მილსადენის სამართალი წარმოადგენს ენერგეტიკული სამართლისა და ინფრასტრუქტურული რეგულაციების ვიწრო, მაგრამ სტრატეგიულად უმნიშვნელოვანეს მიმართულებას საქართველოში. მოცემული სფერო არეგულირებს ნავთობისა და გაზის, ასევე წყლისა და სხვა რესურსების ტრანსპორტირებისთვის განკუთვნილი მილსადენების დაპროექტებას, მშენებლობას, ექსპლუატაციასა და დემონტაჟს. საქართველოს გეოპოლიტიკური მდებარეობიდან გამომდინარე, როგორც ენერგორესურსების სატრანზიტო დერეფანი (მაგალითად, ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ან სამხრეთ კავკასიური მილსადენები), ეს დარგი განსაკუთრებულ სამართლებრივ ცოდნას მოითხოვს. იურიდიული მომსახურება მილსადენის სამართალში მოიცავს როგორც საერთაშორისო სატრანზიტო პროექტების სამართლებრივ მხარდაჭერას, ასევე ადგილობრივი სადისტრიბუციო ქსელების განვითარებასა და რეგულირებას. აღნიშნული სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ენერგეტიკული კომპანიების, ინვესტორების, სამშენებლო ფირმებისა და მიწის მესაკუთრეებისთვის, რომელთა ინტერესებიც იკვეთება მილსადენის ინფრასტრუქტურასთან.
მილსადენის სამართლის ფარგლებში სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კლიენტების დახმარებას კომპლექსურ საკითხებში, რომლებიც მოითხოვს ტექნიკური, ეკოლოგიური და სამართლებრივი ნორმების ზედმიწევნით ცოდნას. მომსახურება მოიცავს:
- ლიცენზიებისა და ნებართვების მოპოვებას: მილსადენის მშენებლობისა და ექსპლუატაციისთვის საჭირო ადმინისტრაციული აქტების მომზადებას, მათ შორის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) პროცედურების გავლას.
- მიწის უფლებების რეგულირებას: სერვიტუტის უფლების მოპოვებას, მიწის გამოსყიდვას ან იძულებითი ჩამორთმევის (ექსპროპრიაციის) პროცესში სამართლებრივ წარმომადგენლობას, როგორც კომპანიების, ისე მესაკუთრეების ინტერესების დასაცავად.
- უსაფრთხოებისა და ტექნიკური რეგლამენტების დაცვას: შესაბამისობას საქართველოს ტექნიკური ზედამხედველობისა და უსაფრთხოების სტანდარტებთან.
- სატარიფო პოლიტიკას: გაზის ტრანსპორტირებისა და განაწილების ტარიფების დადგენასთან დაკავშირებულ საკითხებს მარეგულირებელ კომისიასთან (სემეკ) ურთიერთობაში.
- სახელშეკრულებო სამართალს: ტრანსპორტირების, ტექნიკური მომსახურების, მშენებლობისა და ოპერირების ხელშეკრულებების მომზადებასა და აუდიტს.
- დავების გადაწყვეტას: წარმომადგენლობას სასამართლოში ან არბიტრაჟში, რომელიც უკავშირდება მილსადენის დაზიანებას, არასანქცირებულ ჩარევას ან სახელშეკრულებო ვალდებულებების დარღვევას.
პრაქტიკაში მილსადენის სამართლის საჭიროება ხშირად დგება კონკრეტული ბიზნეს-სცენარების დროს. მაგალითად, ინვესტორი გეგმავს ახალი გაზსადენის გაყვანას რეგიონში და სჭირდება სრული სამართლებრივი მხარდაჭერა მიწის ნაკვეთებზე გავლის უფლების მოსაპოვებლად. მეორე გავრცელებული სიტუაციაა, როდესაც სამშენებლო სამუშაოების დროს ზიანდება მაგისტრალური მილსადენი, რაც იწვევს გარემოს დაბინძურებას და კომპანიას ეკისრება დიდი ოდენობით ჯარიმა — ამ დროს საჭიროა ადვოკატის ჩართულობა ზიანის ოდენობის განსაზღვრასა და პასუხისმგებლობის გადანაწილებაში. ასევე, ხშირია დავები მიწის მესაკუთრეებთან, რომლებიც ითხოვენ კომპენსაციას მათ საკუთრებაზე მილსადენის გატარების გამო, ან ენერგეტიკული კომპანიების დავა მარეგულირებელთან (სემეკი) ტარიფის კორექტირების თაობაზე. სპეციალისტის დახმარება აუცილებელია საერთაშორისო კონსორციუმებისთვისაც, რომლებიც ოპერირებენ ტრანსსასაზღვრო მილსადენებზე.
საქართველოში მილსადენის სამართალი რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით. უპირველეს ყოვლისა, „საქართველოს კანონი ნავთობისა და გაზის შესახებ“ განსაზღვრავს დარგის ძირითად პრინციპებს, ლიცენზირების წესებსა და ოპერატორთა ვალდებულებებს. გარდა ამისა, „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“ არეგულირებს სერვიტუტისა და სახელშეკრულებო ურთიერთობებს. მნიშვნელოვანია „საქართველოს კანონი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“, რომელიც ადგენს მშენებლობის ნებართვის გაცემის პროცედურებს. გარემოსდაცვითი კუთხით მოქმედებს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, რომელიც მკაცრად განსაზღვრავს მილსადენის პროექტების ეკოლოგიურ ექსპერტიზას. ასევე, რელევანტურია „საქართველოს კანონი ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ“, რომელიც არეგულირებს ბაზრის მონაწილეთა ურთიერთობებსა და მარეგულირებელი კომისიის უფლებამოსილებებს.
მილსადენის სამართლის სპეციალისტთან მუშაობის პროცესი რამდენიმე ეტაპს მოიცავს. პირველ ეტაპზე ხდება პროექტის სამართლებრივი აუდიტი (Due Diligence) და რისკების შეფასება, განსაკუთრებით მიწის საკუთრებისა და გარემოსდაცვითი ვალდებულებების კუთხით. შემდეგი ეტაპი მოიცავს ნებართვების მოპოვების პროცესის მართვას — განაცხადების მომზადებას, საჯარო განხილვებში მონაწილეობას და სახელმწიფო უწყებებთან კომუნიკაციას. მშენებლობის პროცესში იურისტი ზედამხედველობს კონტრაქტების შესრულებას და უსაფრთხოების ნორმების დაცვას. ექსპლუატაციის ეტაპზე კი სამართლებრივი მხარდაჭერა გრძელდება მარეგულირებელთან ურთიერთობისა და მიმდინარე საოპერაციო საკითხების მოგვარების კუთხით, რაც კლიენტს იცავს გაუთვალისწინებელი სამართლებრივი პრობლემებისგან.
Legal.ge არის იდეალური პლატფორმა მილსადენის სამართლის კვალიფიციური სპეციალისტების მოსაძიებლად. ჩვენი პლატფორმა აერთიანებს იურისტებს, რომლებსაც აქვთ ენერგეტიკულ სექტორში მუშაობის დადასტურებული გამოცდილება. Legal.ge-ზე თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ ექსპერტები, რომლებსაც ესმით როგორც ადგილობრივი რეგულაციები, ისე საერთაშორისო სტანდარტები. პლატფორმის მეშვეობით ადვოკატის შერჩევა გამჭვირვალე და ეფექტურია, რაც საშუალებას გაძლევთ დროულად მიიღოთ პროფესიონალური დახმარება ისეთ რთულ და საპასუხისმგებლო სფეროში, როგორიცაა მილსადენის სამართალი.