დაწყებითი სკოლის ლიცენზირება
რა ღირს დაწყებითი სკოლის ავტორიზაცია?
საფასური დამოკიდებულია მოსწავლეთა რაოდენობაზე, საშუალოდ 4,000-10,000 ლარი.
სავალდებულოა თუ არა ექიმის კაბინეტი?
დიახ, სამედიცინო კაბინეტი სავალდებულოა ყველა სკოლისთვის.
რამდენ ხანში მივიღებ პასუხს?
ავტორიზაციის პროცესი გრძელდება განაცხადის მიღებიდან 180 დღემდე.
შეიძლება თუ არა მხოლოდ დაწყებითი სკოლის გახსნა?
დიახ, შეგიძლიათ მოითხოვოთ ავტორიზაცია მხოლოდ დაწყებით საფეხურზე.
დაწყებითი სკოლის ლიცენზირება (იგივე ავტორიზაცია)
შენიშვნა: საქართველოში ტერმინი „ლიცენზირება“ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებთან მიმართებით იურიდიულად აღარ გამოიყენება და ჩანაცვლებულია „ავტორიზაციით“. თუმცა, მომხმარებლები ხშირად იყენებენ ამ ტერმინს. ეს სერვისი ფარავს იგივე შინაარსს, რასაც Service #371, მაგრამ ფოკუსირებულია ლიცენზირების პროცესის ძველ და ახალ ტერმინოლოგიურ ნიუანსებზე და დამატებით მოთხოვნებზე.
დაწყებითი სკოლის გახსნა მოითხოვს სახელმწიფოს მიერ დადგენილი სტანდარტების დაკმაყოფილებას. ავტორიზაცია არის სავალდებულო პროცესი, რომელიც ადასტურებს, რომ სკოლას აქვს სათანადო რესურსები ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) განსახორციელებლად. ეს მოიცავს უსაფრთხო გარემოს, კვალიფიციურ პერსონალს და ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან თავსებად პროგრამას. ავტორიზაციის გარეშე საქმიანობა უკანონოა და არ იძლევა სახელმწიფო ატესტატის გაცემის უფლებას.
Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან მოამზადოთ ყველა საჭირო დოკუმენტაცია, გაიაროთ ინფრასტრუქტურული შემოწმება და წარმატებით მიიღოთ ავტორიზაცია.
რას მოიცავს ლიცენზირების (ავტორიზაციის) სერვისი?
მომსახურება მოიცავს:
• დოკუმენტაციის მომზადება: სკოლის შინაგანაწესის, დებულებისა და სასწავლო გეგმების შედგენა კანონმდებლობის შესაბამისად.
• ინფრასტრუქტურის აუდიტი: შენობა-ნაგებობის შესაბამისობის დადგენა სანიტარულ და უსაფრთხოების ნორმებთან.
• პერსონალის შერჩევის კონსულტაცია: მასწავლებელთა კვალიფიკაციის მოთხოვნების განსაზღვრა.
• წარმომადგენლობა: განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრთან კომუნიკაცია.
პრობლემები, რომლებსაც აწყდებიან სკოლები:
• დოკუმენტაციის ხარვეზი: წარდგენილი დოკუმენტები არ შეესაბამება ავტორიზაციის სტანდარტებს.
• მატერიალური რესურსი: სკოლას არ გააჩნია ადაპტირებული სველი წერტილები ან ბიბლიოთეკა.
რეგულირდება „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონით და ავტორიზაციის დებულებით.
აუდიტი, დოკუმენტაცია, განაცხადის წარდგენა.
ჩვენი გამოცდილება დაგეხმარებათ თავიდან აიცილოთ ავტორიზაციაზე უარი.