კონკურენციის შეზღუდვის პირობა (Non-Compete Agreement - NCA) არის შრომითი ხელშეკრულების ერთ-ერთი ყველაზე საკამათო მუხლი, რომელიც ხშირად ხდება მწვავე დავის საგანი სასამართლოში. ეს სერვისი ფარავს ორივე მხარეს: დამსაქმებელს, რომელსაც სურს დაიცვას თავისი ბიზნეს საიდუმლო და კლიენტთა ბაზა არაკეთილსინდისიერი ყოფილი თანამშრომლისგან (აღსრულება), და დასაქმებულს, რომელსაც სურს თავი დაიცვას უსამართლო შეზღუდვისა და ჯარიმებისგან (დაცვა). საქართველოში სასამართლო პრაქტიკა ამ საკითხზე კომპლექსურია; მოსამართლეები აფასებენ, რამდენად გონივრულია შეზღუდვა და გადახდილია თუ არა შესაბამისი კომპენსაცია.
Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციურ საადვოკატო მომსახურებას კონკურენციის დავებზე. სერვისი მოიცავს:
- დამსაქმებლისთვის (Enforcement): მტკიცებულებების მოძიებას დარღვევის ფაქტზე (მაგ. კლიენტების გადაბირება), სარჩელის შეტანას პირგასამტეხლოსა და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით, და უზრუნველყოფის ღონისძიების (აკრძალვის) მოთხოვნას კონკურენტული საქმიანობის შეწყვეტაზე.
- დასაქმებულისთვის (Defense): ხელშეკრულების ბათილობის მოთხოვნას (თუ პირობები არღვევს კანონს), დაცვას დაუსაბუთებელი ფულადი მოთხოვნებისგან და მოლაპარაკებას ყოფილ დამსაქმებელთან შეზღუდვის მოხსნაზე.
- ხელშეკრულების აუდიტს: დავის დაწყებამდე რისკების შეფასებას — რამდენად ძლიერია მხარის პოზიცია შრომის კოდექსის მოთხოვნებთან მიმართებაში.
დავები ხშირად ეხება გაყიდვების მენეჯერებს, IT სპეციალისტებს და ტოპ-მენეჯერებს. მაგალითად, კომპანია უჩივის ყოფილ დირექტორს, რომელმაც გახსნა კონკურენტი ბიზნესი და წაიყვანა წამყვანი კადრები. კომპანია ითხოვს 50 000 ლარის ჯარიმას. დირექტორს სჭირდება ადვოკატი, რომელიც დაამტკიცებს, რომ ხელშეკრულებაში ჩადებული შეზღუდვა იყო არაგონივრულად ფართო (მაგ. მთელი საქართველოს მასშტაბით) ან კომპენსაცია არ იყო ადეკვატური, რაც პირობას ბათილს ხდის.
საქართველოს შრომის კოდექსის თანახმად, კონკურენციის შეზღუდვა ძალაშია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის წერილობითია, გონივრულია ვადით (მაქს. 6 თვე) და ტერიტორიით, და დამსაქმებელმა გადაიხადა კომპენსაცია შეზღუდვის პერიოდში. თუ რომელიმე პირობა დარღვეულია, სასამართლო არ დააკმაყოფილებს დამსაქმებლის მოთხოვნას. ეს ქმნის ძლიერ დაცვის მექანიზმს დასაქმებულისთვის, მაგრამ ასევე მოითხოვს დამსაქმებლისგან იურიდიულად გამართულ კონტრაქტებს.
პროცესი იწყება სიტუაციის ანალიზით. თუ დამსაქმებელი ხართ, ადვოკატი ეცდება სასწრაფოდ მოიპოვოს სასამართლო აკრძალვა ზიანის შესაჩერებლად. თუ დასაქმებული ხართ, ადვოკატი მოამზადებს შესაგებელს, რათა გააბათილოს ჯარიმის მოთხოვნა. ხშირად საქმე მთავრდება მორიგებით.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება NCA დავებში ორივე მხარეს. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი ბიზნესი ან თქვენი კარიერა.