საადვოკატო (უფლებადაცვითი) ორგანიზაციის დაფუძნება
აუცილებელია თუ არა წევრების ყოლა უფლებადაცვით ორგანიზაციაში?
ა(ა)იპ შეიძლება იყოს წევრობაზე დაფუძნებული (ასოციაციის ტიპის) ან დამოკიდებული მხოლოდ დამფუძნებლებზე/გამგეობაზე. არჩევანი თქვენს სტრუქტურაზეა.
იბეგრება თუ არა გრანტები?
არა, გრანტი არ ითვლება ერთობლივ შემოსავლად და გათავისუფლებულია მოგების გადასახადისგან, თუმცა საშემოსავლო გადასახადი ხელფასებზე ჩვეულებრივად გადაიხდება.
შემიძლია თუ არა უცხოური დაფინანსების მიღება?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობა არ ზღუდავს უცხოური წყაროებიდან გრანტების მიღებას, თუმცა საჭიროა გრანტის სწორი რეგისტრაცია/დეკლარირება.
რამდენ ხანში რეგისტრირდება ორგანიზაცია?
საბუთების ჩაბარებიდან მომდევნო სამუშაო დღეს, ან დაჩქარებული წესით — იმავე დღეს.
საადვოკატო და უფლებადაცვითი ორგანიზაციის დაფუძნება საქართველოში არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი პროცესი სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით. ასეთი ორგანიზაციები, როგორც წესი, იქმნება არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის (ა(ა)იპ) სტატუსით და მათი მთავარი მიზანია კონკრეტული სოციალური ჯგუფების ინტერესების დაცვა, საკანონმდებლო ინიციატივების ლობირება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის შექმნა მოითხოვს არა მხოლოდ სტანდარტულ რეგისტრაციას, არამედ წესდების სპეციფიკურ მორგებას საერთაშორისო სტანდარტებსა და დონორთა მოთხოვნებზე, რათა ორგანიზაციამ შეძლოს ეფექტიანი ფუნქციონირება და დაფინანსების მოზიდვა.
უფლებადაცვითი საქმიანობა ხშირად უკავშირდება მაღალ საზოგადოებრივ ინტერესსა და სამართლებრივ რისკებს, ამიტომ ორგანიზაციის დაფუძნების ეტაპზევე აუცილებელია ძლიერი სამართლებრივი ფუნდამენტის შექმნა. ეს გულისხმობს მმართველობის ისეთი მოდელის ჩამოყალიბებას, რომელიც უზრუნველყოფს ორგანიზაციის დამოუკიდებლობას და ანგარიშვალდებულებას.
რას მოიცავს საადვოკატო ორგანიზაციის დაფუძნების მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობთ კომპლექსურ მომსახურებას უფლებადაცვითი ორგანიზაციის შესაქმნელად, რომელიც მოიცავს:
• მიზნებისა და სტრატეგიის სამართლებრივი ანალიზი: ორგანიზაციის მისიის (მაგ. ქალთა უფლებები, გარემოს დაცვა, შშმ პირთა უფლებები) თარგმნა იურიდიულად გამართულ საწესდებო მიზნებში.
• სპეციალიზებული წესდების შემუშავება: წესდების მომზადება, რომელიც ითვალისწინებს დემოკრატიული მართვის პრინციპებს, წევრობის კრიტერიუმებს (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) და გამჭვირვალობის მექანიზმებს, რაც აუცილებელია საერთაშორისო გრანტების მისაღებად.
• რეგისტრაციის პროცედურები: საჯარო რეესტრში წარსადგენი დოკუმენტაციის სრული პაკეტის მომზადება და რეგისტრაციის პროცესის მართვა.
• შიდა პოლიტიკების შემუშავება: ეთიკის კოდექსის, ინტერესთა კონფლიქტის მართვის და ანტიკორუფციული პოლიტიკის შემუშავება, რაც ხშირად მოთხოვნილია დონორების მიერ.
• საკონსულტაციო მხარდაჭერა გრანტებთან დაკავშირებით: კონსულტაცია „გრანტების შესახებ“ კანონის მოთხოვნებზე და გრანტის რეგისტრაციის პროცედურებზე.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის დაფუძნება აუცილებელია შემდეგი ტიპის საქმიანობების წამოსაწყებად:
1. იურიდიული დახმარების ცენტრი: იურისტთა ჯგუფი ქმნის ორგანიზაციას, რომელიც უფასო იურიდიულ კონსულტაციასა და სასამართლო წარმომადგენლობას გაუწევს სოციალურად დაუცველ ფენებს.
2. გარემოსდაცვითი ადვოკატირება: აქტივისტები აფუძნებენ ორგანიზაციას, რათა მონიტორინგი გაუწიონ მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს და დაიცვან ეკოლოგიური უსაფრთხოების ნორმები.
3. პაციენტთა უფლებების დაცვა: იქმნება ორგანიზაცია, რომელიც ლობირებს ჯანდაცვის პოლიტიკის ცვლილებებს და იცავს პაციენტთა უფლებებს სამედიცინო დაწესებულებებში.
4. მედია მონიტორინგი და სიტყვის თავისუფლება: ჟურნალისტები და ექსპერტები ქმნიან ორგანიზაციას მედიაგარემოს შესასწავლად და ჟურნალისტთა უფლებების დასაცავად.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციების საქმიანობის სამართლებრივი ჩარჩო ემყარება საქართველოს კონსტიტუციას, რომელიც გარანტირებს გაერთიანების თავისუფლებას. ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმის კუთხით, მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ა(ა)იპ-ის სტატუსს.
მნიშვნელოვანია „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც არეგულირებს დონორებისგან მიღებული დაფინანსების სამართლებრივ სტატუსს და საგადასახადო შეღავათებს. საგადასახადო კუთხით, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი ათავისუფლებს გრანტებს მოგების გადასახადისგან. გარდა ამისა, სპეციფიკური სფეროებისთვის (მაგ. გარემოს დაცვა, შრომითი უფლებები) რელევანტურია შესაბამისი დარგობრივი კანონმდებლობა.
Legal.ge-ზე სპეციალისტის დაქირავებისას, პროცესი იწყება თქვენი იდეისა და მიზნების ღრმა ანალიზით. იურისტი დაგეხმარებათ ჩამოაყალიბოთ ორგანიზაციის სტრუქტურა ისე, რომ იგი იყოს მდგრადი და მოქნილი. შემდეგ ხდება სარეგისტრაციო დოკუმენტების მომზადება და ნოტარიული ან იუსტიციის სახლში დამოწმება.
რეგისტრაციის შემდეგ, სპეციალისტი დაგეხმარებათ პირველი ნაბიჯების გადადგმაში: საბანკო ანგარიშის გახსნა, საგადასახადო რეგისტრაცია და, საჭიროების შემთხვევაში, რეესტრში ბენეფიციარი მესაკუთრეების შესახებ ინფორმაციის წარდგენა. ეს უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ორგანიზაცია პირველივე დღიდან მზად იყოს აქტიური უფლებადაცვითი საქმიანობისთვის.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის შექმნა მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ ტექნიკას, არამედ სექტორის სპეციფიკის ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ არასამთავრობო სექტორში მუშაობის გამოცდილება და ესმით საერთაშორისო დონორების მოთხოვნები. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ მიიღებთ კვალიფიციურ მომსახურებას, რაც თქვენი ორგანიზაციის წარმატებული და უსაფრთხო საქმიანობის წინაპირობაა.