სკოლამდელი დაწესებულების ლიცენზირება
სავალდებულოა თუ არა ავტორიზაცია კერძო ბაღისთვის?
დიახ, ყველა სკოლამდელ დაწესებულებას მოეთხოვება ავტორიზაციის გავლა მუნიციპალიტეტში.
რა ფართია საჭირო ერთი ბავშვისთვის?
სათამაშო ოთახში ერთ ბავშვზე გათვალისწინებულია არანაკლებ 2.5 კვ.მ, ხოლო საძინებელში - 2 კვ.მ.
შეიძლება თუ არა ბაღის გახსნა ბინაში?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ბინა აკმაყოფილებს ყველა ტექნიკურ რეგლამენტს (დამოუკიდებელი შესასვლელი, ეზო, ფართი). ჩვეულებრივ საცხოვრებელ კორპუსში ეს რთულია.
ვინ ადგენს ბაღის მენიუს?
მენიუ უნდა შეესაბამებოდეს მთავრობის დადგენილ კალორიულობის ნორმებს და სასურველია შეთანხმდეს დიეტოლოგთან.
სკოლამდელი დაწესებულების (ბაღის) ავტორიზაცია და ლიცენზირება
კერძო ბაღის გახსნა საქართველოში განსხვავდება სკოლის გახსნისგან და რეგულირდება „ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების შესახებ“ კანონით. 2024 წლიდან ძალაში შევიდა ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც ბაღებმა უნდა გაიარონ ავტორიზაცია. პროცესს კურირებს არა განათლების სამინისტრო, არამედ მუნიციპალიტეტები (მაგ. თბილისის მერია). ავტორიზაცია სავალდებულოა და მოიცავს მკაცრ მოთხოვნებს სანიტარულ-ჰიგიენურ ნორმებზე, კვების უსაფრთხოებაზე, ინფრასტრუქტურასა და პერსონალის კვალიფიკაციაზე. ავტორიზაციის გარეშე საქმიანობა დაჯარიმებას და დაწესებულების დახურვას იწვევს.
ეს სერვისი განკუთვნილია მათთვის, ვისაც სურს გახსნას კერძო ბაღი ან მოახდინოს არსებული ბაღის ადაპტირება ახალ რეგულაციებთან. Legal.ge-ს გუნდი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბაღი აკმაყოფილებდეს ყველა სტანდარტს და წარმატებით გაიაროს ავტორიზაცია.
რას მოიცავს ბაღის ავტორიზაციის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება ფოკუსირებულია მუნიციპალურ სტანდარტებზე:
• სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების აუდიტი: შენობის შემოწმება ჯანდაცვის სამინისტროს ტექნიკური რეგლამენტის მიხედვით (ფართობი, ვენტილაცია, სველი წერტილები).
• კვების ბლოკის სტანდარტიზაცია: HACCP-ის (სურსათის უვნებლობის) სტანდარტების დანერგვა და მენიუს შედგენა კანონმდებლობის შესაბამისად.
• უსაფრთხოება: ვიდეოკონტროლის, სახანძრო უსაფრთხოებისა და ეზოს მოწყობის ნორმების დაცვა.
• საგანმანათლებლო პროგრამა: ადრეული აღზრდის სახელმწიფო სტანდარტებთან შესაბამისი პროგრამის შემუშავება.
• პერსონალის დოკუმენტაცია: აღმზრდელ-პედაგოგთა საკვალიფიკაციო მოთხოვნების დაცვა და შრომითი ხელშეკრულებები.
ბაღის გახსნისას ხშირია:
• ეზოს არარსებობა: ბაღს არ აქვს საკუთარი ეზო, რაც ავტორიზაციისთვის პრობლემაა. საჭიროა ალტერნატიული გზების მოძიება (მაგ. საჯარო პარკით სარგებლობის ნებართვა).
• სურსათის უვნებლობა: სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ დააჯარიმა ბაღი კვების ბლოკში დარღვევების გამო.
• ჯგუფების გადატვირთვა: ბავშვების რაოდენობა ჯგუფში აღემატება დაშვებულ ნორმას, რაც იწვევს ავტორიზაციის შეჩერებას.
რეგულირდება „ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების შესახებ“ კანონით და მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტებით (სანიტარული წესები, კვების ორგანიზება).
1. ინსპექტირება: შენობის შემოწმება.
2. რეკომენდაციები: ხარვეზების გამოსწორება.
3. განაცხადი: წარდგენა მუნიციპალიტეტში.
ბაღების ავტორიზაცია ახალი და მკაცრი პროცესია. ჩვენი ექსპერტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ბიზნესი იყოს კანონიერი და ბავშვებისთვის უსაფრთხო.