რა არის კომერციული აქტი?
ეს არის რკინიგზის მიერ გაცემული უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს ტვირთის დაზიანებას, დანაკლისს ან დაზიანებულ მდგომარეობაში ჩამოსვლას. მის გარეშე ზიანის ანაზღაურება რთულია.
რა ვადაში უნდა წარვადგინო პრეტენზია რკინიგზაში?
ადგილობრივი გადაზიდვებისას პრეტენზიის წარდგენის ვადაა 6 თვე, ხოლო საერთაშორისო (SMGS) გადაზიდვებისას - 9 თვე.
ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა დაგვიანებაზე?
თუ ტვირთი დაგვიანებით ჩავიდა დანიშნულების სადგურში, რკინიგზა ვალდებულია გადაიხადოს პირგასამტეხლო, თუ ვერ დაამტკიცებს, რომ დაგვიანება ფორს-მაჟორით იყო გამოწვეული.
როგორ გამოითვლება სარკინიგზო ტარიფი?
ტარიფები დგინდება რკინიგზის სატარიფო პოლიტიკით და საერთაშორისო სატრანზიტო ტარიფით, რაც დამოკიდებულია ტვირთის კლასზე, მანძილსა და ვაგონის ტიპზე.
სარკინიგზო სამართალი საქართველოში სტრატეგიული მნიშვნელობის სფეროა, ვინაიდან ქვეყანა წარმოადგენს ევროპა-აზიის დამაკავშირებელი სატრანსპორტო დერეფნის (შუა დერეფანი) საკვანძო ნაწილს. „საქართველოს რკინიგზა“ არის მონოპოლისტი გადამზიდველი, რაც ქმნის სპეციფიკურ სამართლებრივ გარემოს ტვირთმფლობელებისა და ლოჯისტიკური კომპანიებისთვის. სარკინიგზო გადაზიდვებთან დაკავშირებული ურთიერთობები რეგულირდება როგორც ეროვნული კანონმდებლობით, ისე საერთაშორისო შეთანხმებებით (მაგ. SMGS). დავები ხშირად უკავშირდება ტვირთის დაზიანებას, დაკარგვას, მიწოდების ვადების დარღვევას, ტარიფების დაანგარიშებასა და ინფრასტრუქტურით სარგებლობას. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია რკინიგზასთან ეფექტური კომუნიკაციისთვის, პრეტენზიების სწორად წარდგენისა და ზარალის ანაზღაურების მისაღწევად.
რას მოიცავს სარკინიგზო სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ იურიდიულ მხარდაჭერას სარკინიგზო ტრანსპორტთან დაკავშირებულ ნებისმიერ საკითხზე:
• სატვირთო გადაზიდვების დავები: ტვირთის დაზიანების, დანაკლისის ან დაგვიანების შემთხვევაში პრეტენზიების მომზადება და წარდგენა „საქართველოს რკინიგზის“ ან სხვა ოპერატორების მიმართ.
• კონტრაქტების მართვა: სარკინიგზო გადაზიდვის ხელშეკრულებების, ექსპედირების კონტრაქტებისა და სატარიფო შეთანხმებების ანალიზი და მოლაპარაკება.
• საერთაშორისო რეგულაციები: სამართლებრივი კონსულტაცია SMGS (საერთაშორისო სარკინიგზო ტვირთების გადაზიდვის შესახებ შეთანხმება) და COTIF კონვენციების გამოყენებასთან დაკავშირებით.
• ინფრასტრუქტურაზე დაშვება: კერძო ვაგონების მფლობელებისა და ლოკომოტივების ოპერატორების უფლებების დაცვა სარკინიგზო ინფრასტრუქტურაზე დაშვების პროცესში.
• პასუხისმგებლობის საკითხები: იურიდიული დახმარება სარკინიგზო ინციდენტების, ლიანდაგებიდან გადასვლის ან მესამე პირებისთვის ზიანის მიყენების დროს.
• მარეგულირებელთან ურთიერთობა: წარმომადგენლობა სახელმწიფო ორგანოებთან სარკინიგზო უსაფრთხოებისა და ლიცენზირების საკითხებზე.
სამართლებრივი ჩარევა ხშირად საჭიროა შემდეგ სიტუაციებში:
• როდესაც რკინიგზა უსაფუძვლოდ აყოვნებს ვაგონების მოწოდებას ან გადაზიდვას, რაც იწვევს ბიზნესის შეფერხებას.
• თუ ტვირთი მიმღებთან მივიდა დაზიანებული, მაგრამ რკინიგზა უარს აცხადებს კომერციული აქტის შედგენაზე.
• როდესაც წარმოიშობა დავა სატარიფო პოლიტიკასთან ან დამატებით გადასახადებთან (მაგ. ვაგონების გაცდენა) დაკავშირებით.
• საერთაშორისო ტრანზიტის დროს წარმოქმნილი საბაჟო და სატრანსპორტო გაუგებრობები.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს სარკინიგზო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს გადამზიდველისა და ტვირთმფლობელის ვალდებულებებს. გარდა ამისა, მოქმედებს „საქართველოს რკინიგზის“ წესდება და ტვირთის გადაზიდვის წესები. საერთაშორისო გადაზიდვების შემთხვევაში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს SMGS შეთანხმებას, რომელიც არეგულირებს დსთ-ს და რეგიონის ქვეყნებს შორის სარკინიგზო მიმოსვლას. ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის ამოქმედებამ ასევე შემოიტანა ახალი სამართლებრივი რეალობა და რეგულაციები.
1. დოკუმენტაციის აუდიტი: ზედნადებების, კომერციული აქტებისა და მიმოწერა-შეტყობინებების ანალიზი.
2. პრეტენზიის მომზადება: სავალდებულო პრეტენზიის (Pre-litigation claim) წარდგენა რკინიგზის ადმინისტრაციაში ვადების დაცვით.
3. ექსპერტიზა: საჭიროების შემთხვევაში, ტვირთის დაზიანების ან დანაკლისის ოდენობის საექსპერტო შეფასება.
4. დავის გადაწყვეტა: მოლაპარაკება რკინიგზასთან ან სარჩელის შეტანა სასამართლოში.
სარკინიგზო დავებს ახასიათებს სპეციფიკური ხანდაზმულობის ვადები და პრეტენზიის წარდგენის რთული პროცედურები. მცირე პროცედურულმა შეცდომამაც კი შეიძლება გამოიწვიოს უფლების დაკარგვა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატრანსპორტო სამართალში და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი ინტერესები მონოპოლისტი გადამზიდველის წინაშე.