სათემო ორგანიზაციის რეგისტრაცია საქართველოში არის ეფექტური გზა ადგილობრივი მოსახლეობის გასააქტიურებლად და კონკრეტული თემის (სოფლის, უბნის, პროფესიული ჯგუფის) პრობლემების გადასაჭრელად. სათემო ორგანიზაციები (CBOs) წარმოადგენენ სამოქალაქო საზოგადოების საფუძველს და, როგორც წესი, რეგისტრირდებიან არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის (ა(ა)იპ) ფორმით. მათი მთავარი მიზანია ადგილობრივი ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება, სოციალური პროექტების განხორციელება, თვითმმართველობის პროცესში ჩართულობა და ადგილობრივი რესურსების მობილიზება. განსხვავებით მსხვილი არასამთავრობოებისგან, სათემო ორგანიზაციები უფრო მეტად არიან ორიენტირებულნი ქვემოდან ზემოთ (bottom-up) ინიციატივებზე.
არაფორმალური ჯგუფის იურიდიულ პირად გარდაქმნა (რეგისტრაცია) სათემო ჯგუფს აძლევს შესაძლებლობას, გახდეს გრანტების მიმღები, ითანამშრომლოს მუნიციპალიტეტთან ოფიციალურ დონეზე და დაიცვას თემის ინტერესები სამართლებრივი მექანიზმებით.
რას მოიცავს სათემო ორგანიზაციის რეგისტრაციის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან სათემო ინიციატივის ინსტიტუციონალიზაციაში, რაც მოიცავს:
- სათემო საჭიროებებზე მორგებული კონსულტაცია: იურისტი დაგეხმარებათ განსაზღვროთ, როგორი ტიპის სტრუქტურა სჭირდება თქვენს თემს — წევრობაზე დაფუძნებული (ასოციაცია), სადაც თითოეულ წევრს აქვს ხმის უფლება, თუ გამგეობაზე დაფუძნებული.
- წესდების შემუშავება: დოკუმენტის მომზადება, რომელიც ასახავს თემის სპეციფიკას, გადაწყვეტილების მიღების დემოკრატიულ პროცედურებს და წევრების მიღება-გარიცხვის წესებს.
- სარეგისტრაციო პროცედურები: კრების ოქმების მომზადება, განცხადების შევსება და საჯარო რეესტრში რეგისტრაციის უზრუნველყოფა.
- პირველადი დოკუმენტაცია: რეგისტრაციის შემდეგ, წევრთა რეესტრის ფორმის შემუშავება და კრებების ჩატარების წესების გაწერა.
- გრანტებთან წვდომის კონსულტაცია: ინფორმაციის მიწოდება იმის შესახებ, თუ რა სამართლებრივი მოთხოვნები უნდა დააკმაყოფილოს ორგანიზაციამ ადგილობრივი ან საერთაშორისო გრანტების მისაღებად.
სათემო ორგანიზაციები იქმნება მრავალგვარი მიზნით:
- სოფლის განვითარების ჯგუფი: სოფლის მაცხოვრებლები ერთიანდებიან, რათა მოიპოვონ დაფინანსება სასმელი წყლის სისტემის რეაბილიტაციისთვის ან სკვერის მოსაწყობად.
- უბნის ამხანაგობის ალტერნატივა: კორპუსის ან უბნის მაცხოვრებლები ქმნიან ა(ა)იპ-ს, რათა განახორციელონ კულტურული და საგანმანათლებლო პროექტები უბანში (რასაც ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობა ვერ ფარავს).
- ახალგაზრდული სათემო ცენტრი: ახალგაზრდები აფუძნებენ ორგანიზაციას არაფორმალური განათლებისა და თავისუფალი დროის ცენტრის შესაქმნელად.
- ქალთა სათემო ორგანიზაცია: კონკრეტულ რეგიონში მცხოვრები ქალები ერთიანდებიან ეკონომიკური გაძლიერებისა და უფლებების დაცვის მიზნით.
სათემო ორგანიზაციების საქმიანობა რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (ა(ა)იპ-ის ნაწილი) და საქართველოს კონსტიტუციით (გაერთიანების თავისუფლება). მნიშვნელოვანია ასევე ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს მოქალაქეთა მონაწილეობის ფორმებს (საერთო კრება, პეტიცია) — სათემო ორგანიზაცია ხშირად არის ამ მექანიზმების გამოყენების ინიციატორი. დაფინანსების კუთხით, რელევანტურია „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონი.
პროცესი იწყება თქვენი თემის ლიდერებთან შეხვედრით (ონლაინ ან პირადად). იურისტი მოისმენს თქვენს ხედვას და შემოგთავაზებთ მართვის ოპტიმალურ მოდელს. ყველაზე მნიშვნელოვანი ეტაპი წესდების შედგენაა, რადგან სათემო ორგანიზაციებში ხშირია აზრთა სხვადასხვაობა, და წესდებამ უნდა უზრუნველყოს კონფლიქტების გადაჭრის მექანიზმები. დოკუმენტების შეთანხმების შემდეგ, სპეციალისტი განახორციელებს რეგისტრაციას იუსტიციის სახლში და გადმოგცემთ სრულ პაკეტს, რითაც ორგანიზაცია მზად იქნება საქმიანობისთვის.
სათემო ორგანიზაციები ხშირად ენთუზიაზმზეა დაფუძნებული, მაგრამ ენთუზიაზმი საკმარისი არ არის ბიუროკრატიული ბარიერების გადასალახად. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით სათემო მუშაობის სპეციფიკა და დაგეხმარებიან ისეთი ორგანიზაციის შექმნაში, რომელიც იქნება სიცოცხლისუნარიანი, დემოკრატიული და კანონიერი. გააძლიერეთ თქვენი თემი პროფესიონალური მხარდაჭერით.