მონაცემთა პორტირების უფლება და მისი რეალიზაცია
მონაცემთა პორტირების უფლება (Right to Data Portability) არის ერთ-ერთი ყველაზე ინოვაციური სიახლე საქართველოს მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობაში. ეს უფლება აძლევს მოქალაქეს შესაძლებლობას, მიიღოს მის შესახებ არსებული პერსონალური მონაცემები კომპანიისგან სტრუქტურიზებულ, საყოველთაოდ გამოყენებად და მანქანურად წაკითხვად ფორმატში (მაგ. XML, JSON, CSV) და გადაიტანოს ისინი სხვა კომპანიაში. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საბანკო, სადაზღვევო და სატელეკომუნიკაციო სექტორებში, სადაც მონაცემთა გადატანა ამარტივებს პროვაიდერის შეცვლას. თუმცა, კომპანიები ხშირად ეწინააღმდეგებიან ამ პროცესს ტექნიკური სირთულეების ან "მონაცემთა საკუთრების" არასწორი ინტერპრეტაციის გამო.
ჩვენი სერვისი გთავაზობთ იურიდიულ მხარდაჭერას მონაცემთა პორტირების უფლების გამოყენებაში. მომსახურება მოიცავს:
- მოთხოვნის მომზადება: იურიდიულად გამართული მოთხოვნის შედგენა, სადაც ზუსტად არის მითითებული, რა მონაცემების პორტირებას ითხოვთ და რა ფორმატში.
- პირდაპირი გადაცემის მოთხოვნა: მოთხოვნის დაყენება, რომ მონაცემები პირდაპირ გადაეცეს ახალ პროვაიდერს (Controller-to-Controller Transfer), თუ ეს ტექნიკურად შესაძლებელია.
- უარის გასაჩივრება: თუ კომპანია უარს ამბობს პორტირებაზე ტექნიკური მიზეზით, ამ უარის დასაბუთებულობის შემოწმება და გასაჩივრება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურში.
- მონაცემთა ფორმატის დავა: დავა იმ შემთხვევაში, თუ კომპანია გაწვდით მონაცემებს გამოუყენებელ ფორმატში (მაგ. დაბეჭდილ ფურცლებზე, ნაცვლად ციფრული ფაილისა).
- უსაფრთხოების გარანტიები: კონსულტაცია იმაზე, თუ როგორ უნდა მოხდეს მონაცემთა უსაფრთხო გადაცემა, რათა არ მოხდეს მათი გზაში დაკარგვა ან გაჟონვა.
პრაქტიკული მაგალითი: გსურთ ბანკის შეცვლა და გინდათ, რომ თქვენი ტრანზაქციების ისტორია გადავიდეს ახალ ბანკში, რათა მიიღოთ უკეთესი საკრედიტო შეთავაზება. ძველი ბანკი გთავაზობთ მხოლოდ PDF ამონაწერს, რაც ახალი ბანკისთვის გამოუყენებელია ავტომატური ანალიზისთვის. კანონი გაძლევთ უფლებას, მოითხოვოთ მონაცემები დამუშავებად ფორმატში (მაგ. Excel). მეორე მაგალითი: სოციალური ქსელიდან გსურთ ფოტოების და კონტაქტების გადატანა სხვა პლატფორმაზე. პორტირების უფლება გაძლევთ ამის საშუალებას.
სამართლებრივი საფუძველია "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონის მე-17 მუხლი. ეს უფლება ვრცელდება მხოლოდ იმ მონაცემებზე, რომლებიც თქვენ თავად მიაწოდეთ კომპანიას და რომლებიც მუშავდება ელექტრონულად, თანხმობის ან ხელშეკრულების საფუძველზე. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ პორტირების უფლება არ ავალდებულებს კომპანიას შეინახოს თქვენი მონაცემები უსასრულოდ.
იურისტთან თანამშრომლობა გაგიმარტივებთ ბიუროკრატიულ პროცესებს. კომპანიები ხშირად იყენებენ ტექნიკურ ტერმინოლოგიას უარის სათქმელად. იურისტი დაგეხმარებათ ამ არგუმენტების გაბათილებაში და თქვენი კუთვნილი ინფორმაციის მიღებაში.
Legal.ge გთავაზობთ ინოვაციურ სამართლებრივ სერვისებს. მონაცემთა პორტირება არის თქვენი ციფრული თავისუფლების ნაწილი. გამოიყენეთ ეს უფლება სრულფასოვნად ჩვენი ექსპერტების დახმარებით.