სიმდიდრის მართვის კონსულტაცია
იბეგრება თუ არა მემკვიდრეობა საქართველოში?
საქართველოში I და II რიგის მემკვიდრეების მიერ მიღებული ქონება საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლებულია, რაც ქვეყანას მიმზიდველს ხდის მემკვიდრეობის დაგეგმარებისთვის.
რა არის „მაღალი ქონებრივი ცენზის მქონე პირი“?
ეს არის სპეციალური საგადასახადო სტატუსი, რომელიც პირს აძლევს უფლებას, არ დაიბეგროს უცხოური წყაროდან მიღებული შემოსავლით, მაშინაც კი, თუ ის საქართველოს რეზიდენტია.
დაცულია თუ არა საბანკო საიდუმლოება?
დიახ, კანონი მკაცრად იცავს კლიენტის ინფორმაციას. ინფორმაციის გაცემა ხდება მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე.
შემიძლია თუ არა ტრასტის შექმნა საქართველოში?
საქართველოს კანონმდებლობა პირდაპირ არ ითვალისწინებს ანგლო-საქსურ ტრასტებს, თუმცა შესაძლებელია მსგავსი ეფექტის მიღწევა სხვა სამართლებრივი ინსტრუმენტებით (მაგ. ბენეფიციარი მესაკუთრეობა, მინდობილობა).
სიმდიდრის მართვის კონსულტაცია (Wealth Management Advisory) წარმოადგენს კომპლექსურ იურიდიულ და ფინანსურ მომსახურებას, რომელიც განკუთვნილია მაღალი შემოსავლის მქონე ფიზიკური პირებისა და მათი ოჯახებისთვის. საქართველოში, როგორც მზარდი ეკონომიკის მქონე ქვეყანაში, კაპიტალის დაგროვებასთან ერთად დღის წესრიგში დგება მისი დაცვის, ეფექტური მართვისა და მემკვიდრეობით გადაცემის საკითხები. ეს სერვისი სცდება მარტივი საბანკო დეპოზიტების ფარგლებს და მოიცავს აქტივების დივერსიფიკაციას, საგადასახადო დაგეგმარებასა და სამართლებრივ სტრუქტურირებას. სიმდიდრის მართვის იურისტები მუშაობენ კლიენტის პირად ბანკირებთან და ფინანსურ მრჩევლებთან ერთად, რათა უზრუნველყონ აქტივების უსაფრთხოება და ზრდა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი კაპიტალის სამართლებრივ დაცვაში, რისკების მინიმიზაციასა და ქონების ოპტიმალურ განკარგვაში.
რას მოიცავს სიმდიდრის მართვის სერვისი?
სიმდიდრის მართვის კონსულტაცია მრავალშრიანი პროცესია, რომელიც მოიცავს შემდეგ ძირითად მიმართულებებს:
• საგადასახადო დაგეგმარება და ოპტიმიზაცია: კლიენტის საგადასახადო რეზიდენტობის განსაზღვრა, საერთაშორისო საგადასახადო ხელშეკრულებების გამოყენება და აქტივების ისე სტრუქტურირება, რომ მოხდეს საგადასახადო ვალდებულებების კანონიერი ოპტიმიზაცია.
• აქტივების დაცვა (Asset Protection): აქტივების განცალკევება ბიზნეს რისკებისგან, ჰოლდინგური კომპანიების ან ტრასტების შექმნა, რათა ქონება დაცული იყოს მესამე პირთა მოთხოვნებისგან.
• მემკვიდრეობის დაგეგმარება: ანდერძის შედგენა, სამემკვიდრეო ქონების მართვის სტრუქტურების ჩამოყალიბება და ოჯახის წევრებს შორის ქონებრივი ურთიერთობების მოწესრიგება.
• საინვესტიციო პორტფელის სამართლებრივი აუდიტი: უძრავ ქონებაში, ფასიან ქაღალდებსა და ბიზნეს წილებში ინვესტიციების სამართლებრივი რისკების შეფასება.
• საოჯახო ოფისის (Family Office) მომსახურება: კომპლექსური იურიდიული მხარდაჭერა ოჯახის ყველა ფინანსური და სამართლებრივი საქმის სამართავად.
• საცხოვრებელი და მოქალაქეობის საკითხები: საინვესტიციო ვიზების, ბინადრობის ნებართვისა და მოქალაქეობის მოპოვების პროცესის მართვა საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ.
კლიენტები მიმართავენ სიმდიდრის მართვის სპეციალისტებს სხვადასხვა ცხოვრებისეულ ეტაპზე:
• ბიზნესის გაყიდვა (Exit Strategy): როდესაც მეწარმე ყიდის თავის ბიზნესს და იღებს მნიშვნელოვან კაპიტალს, რომლის დაბანდება და დაცვა სურს.
• საერთაშორისო რელოკაცია: როდესაც უცხოელი ინვესტორი გადმოდის საქართველოში საცხოვრებლად და სურს ისარგებლოს „მაღალი ქონებრივი ცენზის მქონე პირის“ საგადასახადო სტატუსით.
• ოჯახური დავების პრევენცია: როდესაც ოჯახს სურს წინასწარ განსაზღვროს ქონების განაწილების წესები, რათა თავიდან აიცილოს სამომავლო კონფლიქტები მემკვიდრეებს შორის.
• აქტივების დივერსიფიკაცია: როდესაც კლიენტს სურს ინვესტირება სხვადასხვა იურისდიქციაში და სჭირდება საერთაშორისო სამართლებრივი მხარდაჭერა.
სიმდიდრის მართვა ეყრდნობა საქართველოს კანონმდებლობის რამდენიმე ძირითად აქტს:
• საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს საკუთრების უფლებას, მემკვიდრეობის საკითხებს, საოჯახო სამართალსა და სახელშეკრულებო ურთიერთობებს.
• საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: განსაზღვრავს ფიზიკური და იურიდიული პირების დაბეგვრის რეჟიმებს, მათ შორის დივიდენდების, პროცენტებისა და კაპიტალის ნამატის გადასახადებს.
• საქართველოს კანონი „კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ“: არეგულირებს საბანკო საიდუმლოებასა და კლიენტის ინფორმაციის დაცვას, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია კერძო საბანკო მომსახურებისას.
• კანონი „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“: რელევანტურია იმ კლიენტებისთვის, რომლებიც ფლობენ აქციებს ან ობლიგაციებს.
Legal.ge-ს სპეციალისტებთან მუშაობა ითვალისწინებს კონფიდენციალურ და ინდივიდუალურ მიდგომას:
1. პირველადი კონსულტაცია და აუდიტი: კლიენტის ფინანსური მდგომარეობის, მიზნებისა და არსებული აქტივების სამართლებრივი ანალიზი.
2. სტრატეგიის შემუშავება: პერსონალური გეგმის შექმნა, რომელიც მოიცავს საგადასახადო ოპტიმიზაციას და აქტივების დაცვის მექანიზმებს.
3. სტრუქტურირება და იმპლემენტაცია: საჭირო დოკუმენტების (ხელშეკრულებები, ანდერძი, წესდება) მომზადება და იურიდიული სტრუქტურების (კომპანიები, ფონდები) რეგისტრაცია.
4. მუდმივი მონიტორინგი: საკანონმდებლო ცვლილებების შესაბამისად სტრატეგიის განახლება და მიმდინარე სამართლებრივი მხარდაჭერა.
სიმდიდრის მართვა მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ცოდნას, არამედ მაღალ პროფესიულ ეთიკასა და სრულ კონფიდენციალურობას. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ გამოცდილ ადვოკატებსა და საგადასახადო კონსულტანტებს, რომლებსაც აქვთ მაღალი ღირებულების აქტივებთან მუშაობის მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით სანდო პარტნიორს, რომელიც იზრუნებს თქვენი და თქვენი ოჯახის ფინანსურ კეთილდღეობაზე გრძელვადიან პერსპექტივაში.