საქველმოქმედო ორგანიზაციის რეგისტრაცია
რა პრივილეგიებს ანიჭებს „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსი?
სტატუსის მქონე ორგანიზაცია გათავისუფლებულია მოგების გადასახადისგან ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებულ იმ ნაწილზე, რომელიც ხმარდება ქველმოქმედებას, და ასევე სარგებლობს ქონების გადასახადის შეღავათებით.
როდის შემიძლია სტატუსის მოთხოვნა?
სტატუსის მოთხოვნა შესაძლებელია რეგისტრაციიდან მინიმუმ 1 წლის შემდეგ, თუ ამ პერიოდში ორგანიზაცია ეწეოდა საქველმოქმედო საქმიანობას.
აუცილებელია თუ არა აუდიტი?
დიახ, საქველმოქმედო სტატუსის მქონე ორგანიზაციას ევალება ყოველწლიურად წარმოადგინოს დამოუკიდებელი აუდიტორის დასკვნა და ფინანსური ანგარიშგება.
შეიძლება თუ არა სტატუსის გაუქმება?
დიახ, თუ ორგანიზაცია დაარღვევს კანონის მოთხოვნებს (მაგ. არამიზნობრივი ხარჯვა, ანგარიშგების წარმოუდგენლობა), შემოსავლების სამსახურს შეუძლია სტატუსის გაუქმება.
საქველმოქმედო ორგანიზაციის ფორმირება და რეგისტრაცია საქართველოში არის ორეტაპიანი პროცესი, რომელიც მოიცავს არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის (ა(ა)იპ) დაფუძნებას და შემდგომ მისთვის სპეციალური საგადასახადო სტატუსის მინიჭებას. ეს მომსახურება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მათთვის, ვისაც სურს ისარგებლოს საგადასახადო კოდექსით გათვალისწინებული შეღავათებით და აწარმოოს მასშტაბური საქველმოქმედო საქმიანობა. „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსი არ არის უბრალოდ სახელი; ეს არის ოფიციალური სამართლებრივი სტატუსი, რომელსაც ანიჭებს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური და რომელიც ორგანიზაციას აკისრებს მაღალი დონის გამჭვირვალობის ვალდებულებას, სანაცვლოდ კი ათავისუფლებს გარკვეული გადასახადებისგან.
სწორი იურიდიული სტრატეგია დაფუძნების ეტაპზევე განსაზღვრავს, რამდენად მარტივად შეძლებს ორგანიზაცია მომავალში ამ სტატუსის მოპოვებას. წესდება, საქმიანობის სფერო და მართვის სისტემა უნდა იყოს სრულ შესაბამისობაში კანონის მოთხოვნებთან.
რას მოიცავს საქველმოქმედო ორგანიზაციის რეგისტრაციის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ მხარდაჭერას, რომელიც ფოკუსირებულია არა მხოლოდ რეგისტრაციაზე, არამედ სამომავლო სტატუსის მოპოვებაზე:
• ორგანიზაციული სტრუქტურის დაგეგმვა: ისეთი მმართველობის მოდელის შერჩევა, რომელიც აკმაყოფილებს საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტანდარტებს (მაგ. დამოუკიდებელი საბჭოს არსებობა).
• ა(ა)იპ-ის რეგისტრაცია: საჯარო რეესტრში სავალდებულო პროცედურების გავლა, წესდების მომზადება და დოკუმენტების ჩაბარება.
• საქველმოქმედო სტატუსისთვის მომზადება: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რა კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდეს ორგანიზაცია სტატუსის მისაღებად (მაგ. 1 წლიანი საქმიანობის ისტორია, საქველმოქმედო მიზნებზე დახარჯული თანხების პროპორცია).
• წლიური ანგარიშგების სისტემის გამართვა: რჩევები ფინანსური და პროგრამული ანგარიშგების წარმოებაზე, რაც აუცილებელია სტატუსის მისაღებად და შესანარჩუნებლად.
• წარმომადგენლობა შემოსავლების სამსახურში: სტატუსის მისაღებად განაცხადის მომზადება და წარდგენა (შესაბამის დროს).
როდის არის საჭირო ეს მომსახურება? (პრაქტიკული მაგალითები)
ეს სერვისი აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
1. სისტემური ქველმოქმედება: როდესაც ორგანიზაცია გეგმავს გრძელვადიან პროექტებს (მაგ. უფასო სასადილოების ქსელი) და სჭირდება საგადასახადო შეღავათები ხარჯების შესამცირებლად.
2. დონორების მოზიდვა: მსხვილი კორპორატიული დონორები ხშირად ანიჭებენ უპირატესობას ოფიციალური სტატუსის მქონე ორგანიზაციებს, რადგან ეს მათთვის სანდოობის გარანტიაა.
3. სოციალური საწარმოს ელემენტები: როდესაც ორგანიზაცია გეგმავს დამხმარე ეკონომიკურ საქმიანობას (მაგ. ხელნაკეთი ნივთების გაყიდვას) და სურს მოგების სრულად რეინვესტირება ქველმოქმედებაში საგადასახადო ეფექტიანობით.
4. საერთაშორისო გრანტები: ზოგიერთი საერთაშორისო ფონდი ითხოვს ადგილობრივ „Charity“ სტატუსს პარტნიორობისთვის.
პროცესის მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი (თავი V - საქველმოქმედო ორგანიზაცია). კოდექსის მიხედვით, სტატუსი ენიჭება ორგანიზაციას, რომელიც შექმნილია საქველმოქმედო საქმიანობისთვის, რეგისტრირებულია არანაკლებ 1 წლის წინ და აკმაყოფილებს საქმიანობის კრიტერიუმებს. ა(ა)იპ-ის სამართლებრივი ფორმა რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები, რომლებიც აზუსტებს სტატუსის მინიჭებისა და გაუქმების პროცედურულ დეტალებს.
პროცესი Legal.ge-ს სპეციალისტთან ერთად
სპეციალისტი თავდაპირველად დაგეხმარებათ ა(ა)იპ-ის რეგისტრაციაში, რაც სტანდარტული პროცედურაა. თუმცა, მთავარი ღირებულება, რასაც Legal.ge-ს იურისტი გთავაზობთ, არის გრძელვადიანი დაგეგმარება. იურისტი აგიხსნით, როგორ უნდა აწარმოოთ დოკუმენტაცია პირველი წლის განმავლობაში, რათა 12 თვის შემდეგ უპრობლემოდ მიიღოთ საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსი. ეს მოიცავს ბენეფიციართა სიების წარმოებას, ხარჯების სწორ კლასიფიკაციას და გამჭვირვალე ანგარიშგებას. სპეციალისტი გაგიწევთ მეგზურობას ამ რთულ ბიუროკრატიულ ლაბირინთში.
საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსის მოპოვება და შენარჩუნება სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს, რომლის გარეშეც ორგანიზაცია შეიძლება მაღალი საგადასახადო რისკების წინაშე აღმოჩნდეს. Legal.ge გაკავშირებთ კვალიფიციურ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საგადასახადო სამართალსა და NGO სექტორში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შექმნით მდგრად ორგანიზაციას, რომელიც ორიენტირებული იქნება შედეგზე და არა ბიუროკრატიულ პრობლემებზე.