აქვს თუ არა კლინიკას ინფორმაციის დამალვის უფლება?
არა, პაციენტს აქვს სრული უფლება მიიღოს ნებისმიერი ინფორმაცია თავისი ჯანმრთელობის შესახებ, მათ შორის დოკუმენტაციის ასლები.
შემიძლია თუ არა ექიმის შეცვლა?
დიახ, პაციენტს აქვს უფლება ნებისმიერ დროს შეცვალოს მკურნალი ექიმი ან სამედიცინო დაწესებულება.
რა უფლებები აქვს ბავშვს?
ბავშვის უფლებებს იცავს მშობელი, თუმცა მოზარდს აქვს უფლება მიიღოს ინფორმაცია და მონაწილეობა მიიღოს გადაწყვეტილებაში ასაკის შესაბამისად.
სად ვუჩივლო ექიმს?
საჩივარი შეგიძლიათ შეიტანოთ კლინიკის ხელმძღვანელობასთან, ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტოში ან სასამართლოში.
პაციენტის უფლებები (Patient Rights) არის ჯანდაცვის სამართლის ქვაკუთხედი. საქართველოში მოქმედებს სპეციალური კანონი „პაციენტის უფლებების შესახებ“, რომელიც აღიარებს პაციენტს როგორც სრულუფლებიან პარტნიორს სამედიცინო პროცესში. ეს სერვისი იცავს პაციენტებს სამედიცინო პერსონალის თვითნებობისგან, დისკრიმინაციისგან და არაეთიკური მოპყრობისგან. პაციენტის ძირითადი უფლებები მოიცავს: ინფორმაციის მიღებას ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე, ინფორმირებულ თანხმობას ნებისმიერ ჩარევაზე, სამედიცინო საიდუმლოების დაცვას, მეორე აზრის მიღებას და ტკივილის მართვას. სამწუხაროდ, პაციენტებმა ხშირად არ იციან თავიანთი უფლებები, რაც კლინიკებს საშუალებას აძლევს დაარღვიონ ისინი დაუსჯელად.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ იურიდიულ მხარდაჭერას პაციენტის უფლებების დასაცავად:
• ინფორმაციის გამოთხოვა: დახმარება სრულყოფილი სამედიცინო ისტორიის (ფორმა 100, კვლევის პასუხები) მიღებაში კლინიკიდან.
• საჩივრების მართვა: პრეტენზიების წარდგენა კლინიკის ადმინისტრაციაში, რეგულირების სააგენტოში ან სახალხო დამცველთან.
• დისკრიმინაციის ფაქტები: დაცვა, თუ პაციენტს უარი ეთქვა მომსახურებაზე რასის, რელიგიის, აივ-სტატუსის ან სხვა ნიშნის გამო.
• კონფიდენციალურობის დარღვევა: სამართლებრივი რეაგირება პაციენტის პირადი მონაცემების უკანონო გასაჯაროებაზე.
• უფასო სერვისები: კონსულტაცია, აქვს თუ არა პაციენტს უფლება ისარგებლოს სახელმწიფო დაფინანსებით და როგორ დაიცვას ეს უფლება.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირი დარღვევაა ინფორმირებული თანხმობის არარსებობა ან ფორმალური ხასიათი. პაციენტს ხშირად აწერინებენ ხელს დოკუმენტზე ისე, რომ არ უხსნიან რისკებს. თუ შემდგომში გართულება მოხდა, ეს დოკუმენტი ბათილია. ასევე პრობლემურია სამედიცინო ჩანაწერების მიღება — კლინიკები ხშირად აჭიანურებენ პროცესს ან გასცემენ არასრულ ინფორმაციას. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ კანონი შესრულდეს.
საქართველოში პაციენტის უფლებებს იცავს არა მხოლოდ კანონი, არამედ ომბუდსმენის აპარატიც. მიუხედავად ამისა, ეფექტური დაცვისთვის ხშირად საჭიროა კერძო ადვოკატის ჩართვა, განსაკუთრებით თუ საქმე ეხება ზიანის ანაზღაურებას.
სპეციალისტთან მუშაობა გაძლევთ ძალას. თქვენ აღარ ხართ მარტო დიდი სისტემის წინაშე. იურისტი დაგეხმარებათ აღადგინოთ თქვენი ღირსება და მიიღოთ ის მომსახურება, რომელიც კანონით გეკუთვნით.
Legal.ge არის თქვენი უფლებების დამცველი. ნუ შეეგუებით უსამართლობას ჯანდაცვის სფეროში — იბრძოლეთ თქვენი ჯანმრთელობისთვის პროფესიონალებთან ერთად.