საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის (INGO) ფილიალის დაფუძნება საქართველოში წარმოადგენს სტრატეგიულ ნაბიჯს უცხოური ორგანიზაციებისთვის, რომლებსაც სურთ თავიანთი საქმიანობის გაფართოება კავკასიის რეგიონში. საქართველოს კანონმდებლობა უცხოურ არაკომერციულ იურიდიულ პირებს სთავაზობს მოქნილ და გამჭვირვალე მექანიზმს ადგილობრივი წარმომადგენლობის ან ფილიალის რეგისტრაციისთვის. ფილიალის სტატუსი განსხვავდება დამოუკიდებელი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციის დაფუძნებისგან იმით, რომ ფილიალი არ წარმოადგენს სათაო ოფისისგან განცალკევებულ იურიდიულ პირს, არამედ არის მისი სტრუქტურული ქვედანაყოფი. ეს ნიშნავს, რომ უცხოური ორგანიზაცია პირდაპირ არის პასუხისმგებელი ფილიალის ვალდებულებებზე, თუმცა ფილიალი სარგებლობს გარკვეული ავტონომიით და შეუძლია განახორციელოს ყველა ის საქმიანობა, რაც გათვალისწინებულია სათაო ოფისის წესდებით. საქართველო, როგორც რეგიონული ჰაბი, იზიდავს მრავალ საერთაშორისო ფონდს, ჰუმანიტარულ მისიასა და უფლებადაცვით ორგანიზაციას, რომელთაც ესაჭიროებათ კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა რეგისტრაციის რთული პროცედურების გასავლელად და ადგილობრივ რეგულაციებთან შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად.
აღნიშნული მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ იურიდიულ პროცედურებს, რომლებიც აუცილებელია უცხოური ორგანიზაციის ფილიალის სრულყოფილი ფუნქციონირებისათვის. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ ყველა საჭირო დოკუმენტაციის მომზადებას, თარგმნას, ნოტარიულ დამოწმებასა და ლეგალიზაციას (აპოსტილით დამოწმებას). მომსახურების ფარგლებში შედის:
- სათაო ოფისის სადამფუძნებლო დოკუმენტების სამართლებრივი ანალიზი და ადაპტაცია საქართველოს კანონმდებლობასთან;
- ფილიალის რეგისტრაციისთვის აუცილებელი გადაწყვეტილებებისა და მინდობილობების პროექტების მომზადება;
- დოკუმენტაციის წარდგენა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში და სარეგისტრაციო პროცედურების მართვა;
- ფილიალის საგადასახადო აღრიცხვაზე აყვანა შემოსავლების სამსახურში;
- საბანკო ანგარიშების გახსნაში დახმარება და სათაო ოფისთან ფინანსური ტრანზაქციების სამართლებრივი კონსულტაცია;
- კონსულტაცია შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმებაზე ადგილობრივ და უცხოელ თანამშრომლებთან;
- წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების მქონე პირის დანიშვნასთან დაკავშირებული ფორმალობების მოგვარება.
საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციის ფილიალის დაფუძნების საჭიროება ხშირად დგება კონკრეტული სცენარების დროს. მაგალითად, ევროპული საქველმოქმედო ფონდი გეგმავს მასშტაბური საგრანტო პროექტის განხორციელებას საქართველოში და სჭირდება ოფიციალური წარმომადგენლობა ადგილობრივი კონტრაქტორების დასაქირავებლად და გადასახადების გადასახდელად. მეორე სცენარია, როდესაც საერთაშორისო უფლებადაცვითი ორგანიზაცია ხსნის რეგიონულ ოფისს თბილისში სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების დასაფარად და ესაჭიროება ლეგალური სტატუსი ოფისის იჯარისთვის და უცხოელი ექსპერტების ვიზების უზრუნველსაყოფად. ასევე ხშირია შემთხვევა, როდესაც გლობალური ეკოლოგიური ორგანიზაცია იწყებს ერთობლივ პროექტს საქართველოს მთავრობასთან და დონორის მოთხოვნით ვალდებულია ჰქონდეს რეგისტრირებული ფილიალი ადგილზე. კიდევ ერთი მაგალითია ჰუმანიტარული მისია, რომელსაც სურს ტვირთების შემოტანა და განბაჟება შეღავათიანი პირობებით, რისთვისაც აუცილებელია ადგილობრივი საიდენტიფიკაციო კოდის არსებობა. ყველა ამ შემთხვევაში, კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
საქართველოს კანონმდებლობა მკაფიოდ არეგულირებს უცხოური არაკომერციული იურიდიული პირის ფილიალის რეგისტრაციის საკითხებს. ძირითადი მარეგულირებელი აქტია „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს იურიდიული პირის ფილიალის სამართლებრივ სტატუსს. „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, უცხოური სუბიექტის ფილიალის რეგისტრაცია სავალდებულოა მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში. საგადასახადო ვალდებულებების კუთხით მოქმედებს „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“, რომელიც ფილიალს ანიჭებს გადასახადის გადამხდელის სტატუსს, თუმცა გარკვეული სპეციფიკით, რაც გამომდინარეობს მისი არაკომერციული ხასიათიდან და საერთაშორისო ხელშეკრულებებიდან ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ. გარდა ამისა, თუ ორგანიზაცია გეგმავს გრანტების გაცემას ან მიღებას, რელევანტურია „კანონი გრანტების შესახებ“, რომელიც არეგულირებს საგრანტო ხელშეკრულებების სამართლებრივ რეჟიმს.
ფილიალის რეგისტრაციის პროცესი სპეციალისტთან თანამშრომლობისას რამდენიმე ეტაპს მოიცავს. პირველ ეტაპზე ხდება კონსულტაცია და დოკუმენტების ნუსხის განსაზღვრა სათაო ოფისის იურისდიქციის მიხედვით (მაგალითად, აშშ-ს, გერმანიის ან საფრანგეთის კანონმდებლობის გათვალისწინებით). მეორე ეტაპზე კლიენტი აწვდის სათაო ოფისის დოკუმენტებს (წესდება, ამონაწერი რეესტრიდან, გადაწყვეტილება), რომლებიც უნდა იყოს დამოწმებული აპოსტილით ან ლეგალიზებული. იურისტი უზრუნველყოფს ამ დოკუმენტების თარგმნას ქართულ ენაზე და ნოტარიულ დამოწმებას. მესამე ეტაპზე ხდება განაცხადის მომზადება და წარდგენა საჯარო რეესტრში. რეგისტრაციის წარმატებით დასრულების შემდეგ, იურისტი ეხმარება ორგანიზაციას საგადასახადო პორტალზე (RS.ge) აქტივაციაში და ელექტრონული სერვისების წვდომის მოპოვებაში. მთლიანი პროცესი, დოკუმენტების სისრულის შემთხვევაში, შეიძლება დასრულდეს 2-5 სამუშაო დღეში, თუმცა მოსამზადებელი პერიოდი დამოკიდებულია უცხოეთიდან დოკუმენტების გამოგზავნის სისწრაფეზე.
Legal.ge-ს პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას, დაუკავშირდეთ გამოცდილ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ მრავალწლიანი პრაქტიკა საერთაშორისო ორგანიზაციების რეგისტრაციაში. ჩვენი სპეციალისტები კარგად იცნობენ როგორც საქართველოს კანონმდებლობას, ისე საერთაშორისო კერძო სამართლის ნიუანსებს, რაც უზრუნველყოფს პროცესის შეუფერხებელ წარმართვას. Legal.ge-ზე სპეციალისტის მოძიება ამცირებს რისკებს, ზოგავს დროს და გაძლევთ გარანტიას, რომ თქვენი ორგანიზაციის ფილიალი სრულად იქნება შესაბამისობაში ადგილობრივ რეგულაციებთან. ენდეთ პროფესიონალებს და დაიწყეთ თქვენი საქმიანობა საქართველოში მყარი სამართლებრივი საფუძვლით.