ფონდის დაარსება საქართველოში წარმოადგენს მნიშვნელოვან სამართლებრივ ნაბიჯს მათთვის, ვისაც სურს საკუთარი აქტივების, ცოდნისა თუ რესურსების მობილიზება კონკრეტული საზოგადოებრივი, საქველმოქმედო ან საინვესტიციო მიზნების მისაღწევად. საქართველოს კანონმდებლობა იძლევა მოქნილ შესაძლებლობებს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის (ა(ა)იპ) ფორმით ისეთი ფონდების შესაქმნელად, რომლებიც ორიენტირებულნი იქნებიან გრძელვადიან განვითარებასა და პროექტების დაფინანსებაზე. ფონდი, როგორც ორგანიზაციული სტრუქტურა, განსხვავდება წევრობაზე დაფუძნებული ორგანიზაციებისგან (ასოციაციებისგან) იმით, რომ იგი ხშირად დაფუძნებულია კონკრეტულ ქონებაზე ან კაპიტალზე, რომელსაც დამფუძნებლები გამოყოფენ საწესდებო მიზნების განსახორციელებლად. ეს შეიძლება იყოს საგანმანათლებლო, კულტურული, სოციალური ან ინოვაციების ხელშემწყობი ფონდები, რომლებიც მოქმედებენ როგორც დამოუკიდებელი სამართლებრივი სუბიექტები.
საქართველოში ფონდის რეგისტრაცია მოითხოვს ზუსტ იურიდიულ დაგეგმარებას, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება მმართველობის სტრუქტურასა და აქტივების განკარგვის წესებს. სწორად ჩამოყალიბებული წესდება და შიდა რეგულაციები უზრუნველყოფს ფონდის გამჭვირვალობასა და ეფექტიანობას.
რას მოიცავს ფონდის დაარსების მომსახურება?
ფონდის დაარსების სერვისი Legal.ge-ს სპეციალისტების მიერ მოიცავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას იდეის ჩასახვიდან ორგანიზაციის საბოლოო რეგისტრაციამდე. ეს პროცესი კომპლექსურია და რამდენიმე ძირითად კომპონენტს აერთიანებს:
- სამართლებრივი ფორმის შერჩევა და კონსულტაცია: კლიენტის მიზნებიდან გამომდინარე, ოპტიმალური სტრუქტურის განსაზღვრა. მიუხედავად იმისა, რომ უმეტესად გამოიყენება ა(ა)იპ ფორმა, მნიშვნელოვანია განისაზღვროს, ექნება თუ არა ფონდს ეკონომიკური საქმიანობის უფლება დამხმარე ხასიათით.
- წესდების (დებულების) მომზადება: ეს არის ფონდის მთავარი დოკუმენტი. სპეციალისტები ამუშავებენ ინდივიდუალურ წესდებას, სადაც გაწერილია ფონდის მიზნები, მართვის ორგანოების (გამგეობა, დირექტორი, სამეურვეო საბჭო) უფლებამოსილებები, ქონების განკარგვის წესი და საქმიანობის შეწყვეტის პირობები.
- მმართველობის სტრუქტურის ფორმირება: ფონდებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია გამართული მენეჯმენტი. მომსახურება მოიცავს მმართველი ორგანოების დაკომპლექტების სამართლებრივ გაფორმებას და ინტერესთა კონფლიქტის პრევენციის მექანიზმების შემუშავებას.
- სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის მომზადება: საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში წარსადგენი განცხადების, დამფუძნებთა კრების ოქმებისა და თანხმობის წერილების მომზადება.
- საგადასახადო რეგისტრაცია: ორგანიზაციის რეგისტრაციის შემდეგ, მისი აღრიცხვა შემოსავლების სამსახურში და შესაბამისი საგადასახადო რეჟიმის შერჩევა.
- საბანკო და ადმინისტრაციული მხარდაჭერა: საბანკო ანგარიშის გახსნასა და პირველადი ადმინისტრაციული პროცედურების გავლაში კონსულტაცია.
ფონდის დაარსება აქტუალურია სხვადასხვა სცენარში, სადაც აქცენტი კეთდება რესურსების მართვასა და კონკრეტული მისიის შესრულებაზე:
- გრანტების გამცემი ორგანიზაციის შექმნა: როდესაც საერთაშორისო დონორებს ან კერძო მეცენატებს სურთ შექმნან სტრუქტურა, რომელიც გასცემს გრანტებს ადგილობრივი ინიციატივების დასაფინანსებლად.
- საოჯახო ან კორპორატიული ფონდი: ბიზნეს კომპანია ან შეძლებული ოჯახი აფუძნებს ფონდს კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის (CSR) ფარგლებში, რათა განახორციელოს საქველმოქმედო ან საგანმანათლებლო პროექტები.
- ინოვაციებისა და სტარტაპების ხელშემწყობი ფონდი: ჯგუფი აარსებს ფონდს, რომლის მიზანია ტექნოლოგიური განვითარების ხელშეწყობა, ჰაკათონების დაფინანსება და საგანმანათლებლო პროგრამების უზრუნველყოფა.
- კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ფონდი: იქმნება ორგანიზაცია კონკრეტული ისტორიული ძეგლის აღდგენის ან კულტურული ფესტივალების დაფინანსების მიზნით, რომელიც მოიზიდავს და განკარგავს შემოწირულობებს.
- სტიპენდიების ფონდი: საგანმანათლებლო მიზნებით შექმნილი ფონდი, რომელიც აგროვებს თანხებს ნიჭიერი სტუდენტების სწავლის დასაფინანსებლად.
ფონდის დაარსება და საქმიანობა საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით. მთავარი სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების შექმნის, მართვისა და ლიკვიდაციის ზოგად წესებს. კოდექსი ადგენს, რომ ფონდი (როგორც ა(ა)იპ) არის დამოუკიდებელი სამართლებრივი სუბიექტი, რომლის ქონებაც განცალკევებულია დამფუძნებლების ქონებისგან.
რეგისტრაციის პროცედურული ნაწილი რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც, მიუხედავად სახელწოდებისა, ასევე ვრცელდება არასამეწარმეო იურიდიული პირების რეგისტრაციის წესებზე საჯარო რეესტრში. საგადასახადო ვალდებულებები და შეღავათები გაწერილია საქართველოს საგადასახადო კოდექსში, რომელიც განსაზღვრავს გრანტების, შემოწირულობებისა და ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებული შემოსავლების დაბეგვრის რეჟიმებს. თუ ფონდი გეგმავს გრანტების გაცემას, ასევე რელევანტურია „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონი.
Legal.ge-ს პლატფორმის მეშვეობით ფონდის დაარსების პროცესი მარტივი და ორგანიზებულია. თავდაპირველად, თქვენ უკავშირდებით შერჩეულ იურისტს და განიხილავთ ფონდის მიზნებს. სპეციალისტი მოგიმზადებთ დეტალურ კონსულტაციას საჭირო სტრუქტურაზე. შემდეგ ეტაპზე ხდება დოკუმენტაციის მომზადება — წესდების შედგენა, დამფუძნებლების კრების ოქმების გაფორმება და განცხადების შევსება.
იურისტი უზრუნველყოფს დოკუმენტების წარდგენას იუსტიციის სახლში (საჯარო რეესტრში) და მონიტორინგს უწევს რეგისტრაციის პროცესს. რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, სპეციალისტი გადმოგცემთ ამონაწერს რეესტრიდან და დაგეხმარებათ საგადასახადო პორტალზე რეგისტრაციაში. ეს გამორიცხავს ბიუროკრატიულ ხარვეზებს და უზრუნველყოფს, რომ ფონდი ფუნქციონირებას შეუდგება სრული სამართლებრივი გამართულობით.
Legal.ge არის უნიკალური პლატფორმა, რომელიც გაძლევთ წვდომას საქართველოში მოქმედ გამოცდილ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ ფონდებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფუძნების მრავალწლიანი პრაქტიკა. ჩვენთან შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც არა მხოლოდ დაარეგისტრირებენ ორგანიზაციას, არამედ გაგიწევენ სტრატეგიულ კონსულტაციას მმართველობის მოდელებსა და საგადასახადო ოპტიმიზაციაზე. იპოვეთ თქვენი სანდო პარტნიორი Legal.ge-ზე და დაიწყეთ თქვენი საქმიანობა მყარი სამართლებრივი საფუძვლით.