მცირე ქურდობა არის საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული ქმედება, რომელიც ხშირად ზღვარზეა ადმინისტრაციულ გადაცდომასა და სისხლის სამართლის დანაშაულს შორის. საქართველოში ქურდობა სისხლის სამართლის წესით ისჯება (სსკ-ის 177-ე მუხლი), თუ მოპარული ნივთის ღირებულება აღემატება 150 ლარს. თუ თანხა 150 ლარზე ნაკლებია და ქმედებას არ ახლავს დამამძიმებელი გარემოებები (მაგალითად, ბინაში შეღწევა ან ჯგუფური მოქმედება), ის კვალიფიცირდება როგორც ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა. მიუხედავად იმისა, რომ ტერმინი "მცირე ქურდობა" ხშირად მსუბუქად ჟღერს, არასწორმა სამართლებრივმა დაცვამ შეიძლება გამოიწვიოს ნასამართლეობა, რაც სერიოზულ პრობლემებს ქმნის მომავალში (მაგალითად, დასაქმების ან ვიზის მიღების დროს). მცირე ქურდობის ბრალდებები ხშირად ეხება მაღაზიიდან ნივთების გატანას (Shoplifting), მობილური ტელეფონების ან სხვა მცირე ღირებულების ტექნიკის მოპარვას. დაცვის სტრატეგიის მთავარი მიზანია დაამტკიცოს, რომ ნივთის ღირებულება არ აღემატება კრიტიკულ ზღვარს, ან მიაღწიოს განრიდებას (საქმის შეწყვეტას ნასამართლეობის გარეშე) პირველადი დანაშაულის შემთხვევაში.
რას მოიცავს მცირე ქურდობაზე დაცვის მომსახურება?
ჩვენი პლატფორმის ადვოკატები გთავაზობენ სპეციალიზებულ დახმარებას:
- ნივთის ღირებულების ექსპერტიზა: მოპარული ნივთის საბაზრო ღირებულების ზუსტი დადგენა (ამორტიზაციის გათვალისწინებით). თუ ღირებულება 150 ლარს ქვემოთ ჩამოვა, საქმე წყდება ან გადადის ადმინისტრაციულში.
- განრიდების (Diversion) მიღწევა: პროკურატურასთან მოლაპარაკება, რათა პირველად ჩადენილი დანაშაულის შემთხვევაში გამოყენებულ იქნეს განრიდება, რაც პირს ნასამართლეობას არ უტოვებს.
- დამამძიმებელი გარემოებების გაბათილება: მტკიცება, რომ არ ყოფილა "სადგომში შეღწევა" ან სხვა ფაქტორი, რომელიც მცირე ქურდობას მძიმე დანაშაულად აქცევს.
- არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება: სპეციალიზებული დაცვა არასრულწლოვნებისთვის, რომელიც ფოკუსირებულია რეაბილიტაციაზე და არა დასჯაზე.
- ზიანის ანაზღაურება და შერიგება: დაზარალებულთან (მაგ. მაღაზიასთან) მოლაპარაკება, რაც ხშირად სასჯელის მინიმუმამდე დაყვანის წინაპირობაა.
მცირე ქურდობის საქმეები ხშირად უკავშირდება:
- სუპერმარკეტის ქურდობა: პროდუქციის ან ალკოჰოლის გატანა გადახდის გარეშე.
- ტანსაცმლის მაღაზიები: ტანსაცმლის მოპარვა, ხშირად "საჩუქრად" ან პირადი მოხმარებისთვის.
- მობილური აქსესუარები: დამტენების, ყურსასმენების ან იაფი ტელეფონების მოპარვა.
- ჯიბის ქურდობა: მცირე თანხის ამოღება საფულიდან ტრანსპორტში (შენიშვნა: ჯიბის ქურდობა 177-ე მუხლით მძიმე დანაშაულია თანხის ოდენობის მიუხედავად, ამიტომ აქ კვალიფიკაციას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს).
სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე მუხლი (ქურდობა) და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (წვრილმანი ქურდობა). 150 ლარიანი ზღვარი არის მთავარი გამყოფი ხაზი. თუმცა, არსებობს გამონაკლისები: თუ ქურდობა ჩადენილია ბინაში შეღწევთ, სადგომში შეღწევით, ან ჯიბიდან/ჩანთიდან (მუხლი 177, ნაწილი 3, დ), თანხის ოდენობას მნიშვნელობა არ აქვს და ის მაინც სისხლის სამართლის დანაშაულია. ადვოკატის როლია სწორედ ამ კვალიფიკაციის ნიუანსების დაცვა.
ადვოკატი პირველ რიგში ამოწმებს ნივთის შეფასების აქტს. ხშირად მაღაზიები უთითებენ გასაყიდ ფასს, მაშინ როცა სამართლებრივად მნიშვნელოვანია თვითღირებულება ან საბაზრო ფასი. თუ დანაშაული აღიარებულია, ადვოკატი მუშაობს განრიდებაზე, რაც საუკეთესო გამოსავალია "სუფთა" ისტორიის შესანარჩუნებლად.
მცირე ქურდობის საქმეები ერთი შეხედვით მარტივია, მაგრამ არასწორმა ნაბიჯმა შეიძლება ნასამართლეობა მოგიტანოთ. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან როგორ გამოიყენონ კანონის ჰუმანური მექანიზმები და დაგიცვან არაპროპორციული სასჯელისგან.