებლებისთვის, ისე მსესხებლებისთვის:
• სასესხო ხელშეკრულებების დრაფტინგი: LMA (Loan Market Association) სტანდარტებზე დაფუძნებული ხელშეკრულებების მომზადება ან ადაპტაცია ქართული კანონმდებლობის მოთხოვნებთან.
• საგადასახადო სტრუქტურირება: გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის (Withholding Tax) ანალიზი და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გამოყენება.
• უზრუნველყოფის პაკეტი: იპოთეკის, გირავნობის, საბანკო ანგარიშების დაყადაღებისა და აქციების დაგირავების ხელშეკრულებების მომზადება და რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
• იურიდიული დასკვნის (Legal Opinion) გაცემა: გამსესხებლისთვის ოფიციალური დასკვნის მომზადება, რომელიც ადასტურებს, რომ მსესხებელს აქვს უფლებამოსილება აიღოს სესხი და ხელშეკრულება აღსრულებადია საქართველოში.
• სინდიცირებული სესხები: რამდენიმე საერთაშორისო ბანკის მონაწილეობით გაცემული სესხების სამართლებრივი მხარდაჭერა და აგენტის როლის განსაზღვრა.
ხშირი სცენარები და პრაქტიკული მაგალითები
ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტების სერვისი აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
• ინფრასტრუქტურული პროექტები: ჰესის ან ქარხნის მშენებლობა, რომელსაც აფინანსებს ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) ან აზიის განვითარების ბანკი (ADB).
• მშობელი კომპანიის სესხი: უცხოური ჰოლდინგი აფინანსებს თავის ქართულ შვილობილ კომპანიას (Intercompany Loan), რაც მოითხოვს სატრანსფერო ფასწარმოქმნის წესების დაცვას.
• სავაჭრო დაფინანსება: ქართული იმპორტიორი იღებს დაფინანსებას უცხოელი მომწოდებლის ბანკისგან ექსპორტ-იმპორტის ოპერაციებისთვის.
• რეფინანსირება: არსებული ძვირადღირებული ადგილობრივი ვალის გადაფარვა იაფი უცხოური რესურსით.
ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტებაზე ვრცელდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, საგადასახადო კოდექსი და კანონი „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“. გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ საერთაშორისო შეთანხმებებს, რომლებიც განსაზღვრავენ პროცენტის დაბეგვრის რეჟიმს. ეროვნული ბანკი არეგულირებს სავალუტო ოპერაციებს, თუმცა უცხოური სესხის აღება არ საჭიროებს წინასწარ ნებართვას, გარდა კონკრეტული გამონაკლისებისა (მაგ. კომერციული ბანკების მიერ). უზრუნველყოფის რეგისტრაცია ხდება საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში.
პროცესი იწყება ძირითადი პირობების ფურცლის (Term Sheet) შეთანხმებით. შემდეგ იურისტები ამზადებენ ან ამოწმებენ სასესხო ხელშეკრულებას (Facility Agreement). პარალელურად მიმდინარეობს კომპანიის კორპორაციული დოკუმენტაციის მოწესრიგება და უზრუნველყოფის საგნების შემოწმება. ტრანზაქციის დახურვამდე (Closing) გაიცემა იურიდიული დასკვნა (Legal Opinion). თანხის ჩარიცხვის შემდეგ კი იურისტები უზრუნველყოფენ უზრუნველყოფის რეგისტრაციას და სავალდებულო დეკლარირებას საგადასახადო ორგანოში.
ტრანსსასაზღვრო დაკრედიტება მოითხოვს ინგლისური სამართლისა და ქართული რეალობის სინთეზს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო გამოცდილება და უმუშავიათ მილიონობით დოლარის ღირებულების ტრანზაქციებზე. ჩვენ დაგეხმარებით, რომ რთული საერთაშორისო დაფინანსება გახადოთ უსაფრთხო და მომგებიანი თქვენი ბიზნესისთვის.