საერთაშორისო სკოლის ლიცენზირება და პროგრამების ვალიდაცია
საერთაშორისო სკოლები (მაგ. ბრიტანული, ამერიკული, გერმანული) საქართველოში განსაკუთრებული სტატუსით სარგებლობენ, თუმცა მათი ლიცენზირება (ავტორიზაცია) სპეციფიკურ მიდგომას მოითხოვს. თუ სკოლა გასცემს უცხოურ ატესტატს, მას სჭირდება როგორც ადგილობრივი ავტორიზაცია, ისე უცხოური პროგრამის ოფიციალური აღიარება საქართველოს მთავრობის მიერ. ეს ორმაგი პროცედურაა. გარდა ამისა, საერთაშორისო სკოლამ უნდა უზრუნველყოს ქართული ენის, ლიტერატურისა და ისტორიის სწავლება საქართველოს მოქალაქეებისთვის, რაც ინტეგრირებული უნდა იყოს უცხოურ კურიკულუმში. შეუსაბამობა იწვევს იმას, რომ სკოლის კურსდამთავრებულებს ექმნებათ პრობლემები ეროვნულ გამოცდებზე რეგისტრაციისას.
ეს სერვისი ეხმარება საერთაშორისო ბრენდებსა და ინვესტორებს, გაიარონ ავტორიზაცია საქართველოს კანონმდებლობის დაცვით, ისე რომ შეინარჩუნონ თავიანთი უნიკალური საგანმანათლებლო მოდელი.
რას მოიცავს საერთაშორისო სკოლის ლიცენზირების სერვისი?
Legal.ge გთავაზობთ:
- პროგრამების თავსებადობის ანალიზი: უცხოური კურიკულუმის (მაგ. Cambridge, IB) შედარება ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან და სავალდებულო ქართული კომპონენტების ინტეგრირება.
- ორმაგი ავტორიზაციის მართვა: პარალელური მუშაობა ადგილობრივ ავტორიზაციაზე და უცხოური ორგანიზაციის (მაგ. IB Organization) აკრედიტაციაზე.
- უცხოელი პერსონალის ლეგალიზაცია: მასწავლებელთა კვალიფიკაციის აღიარება და შრომითი უფლებების დაცვა.
- ენობრივი პოლიტიკა: სწავლების ენისა და ქართული ენის სტატუსის სამართლებრივი დარეგულირება.
საერთაშორისო სკოლები აწყდებიან შემდეგ საკითხებს:
- ატესტატის აღიარება: სკოლა გასცემს მხოლოდ ამერიკულ დიპლომს, რომელიც ავტომატურად არ არის აღიარებული საქართველოში. საჭიროა აღიარების პროცედურის გავლა.
- ქართული კომპონენტი: ავტორიზაციის საბჭომ შენიშვნა მისცა სკოლას, რადგან ისტორიის სწავლება არ შეესაბამებოდა ეროვნულ სტანდარტს.
- ფილიალის სტატუსი: საერთაშორისო ქსელს სურს გახსნას ფილიალი, მაგრამ არ იცის, როგორ დაარეგისტრიროს ის იურიდიულად.
რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით, რომელიც უშვებს უცხოური პროგრამების არსებობას, და მთავრობის დადგენილებით „უცხოური პროგრამის აღიარების წესის შესახებ“.
- კონსულტაცია: მოდელის შერჩევა.
- კურიკულუმის ადაპტაცია: პროგრამების ჰარმონიზაცია.
- ავტორიზაცია: განაცხადის წარდგენა და დაცვა.
ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან, იპოვოთ ბალანსი საერთაშორისო სტანდარტებსა და ადგილობრივ მოთხოვნებს შორის, რათა თქვენი სკოლა იყოს კანონიერი და პრესტიჟული.