დიდი ოდენობით ქურდობა (Grand Theft) საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის დამამძიმებელი გარემოებაა. კანონმდებლობით, "დიდი ოდენობა" გულისხმობს ნივთის ან თანხის ღირებულებას, რომელიც აღემატება 10,000 ლარს. ამ კატეგორიის საქმეები განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს, რადგან სასჯელი გაცილებით მკაცრია — თავისუფლების აღკვეთა 6-დან 10 წლამდე. ბრალდება ხშირად ეხება ავტომობილების ქურდობას, ძვირადღირებული ტექნიკის ან სამკაულების მოპარვას, ასევე საბანკო ანგარიშებიდან დიდი თანხების ფარულ დაუფლებას. დაცვის სტრატეგიაში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ნივთის ღირებულების სწორ შეფასებას. ხშირად, პროკურატურა ეყრდნობა დაზარალებულის მიერ დასახელებულ ღირებულებას ან ნივთის საწყის ფასს, ამორტიზაციის გათვალისწინების გარეშე. თუ დაცვას შეუძლია დაამტკიცოს, რომ ნივთის რეალური ღირებულება 10,000 ლარზე ნაკლებია, ბრალდება შეიძლება გადაკვალიფიცირდეს ნაკლებად მძიმე მუხლზე, რაც მნიშვნელოვნად შეამსუბუქებს სასჯელს.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს დიდი ოდენობით ქურდობაზე დაცვის მომსახურება?
- სატოვარო ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი აუდიტორის ან ექსპერტის ჩართვა მოპარული ნივთის რეალური საბაზრო ღირებულების დასადგენად (ცვეთის გათვალისწინებით). მიზანია ღირებულების ჩამოყვანა 10,000 ლარს ქვემოთ.
- ალიბის დადასტურება: მტკიცებულებების შეგროვება, რომ ბრალდებული ფიზიკურად ვერ ჩაიდენდა დანაშაულს.
- მტკიცებულებების გაბათილება: ვიდეო ჩანაწერებისა და დნმ-ის ექსპერტიზის შედეგების კრიტიკული ანალიზი.
- ზიანის ანაზღაურება: დაზარალებულთან მოლაპარაკება ნივთის დაბრუნებაზე ან ღირებულების ანაზღაურებაზე, რაც საპროცესო შეთანხმების საფუძველია.
- გამამართლებელი განაჩენი: ბრძოლა სრული გამართლებისთვის, თუ მტკიცებულებები არასაკმარისია.
დიდი ოდენობით ქურდობის ბრალდებები ხშირად უკავშირდება:
- ავტომობილის ქურდობა: ძვირადღირებული მანქანის მოპარვა.
- ბინის გაქურდვა: სეიფიდან დიდი ოდენობით თანხის ან ძვირფასეულობის წაღება.
- საწყობის ქურდობა: კომპანიის საწყობიდან დიდი პარტია საქონლის გატანა.
- საბანკო ქურდობა: სხვისი ანგარიშიდან 10,000 ლარზე მეტის გადარიცხვა.
177-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტი (დიდი ოდენობით) და მე-4 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტი (განსაკუთრებით დიდი ოდენობით — 100,000 ლარზე მეტი) ითვალისწინებს მკაცრ სასჯელებს. ადვოკატის მთავარი მიზანია ეჭვქვეშ დააყენოს "ოდენობა". ხშირად, მეორადი ნივთების (ტელეფონები, ლეპტოპები, ავტონაწილები) რეალური ფასი ბევრად ნაკლებია, ვიდრე დაზარალებული აცხადებს. ეს განსხვავება შეიძლება იყოს გადამწყვეტი ციხესა და პირობით მსჯავრს შორის.
ადვოკატი იწყებს მუშაობას საქმის მასალების გაცნობით და ნივთების სიის შემოწმებით. ინიშნება ექსპერტიზა. პარალელურად მიმდინარეობს მოლაპარაკება დაზარალებულთან. თუ ზიანი ანაზღაურდა, პროკურატურა ხშირად თანხმდება საპროცესო შეთანხმებაზე.
დიდი ოდენობით ქურდობის საქმეები სერიოზული გამოწვევაა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ გამოიყენონ ექსპერტიზა და მოლაპარაკებები სასჯელის შესამსუბუქებლად. იპოვეთ თქვენი დამცველი ჩვენს პლატფორმაზე.