არასამთავრობო ორგანიზაციის (ა(ა)იპ) რეგისტრაცია
რა დოკუმენტებია საჭირო ა(ა)იპ-ის დასარეგისტრირებლად?
სავალდებულოა დამფუძნებლების პირადობის მოწმობები, კრების ოქმი, წესდება და იურიდიული მისამართის მესაკუთრის თანხმობა. ყველა დოკუმენტი უნდა შეესაბამებოდეს საჯარო რეესტრის სტანდარტებს.
რამდენი დრო სჭირდება რეგისტრაციას?
სტანდარტული განხილვა 1 სამუშაო დღეა. დაჩქარებული მომსახურების საფასურის გადახდის შემთხვევაში, რეგისტრაცია შესაძლებელია განაცხადის შეტანის დღესვე.
შეიძლება თუ არა უცხო ქვეყნის მოქალაქემ დააფუძნოს NGO საქართველოში?
დიახ, ნებისმიერი ქვეყნის მოქალაქეს შეუძლია იყოს დამფუძნებელი. საჭიროა მხოლოდ პასპორტის ნოტარიულად დამოწმებული თარგმანი. ფიზიკური ყოფნა აუცილებელი არ არის, თუ გაცემულია მინდობილობა.
რა საგადასახადო ვალდებულებები აქვს ა(ა)იპ-ს?
ა(ა)იპ გათავისუფლებულია მოგების გადასახადისგან გრანტებსა და შემოწირულობებზე. ის იხდის საშემოსავლოს თანამშრომლების ხელფასებზე და დღგ-ს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეკონომიკური საქმიანობის ბრუნვა 100,000 ლარს გადააჭარბებს.
არასამთავრობო ორგანიზაციის, სამართლებრივად ცნობილი როგორც არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი (ა(ა)იპ), რეგისტრაცია არის ფუნდამენტური ნაბიჯი სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფებისთვის, საქველმოქმედო ფონდებისა და სათემო გაერთიანებებისთვის საქართველოში. კომერციული კომპანიებისგან განსხვავებით, რომელთა მთავარი მიზანი მოგების მიღებაა, ა(ა)იპ-ის საქმიანობა ორიენტირებულია საზოგადოებრივი, კულტურული, საგანმანათლებლო ან საქველმოქმედო მიზნების მიღწევაზე. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ მას ეკრძალება ეკონომიკური საქმიანობა; ა(ა)იპ-ს შეუძლია ეწეოდეს დამხმარე ხასიათის სამეწარმეო საქმიანობას, თუკი მიღებული შემოსავალი ხმარდება ორგანიზაციის საწესდებო მიზნებს და არ ნაწილდება დამფუძნებლებს ან წევრებს შორის დივიდენდის სახით. რეგისტრაციის პროცესი მოითხოვს ზუსტ სამართლებრივ ფორმულირებებს წესდებაში, რათა ორგანიზაციამ შეუფერხებლად შეძლოს გრანტების მოძიება, დონორებთან ურთიერთობა და სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილეობა.
ა(ა)იპ-ის რეგისტრაციის სერვისი მოიცავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას იდეის ჩამოყალიბებიდან ორგანიზაციის ოფიციალურ რეგისტრაციამდე. კვალიფიციური იურისტები უზრუნველყოფენ:
• ორგანიზაციის წესდების (სადამფუძნებლო დოკუმენტის) ინდივიდუალურ შემუშავებას, რომელიც მორგებულია კონკრეტული საქმიანობის სპეციფიკაზე;
• დამფუძნებელთა კრების ოქმის მომზადებას და მმართველობითი სტრუქტურის (გამგეობა, დირექტორი, საერთო კრება) ოპტიმალური მოდელის შერჩევას;
• განაცხადის მომზადებასა და წარდგენას საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში;
• იურიდიული მისამართის განსაზღვრასა და მესაკუთრის თანხმობის დოკუმენტურ გაფორმებას;
• რეგისტრაციის შემდგომ კონსულტაციას საგადასახადო ორგანოში რეგისტრაციისა და არაკომერციული ორგანიზაციის სტატუსიდან გამომდინარე საგადასახადო შეღავათების შესახებ;
• ბენეფიციარი მესაკუთრეების შესახებ ინფორმაციის დეკლარირებას კანონმდებლობის შესაბამისად.
სწორად შედგენილი წესდება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მომავალი კონფლიქტების თავიდან ასაცილებლად და ორგანიზაციის ეფექტური მართვისთვის.
არასამთავრობო ორგანიზაციის რეგისტრაცია აუცილებელია მრავალ რეალურ სიტუაციაში. მაგალითად, მოქალაქეთა ჯგუფს სურს გარემოსდაცვითი პროექტის განხორციელება და საერთაშორისო დონორისგან გრანტის მიღება — ამისთვის მათ სჭირდებათ იურიდიული სტატუსი და საბანკო ანგარიში. მეორე მაგალითია სპორტული კლუბი ან სახელოვნებო სტუდია, რომელიც არ არის ორიენტირებული მოგებაზე და სურს მუნიციპალური დაფინანსების მოპოვება. ასევე, მშობელთა ჯგუფს შეიძლება დასჭირდეს ა(ა)იპ-ის შექმნა შშმ ბავშვთა უფლებების დასაცავად და სოციალური სერვისების მისაწოდებლად. ხშირია შემთხვევები, როდესაც პროფესიული ასოციაციები (მაგ. ექიმების, მასწავლებლების) რეგისტრირდებიან როგორც ა(ა)იპ, რათა დაიცვან წევრების ინტერესები და აამაღლონ პროფესიული სტანდარტები. ყველა ამ შემთხვევაში, იურიდიული ფორმის სწორი არჩევა და დოკუმენტაციის გამართულობა განსაზღვრავს ორგანიზაციის წარმატებას.
საქართველოში ა(ა)იპ-ის საქმიანობა რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით“, რომელიც განსაზღვრავს არასამეწარმეო იურიდიული პირის ცნებას, უფლებაუნარიანობასა და მართვის პრინციპებს. რეგისტრაციის პროცედურული ნაწილი გაწერილია კანონში „საჯარო რეესტრის შესახებ“. მნიშვნელოვანია ასევე „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“, რომელიც ადგენს სპეციალურ საგადასახადო რეჟიმს არაკომერციული ორგანიზაციებისთვის (მაგალითად, მოგების გადასახადისგან გათავისუფლება გრანტებზე, შემოწირულობებზე და საწევრო შენატანებზე). გარდა ამისა, თუ ორგანიზაცია გეგმავს მოხალისეების ჩართვას, რელევანტურია „მოხალისეობის შესახებ“ საქართველოს კანონი. იურისტის როლია უზრუნველყოს, რომ ორგანიზაციის სტრუქტურა და საქმიანობა სრულად შეესაბამებოდეს ამ საკანონმდებლო აქტებს, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სამართლებრივი ხარვეზები.
სპეციალისტთან მუშაობის პროცესი მარტივი და ორგანიზებულია. პირველ ეტაპზე ხდება კლიენტთან შეხვედრა ორგანიზაციის მიზნებისა და სტრუქტურის განსახილველად (ვინ არიან დამფუძნებლები, ვინ იქნება დირექტორი, როგორი იქნება მართვის მოდელი). მეორე ეტაპზე იურისტი ამზადებს წესდებას და კრების ოქმს, რომელიც მხარეებმა უნდა მოაწერონ ხელი (ხელმოწერები მოწმდება ნოტარიულად ან უშუალოდ იუსტიციის სახლში). მესამე ეტაპზე ხდება დოკუმენტების წარდგენა საჯარო რეესტრში. სტანდარტული რეგისტრაციის ვადა არის 1 სამუშაო დღე (დაჩქარებული წესით - იმავე დღეს). რეგისტრაციის შემდეგ, სპეციალისტი კლიენტს გადასცემს ამონაწერს რეესტრიდან და უწევს კონსულტაციას პირველი ნაბიჯების შესახებ (ბეჭდის დამზადება, ანგარიშის გახსნა). Legal.ge-ზე სპეციალისტის დაქირავება ამარტივებს ამ პროცესს და გამორიცხავს რეგისტრაციაზე უარის თქმის რისკს ხარვეზიანი დოკუმენტების გამო.
Legal.ge არის საუკეთესო პლატფორმა კვალიფიციური იურისტების მოსაძიებლად, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი სამოქალაქო ინიციატივის რეალობად ქცევაში. ჩვენს ბაზაში არსებული სპეციალისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას არასამთავრობო სექტორის რეგულაციებზე და დაგეხმარებიან ისეთი ორგანიზაციული სტრუქტურის შექმნაში, რომელიც იქნება მდგრადი და მიმზიდველი დონორებისთვის. ნუ დაკარგავთ დროს ბიუროკრატიულ ლაბირინთებში — იპოვეთ სანდო პარტნიორი Legal.ge-ზე და ფოკუსირდით თქვენს კეთილშობილურ მიზნებზე.