სამსახურიდან გათავისუფლება არის ერთ-ერთი ყველაზე სტრესული მოვლენა ადამიანის ცხოვრებაში, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ეს ხდება უსამართლოდ ან უკანონოდ. საქართველოს შრომის კოდექსი მკაცრად განსაზღვრავს გათავისუფლების საფუძვლებს და პროცედურებს. დამსაქმებელს არ აქვს უფლება გაათავისუფლოს თანამშრომელი პირადი ანტიპათიის, დაუსაბუთებელი პრეტენზიების ან პროცედურული დარღვევებით. „უკანონო გათავისუფლების სარჩელი“ არის სამართლებრივი ინსტრუმენტი, რომელიც დასაქმებულს საშუალებას აძლევს, აღიდგინოს დარღვეული უფლებები, დაიბრუნოს სამსახური ან მიიღოს სოლიდური კომპენსაცია. ეს სფერო მოითხოვს სწრაფ რეაგირებას, რადგან გასაჩივრების ვადები შეზღუდულია.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით შრომითი დავების სპეციალისტებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს უკანონო გათავისუფლების საქმეებზე. მომსახურება მოიცავს:
- გათავისუფლების ბრძანების ანალიზს: იურიდიულ შეფასებას, რამდენად დასაბუთებულია ბრძანებაში მითითებული მიზეზი (მაგ. არაკომპეტენტურობა, დისციპლინური გადაცდომა) და დაცულია თუ არა ვადები.
- სარჩელის მომზადებას: მოთხოვნების ჩამოყალიბებას: სამსახურში აღდგენა, განაცდურის ანაზღაურება (იძულებითი მოცდენა) და კომპენსაცია აღდგენის შეუძლებლობის შემთხვევაში.
- მოლაპარაკებას დამსაქმებელთან: მედიაციას დავის სასამართლოს გარეშე დასასრულებლად, რაც ხშირად უფრო სწრაფი და მომგებიანია მხარეებისთვის.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: ინტერესების დაცვას სამივე ინსტანციის სასამართლოში.
- იძულებითი გადადგომის (Constructive Dismissal) დავებს: სიტუაციებს, როდესაც დამსაქმებელმა შექმნა გაუსაძლისი პირობები, რათა თანამშრომელი „საკუთარი ნებით“ წასულიყო.
უკანონო გათავისუფლების დავები ხშირია რეორგანიზაციის (შტატების შემცირების) დროს, როდესაც რეალურად ხდება არასასურველი კადრების გაშვება და არა რეალური სტრუქტურული ცვლილება. ასევე, ხშირია შემთხვევები, როდესაც თანამშრომელს ათავისუფლებენ დისციპლინური გადაცდომისთვის (დაგვიანება, დავალების შეუსრულებლობა) ისე, რომ არ აქვს მიცემული წინასწარი გაფრთხილება. ამ დროს ადვოკატის როლია დაამტკიცოს, რომ გათავისუფლება იყო არაპროპორციული ზომა ან ფიქტიური მიზეზით განხორციელებული.
საქართველოს შრომის კოდექსის (მუხლი 48) მიხედვით, გათავისუფლების შესახებ ბრძანების გასაჩივრების ვადა არის 30 დღე მისი ჩაბარებიდან. ამ ვადის გაშვება ხშირად ნიშნავს დავის წაგებას. სასამართლოს მიერ გათავისუფლების უკანონოდ ცნობის შემთხვევაში, დამსაქმებელს ეკისრება ვალდებულება აღადგინოს თანამშრომელი და გადაუხადოს განაცდური ხელფასი, ან თუ აღდგენა შეუძლებელია — გადაუხადოს კომპენსაცია.
პროცესი იწყება დოკუმენტების შეგროვებით. ადვოკატი გამოითხოვს დამსაქმებლისგან გათავისუფლების ბრძანებას და დასაბუთებას (თუ ის არ იყო გაცემული). შემდეგ მზადდება სარჩელი. სასამართლო პროცესზე მტკიცების ტვირთი დამსაქმებელზეა — მან უნდა დაამტკიცოს, რომ გათავისუფლება კანონიერი იყო. ეს დასაქმებულს აძლევს გარკვეულ უპირატესობას.
Legal.ge არის რესურსი, რომელიც დაგეხმარებათ არ დანებდეთ უსამართლობას. სამსახურის დაკარგვა მძიმეა, მაგრამ სამართლიანი კომპენსაციის მიღება თქვენი კანონიერი უფლებაა.