დაწყებითი სკოლის ავტორიზაცია საქართველოში
ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხური (I-VI კლასები) არის ფუნდამენტური ეტაპი ბავშვის განვითარებაში. საქართველოში კერძო დაწყებითი სკოლის გახსნა პოპულარული და მოთხოვნადი ბიზნესია, თუმცა ის დაკავშირებულია მკაცრ სახელმწიფო რეგულაციებთან. ტერმინი „ლიცენზირება“ საგანმანათლებლო სფეროში ჩანაცვლებულია ავტორიზაციით. ეს არის პროცედურა, რომლის გარეშეც სკოლას არ აქვს უფლება მიიღოს მოსწავლეები და გასცეს განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი. დაწყებითი სკოლის ავტორიზაცია გულისხმობს ინფრასტრუქტურის, სასწავლო გეგმისა და პედაგოგთა კვალიფიკაციის შემოწმებას სახელმწიფოს მიერ დადგენილ სტანდარტებთან. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა უსაფრთხოებასა და ასაკობრივ თავისებურებებზე მორგებულ გარემოს.
ეს სერვისი განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებსაც სურთ დააფუძნონ დაწყებითი სკოლა ან გაიარონ რეავტორიზაცია. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან, შექმნათ უსაფრთხო და კანონიერი საგანმანათლებლო სივრცე, რომელიც დააკმაყოფილებს ავტორიზაციის საბჭოს ყველა მოთხოვნას.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს დაწყებითი სკოლის ავტორიზაციის სერვისი?
ჩვენი იურისტები გთავაზობთ სრულ მხარდაჭერას:
- სასწავლო გეგმის ადაპტაცია: დაწყებითი საფეხურის ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან შესაბამისობის დადგენა და საავტორო პროგრამების იურიდიული გამართვა.
- ინფრასტრუქტურის სტანდარტიზაცია: საკლასო ოთახების, სველი წერტილებისა და ეზოს მოწყობის ნორმების (ფართობი, განათება) შემოწმება.
- უსაფრთხოების ნორმები: ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემების, ვიდეოკონტროლისა და სამედიცინო კაბინეტის სავალდებულო მოთხოვნების დაკმაყოფილება.
- პერსონალის დოკუმენტაცია: დაწყებითი განათლების მასწავლებელთა კვალიფიკაციის შემოწმება და შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება.
- განაცხადის მართვა: თვითშეფასების ფორმის შევსება და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში (NCEQE) წარდგენა.
ხშირი რეალური სიტუაციები და საჭიროებები
დაწყებითი სკოლის გახსნისას ხშირია შემდეგი პრობლემები:
- შენობის უსაფრთხოება: სკოლას არ აქვს სახანძრო უსაფრთხოების დასკვნა ან შენობა არ არის ადაპტირებული შშმ პირებისთვის (რაც სავალდებულოა).
- მასწავლებელთა სტატუსი: სკოლაში დასაქმებულ პედაგოგებს არ აქვთ სქემით განსაზღვრული სტატუსი (უფროსი/წამყვანი), რაც ავტორიზაციის შეფერხებას იწვევს.
- კლასების კომპლექტაცია: მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში აღემატება ზღვრულ ნორმას (25 მოსწავლე), რაც სტანდარტის დარღვევაა.
საქართველოს საკანონმდებლო ჩარჩო
პროცესი რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით და „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულებით“. ასევე მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანება სანიტარული ნორმების შესახებ.
მომსახურების მიღების პროცესი
მოიცავს:
- აუდიტი: შენობისა და დოკუმენტაციის შემოწმება.
- მომზადება: ხარვეზების აღმოფხვრა.
- წარდგენა: განაცხადის რეგისტრაცია.
- ვიზიტი: ექსპერტთა ჯგუფთან მუშაობა.
რატომ უნდა აირჩიოთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე?
დაწყებითი სკოლის ავტორიზაცია მოითხოვს დეტალებზე ორიენტირებულ მიდგომას. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ ბიუროკრატიული ბარიერები და სწრაფად მიიღოთ საქმიანობის უფლება.