გაძარცვა (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 178-ე მუხლი) არის სხვისი მოძრავი ნივთის ღიად დაუფლება მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით. ეს დანაშაული მკვეთრად განსხვავდება ქურდობისგან (ფარული ქმედება) და ყაჩაღობისგან (სიცოცხლისთვის საშიში ძალადობა). გაძარცვა გულისხმობს ისეთ ქმედებას, როცა დამნაშავე არ მალავს თავის განზრახვას და ნივთს იტაცებს მესაკუთრის ან სხვა პირის თანდასწრებით, მაგრამ არ იყენებს სიცოცხლისთვის საშიშ ძალადობას (მაგალითად, ხელიდან გამოგლეჯა, ჩანთის წართმევა გაქცევით). გაძარცვა ითვლება მძიმე დანაშაულად, რადგან ის შეიცავს სითამამის ელემენტს. სასჯელი ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 2-დან 5 წლამდე, ხოლო დამამძიმებელ გარემოებებში (მაგ. ძალადობით, რომელიც არ არის საშიში სიცოცხლისთვის) — 8 წლამდე. ბრალდებულისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ ქმედება არ დაკვალიფიცირდეს ყაჩაღობად (მუხლი 179), რაც ბევრად უფრო მძიმე სასჯელს ითვალისწინებს. ადვოკატის ამოცანაა ზუსტად გამიჯნოს გამოყენებული ძალადობის ხარისხი და დაიცვას კლიენტი დამამძიმებელი კვალიფიკაციისგან.
რას მოიცავს გაძარცვაზე დაცვის მომსახურება?
- ქმედების გადაკვალიფიცირება: მცდელობა, რომ ქმედება შეფასდეს არა როგორც ყაჩაღობა (მძიმე დანაშაული), არამედ როგორც გაძარცვა ან თუნდაც ქურდობა (თუ ქმედება ფარული იყო და მხოლოდ მოგვიანებით შენიშნეს).
- ძალადობის ხარისხის ექსპერტიზა: იმის დადგენა, იყო თუ არა გამოყენებული ძალადობა საშიში სიცოცხლისთვის ან ჯანმრთელობისთვის. თუ არა, ეს გამორიცხავს ყაჩაღობას.
- ალიბის დადასტურება: მტკიცებულებების შეგროვება, რომ ბრალდებული არ იმყოფებოდა შემთხვევის ადგილზე (მაგ. სათვალთვალო კამერების ჩანაწერები).
- ამოცნობის პროცედურის მონიტორინგი: ადვოკატის დასწრება ამოცნობის პროცესზე, რათა დაცული იყოს პროცედურული წესები და გამოირიცხოს ცრუ ამოცნობა.
- საპროცესო შეთანხმება: მოლაპარაკება პროკურატურასთან სასჯელის შემსუბუქებაზე ზიანის ანაზღაურების სანაცვლოდ.
გაძარცვის ბრალდებები ხშირად უკავშირდება:
- ჩანთის წართმევა: ქუჩაში გამვლელისთვის ჩანთის ხელიდან გამოგლეჯა და გაქცევა.
- ტელეფონის წართმევა: საუბრის დროს მობილურის ხელიდან გამოცლა.
- მაღაზიის ძარცვა: პროდუქციის ღიად გატანა გამყიდველის თვალწინ (იარაღის გარეშე).
- ძალადობით გაძარცვა: ნივთის წართმევა ხელის კვრით ან წაქცევით (მაგრამ არა დაზიანებით).
178-ე მუხლი (გაძარცვა) იკავებს შუალედურ ადგილს ქურდობასა (177) და ყაჩაღობას (179) შორის. მთავარი განმასხვავებელი ნიშანი არის "ღია" ხასიათი. თუ დამნაშავე ფიქრობდა, რომ მოქმედებდა ფარულად (მაგრამ დაინახეს), ეს ქურდობაა. თუ დამნაშავემ იცოდა, რომ ხედავდნენ და მაინც აიღო — ეს გაძარცვაა. თუ გამოიყენა დანა ან იარაღი — ეს ყაჩაღობაა. ადვოკატის როლია ამ წვრილი ზღვარის დაცვა კლიენტის სასარგებლოდ.
ადვოკატი ეცნობა ჩვენებებს და ვიდეო მასალას. გადამწყვეტია დაზარალებულის ჩვენება — როგორ აღიქვა მან საფრთხე. თუ დაზარალებულს არ მიუღია ტრავმა და არ ყოფილა იარაღის მუქარა, ადვოკატი იბრძვის მსუბუქი კვალიფიკაციისთვის.
გაძარცვის საქმეებში სასჯელი დიდად არის დამოკიდებული კვალიფიკაციაზე. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან როგორ დაამტკიცონ, რომ ქმედება არ იყო ყაჩაღობა, რითაც გადაარჩენენ კლიენტს ხანგრძლივი პატიმრობისგან.