რელიგიური ორგანიზაციის რეგისტრაცია საქართველოში არის სპეციფიკური სამართლებრივი პროცესი, რომელიც უზრუნველყოფს რელიგიური გაერთიანებების, ეკლესიების, თემებისა და სხვა კონფესიური ჯგუფების სამართლებრივ აღიარებას. საქართველოს კონსტიტუცია და კანონმდებლობა განამტკიცებს რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლებას, რაც მოიცავს რელიგიური გაერთიანების შექმნის უფლებას. თუმცა, იმისთვის, რომ რელიგიურმა ჯგუფმა შეძლოს სრულფასოვანი სამოქალაქო-სამართლებრივი ურთიერთობებში მონაწილეობა (ქონების ფლობა, საბანკო ოპერაციები, ხელშეკრულებების დადება), აუცილებელია მისი სახელმწიფო რეგისტრაცია. საქართველოში რელიგიური ორგანიზაციები ძირითადად რეგისტრირდებიან როგორც არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირები (ა(ა)იპ) საჯარო რეესტრში, თუმცა მათ წესდებასა და სტრუქტურაში გათვალისწინებული უნდა იყოს კანონიკური და დოგმატური თავისებურებები. ეს პროცესი მოითხოვს დელიკატურ მიდგომას, რათა დაცული იყოს ბალანსი სახელმწიფო რეგულაციებსა და რელიგიური ჯგუფის შიდა ავტონომიას შორის.
აღნიშნული მომსახურება ფარავს რელიგიური ორგანიზაციის დაფუძნების ყველა ეტაპს და მოიცავს:
- სადამფუძნებლო დოკუმენტების (წესდების) მომზადებას, რომელიც ასახავს რელიგიური ორგანიზაციის სტრუქტურას, მრწამსს და მართვის წესებს;
- კონსულტაციას რელიგიური ორგანიზაციის სამართლებრივი სტატუსის შესახებ (საჯარო სამართლის იურიდიული პირი vs კერძო სამართლის იურიდიული პირი);
- დამფუძნებელთა კრების ორგანიზებასა და ოქმების სამართლებრივ გაფორმებას;
- რეგისტრაციის პროცესის მართვას საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში;
- საკულტო ნაგებობებისა და მიწის ნაკვეთების რეგისტრაციასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ დახმარებას;
- საგადასახადო კუთხით კონსულტაციას (შემოწირულობების დაბეგვრის რეჟიმი, რელიგიური დანიშნულების საგნების იმპორტი და ა.შ.);
- წარმომადგენლობას სახელმწიფო უწყებებთან ურთიერთობაში.
რელიგიური ორგანიზაციის რეგისტრაციის საჭიროება ხშირად დგება მაშინ, როდესაც რელიგიური თემი იზრდება და სჭირდება ფორმალური სტრუქტურა. მაგალითად, ახალი ქრისტიანული მისიონერული ჯგუფი შემოდის ქვეყანაში და სურს ეკლესიის მშენებლობა — ამისთვის მათ სჭირდებათ იურიდიული პირი მიწის შესაძენად და მშენებლობის ნებართვის მისაღებად. სხვა სცენარია, როდესაც არსებული რელიგიური გაერთიანება სურს საქველმოქმედო სასადილოს ან საკვირაო სკოლის გახსნა, რაც მოითხოვს ფინანსურ გამჭვირვალობას და გრანტების მიღების შესაძლებლობას. ასევე, რეგისტრაცია აუცილებელია უცხოელი სასულიერო პირებისთვის ვიზებისა და ბინადრობის ნებართვების მისაღებად რელიგიური საქმიანობის საფუძველზე. ხშირად, რელიგიური უმცირესობები რეგისტრირდებიან უფლებების დაცვისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით, რადგან იურიდიული სტატუსი მათ აძლევს ქმედით სამართლებრივ ბერკეტებს.
სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება „საქართველოს კონსტიტუციას“ და „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“. სამოქალაქო კოდექსის 1509-1 მუხლი პირდაპირ მიუთითებს, რომ რელიგიური გაერთიანებები შეიძლება დარეგისტრირდნენ როგორც საჯარო სამართლის იურიდიული პირები (თუ მათ აქვთ ისტორიული კავშირი საქართველოსთან) ან როგორც არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირები. უმეტეს შემთხვევაში, ახალი რელიგიური ორგანიზაციები ირჩევენ ა(ა)იპ-ის ფორმას. რეგისტრაციას ახორციელებს საჯარო რეესტრი. მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“, რომელიც ითვალისწინებს გარკვეულ შეღავათებს რელიგიური საქმიანობისთვის, თუმცა ეს შეღავათები განსხვავდება საქართველოს საპატრიარქოსა (რომელსაც კონკორდატი იცავს) და სხვა რელიგიურ ორგანიზაციებს შორის. იურისტის დახმარება აუცილებელია ამ ნიუანსების გასარკვევად და ოპტიმალური საგადასახადო პოზიციონირებისთვის.
რეგისტრაციის პროცესი იწყება კონსულტაციით, სადაც ზუსტდება ორგანიზაციის მიზნები და სტრუქტურა. იურისტი ამზადებს წესდებას, რომელშიც დეტალურად უნდა იყოს აღწერილი მართვის ორგანოების არჩევის წესი (მაგალითად, სინოდი, უხუცესთა საბჭო თუ საერთო კრება). შემდეგ ხდება დამფუძნებლების ხელმოწერების დამოწმება და დოკუმენტების წარდგენა რეესტრში. საჯარო რეესტრი ამოწმებს, ხომ არ ეწინააღმდეგება წესდება კანონმდებლობას. სპეციფიკური შემთხვევებისთვის შესაძლოა საჭირო გახდეს დამატებითი კონსულტაციები. რეგისტრაციის შემდეგ, ორგანიზაცია იღებს ამონაწერს და შეუძლია დაიწყოს სრულფასოვანი ფუნქციონირება. Legal.ge-ზე სპეციალისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს, რომ ეს პროცესი წარიმართოს პატივისცემით, კონფიდენციალურად და სამართლებრივი ხარვეზების გარეშე.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რელიგიური და სათემო ორგანიზაციების სამართლებრივ მომსახურებაში. ჩვენ გვესმის რელიგიური ორგანიზაციების სპეციფიკა და მზად ვართ დაგეხმაროთ თქვენი გაერთიანების ლეგალიზაციაში საქართველოს კანონმდებლობის სრული დაცვით. იპოვეთ თქვენი სანდო სამართლებრივი მრჩეველი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი რელიგიური გაერთიანების სტაბილური და კანონიერი განვითარება.