ენების სკოლის გახსნა და რეგულირება
ენების შემსწავლელი ცენტრი ან სკოლა, რომელიც არ გასცემს სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ ზოგადი განათლების ატესტატს, არ საჭიროებს სავალდებულო ავტორიზაციას (ლიცენზირებას) განათლების სამინისტროსგან. ეს ბიზნესი რეგულირდება როგორც სტანდარტული სამეწარმეო საქმიანობა. თუმცა, თუ ენების სკოლას სურს გასცეს საერთაშორისოდ აღიარებული სერტიფიკატები (მაგ. TOEFL, IELTS მოსამზადებელი ცენტრი), მას დასჭირდება ავტორიზაცია შესაბამისი საერთაშორისო ორგანიზაციისგან. ასევე, ენების სკოლამ უნდა დაიცვას შრომის უსაფრთხოების, სანიტარული და საგადასახადო ნორმები. განსაკუთრებული რეგულაციები მოქმედებს იმ შემთხვევაში, თუ სკოლა ემსახურება არასრულწლოვანებს (ბავშვთა უსაფრთხოება).
ეს სერვისი განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებსაც სურთ გახსნან ენების ცენტრი. ჩვენ დაგეხმარებით ბიზნესის სწორად რეგისტრაციაში, ხელშეკრულებების მომზადებასა და მარეგულირებელ მოთხოვნებთან შესაბამისობაში.
რას მოიცავს ენების სკოლის სერვისი?
- ბიზნესის რეგისტრაცია: კომპანიის (შპს) რეგისტრაცია და წესდების მომზადება საგანმანათლებლო საქმიანობისთვის.
- მომსახურების ხელშეკრულება: კლიენტთან (სტუდენტთან/მშობელთან) გასაფორმებელი ხელშეკრულების მომზადება, სადაც გაწერილია გადახდის პირობები და პასუხისმგებლობები.
- მასწავლებლების კონტრაქტები: შრომითი ან მომსახურების ხელშეკრულებები პედაგოგებთან (საათობრივი ან ფიქსირებული).
- ფრენჩაიზინგი: საერთაშორისო ბრენდის (მაგ. British Council პარტნიორი) ფრენჩაიზის ხელშეკრულების სამართლებრივი ანალიზი.
- უსაფრთხოება: ბავშვებთან მომუშავე პერსონალის ნასამართლეობის შემოწმების პროცედურები.
ენების ცენტრები აწყდებიან შემდეგ საკითხებს:
- სახელწოდების პრობლემა: ცენტრმა დაარქვა თავს „აკადემია“ ან „კოლეჯი“, რაც შეცდომაში შემყვანია და შეიძლება გამოიწვიოს დავა მომხმარებელთან ან სახელმწიფო ორგანოსთან.
- თანხის დაბრუნება: სტუდენტმა შეწყვიტა სიარული და ითხოვს გადახდილი თანხის დაბრუნებას. ხელშეკრულებაში არ იყო გაწერილი დაბრუნების პოლიტიკა.
- საავტორო უფლებები: ცენტრი იყენებს ქსეროქსით გამრავლებულ სახელმძღვანელოებს, რაც არღვევს საავტორო უფლებებს და იწვევს ჯარიმებს.
რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ კანონით, სამოქალაქო კოდექსით და „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონით.
- კონსულტაცია: სტატუსის განსაზღვრა.
- დოკუმენტაცია: ხელშეკრულებების მომზადება.
- რეგისტრაცია: საჯარო რეესტრში გატარება.
ენების სკოლის გახსნა მარტივი ჩანს, მაგრამ არასწორად შედგენილმა კონტრაქტმა შეიძლება დიდი ზარალი მოგიტანოთ. ჩვენი იურისტები დაგიზღვევენ ბიზნეს რისკებს.