საშუალო სკოლის ლიცენზირება
შეიძლება თუ არა სკოლის გახსნა იჯარით აღებულ შენობაში?
დიახ, შენობა შეიძლება იყოს იჯარით აღებული, მაგრამ იჯარის ხელშეკრულება უნდა იყოს გრძელვადიანი (ჩვეულებრივ მინიმუმ ავტორიზაციის ვადით, 6 წლით).
რა ფართობია საჭირო ერთი მოსწავლისთვის?
სტანდარტით განსაზღვრულია ფართობი ერთ მოსწავლეზე საკლასო ოთახში (დაახლოებით 2-2.5 კვ.მ), რაც განსაზღვრავს მისაღები კონტინგენტის რაოდენობას.
სავალდებულოა თუ არა სკოლას ჰყავდეს ექიმი?
დიახ, სკოლაში სავალდებულოა ფუნქციონირებდეს სამედიცინო კაბინეტი და ჰყავდეს ექიმი ან ექთანი პირველადი დახმარებისთვის.
რამდენია ავტორიზაციის საფასური სკოლისთვის?
საფასური დამოკიდებულია მოსწავლეთა რაოდენობასა და საფეხურებზე. საშუალოდ 5,000-დან 20,000 ლარამდე მერყეობს.
საშუალო სკოლის ლიცენზირება (ავტორიზაცია)
კერძო სკოლის გახსნა საქართველოში პოპულარული ბიზნესია, თუმცა ის მოითხოვს სახელმწიფოს მიერ დადგენილი მკაცრი სტანდარტების დაკმაყოფილებას. ტერმინი „ლიცენზირება“ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებთან მიმართებით ჩანაცვლებულია ტერმინით ავტორიზაცია. კერძო სკოლის ავტორიზაცია გულისხმობს უფლების მოპოვებას, განახორციელოს ზოგადი განათლების სამივე საფეხური (დაწყებითი, საბაზო, საშუალო) ან რომელიმე მათგანი და გასცეს სახელმწიფო ატესტატი. ავტორიზაციის პროცესი ამოწმებს სკოლის ინფრასტრუქტურას, სასწავლო გეგმის შესაბამისობას ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან, პედაგოგთა კვალიფიკაციასა და სკოლის უსაფრთხოებას.
ეს სერვისი განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებსაც სურთ დააფუძნონ კერძო სკოლა ან გააფართოვონ არსებული სკოლის საქმიანობა (მაგ. დაამატონ საშუალო საფეხური). ჩვენი გუნდი დაგეხმარებათ გაიაროთ ავტორიზაციის რთული გზა შეფერხებების გარეშე.
რას მოიცავს სკოლის ავტორიზაციის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ:
• სასწავლო გეგმის რევიზია: სკოლის სასწავლო გეგმის შემოწმება და შესაბამისობაში მოყვანა ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან.
• ინფრასტრუქტურის აუდიტი: შენობის, საკლასო ოთახების, ლაბორატორიებისა და სპორტული მოედნის შესაბამისობის დადგენა სანიტარულ და უსაფრთხოების ნორმებთან.
• პერსონალის დოკუმენტაცია: მასწავლებელთა და ადმინისტრაციის პირადი საქმეების მოწესრიგება და შრომითი ხელშეკრულებების მომზადება.
• ავტორიზაციის განაცხადი: თვითშეფასების კითხვარის შევსება და განაცხადის წარდგენა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში.
• უსაფრთხოების ნორმები: სახანძრო უსაფრთხოებისა და სამედიცინო კაბინეტის სტანდარტების დაცვის უზრუნველყოფა.
სკოლის გახსნისას ხშირია შემდეგი პრობლემები:
• შენობის პრობლემა: შენობას არ აქვს ექსპლუატაციაში მიღების აქტი ან არ აკმაყოფილებს სახანძრო უსაფრთხოების ახალ, გამკაცრებულ მოთხოვნებს.
• გეგმის შეუსაბამობა: სკოლის მიერ შემუშავებული საავტორო პროგრამა არ ფარავს ეროვნული სასწავლო გეგმის სავალდებულო შედეგებს.
• მასწავლებელთა კვალიფიკაცია: სკოლას ჰყავს მასწავლებლები, რომლებსაც არ აქვთ სქემით განსაზღვრული სტატუსი ან საგნობრივი კომპეტენცია.
პროცესი რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით და „საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის დებულებით“. ასევე მნიშვნელოვანია ეროვნული სასწავლო გეგმა, რომელიც განსაზღვრავს სწავლების შინაარსს.
1. წინასწარი შეფასება: სკოლის მზაობის შემოწმება.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: შიდა აქტების შექმნა.
3. წარდგენა: განაცხადის რეგისტრაცია.
4. ვიზიტი: ექსპერტთა ჯგუფის მასპინძლობა.
სკოლის ავტორიზაცია დეტალებზე ორიენტირებული პროცესია. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი სკოლა აკმაყოფილებდეს ყველა სტანდარტს და გახდეს წარმატებული საგანმანათლებლო კერა.