შეიძლება თუ არა მშენებლობა ჭარბტენიან ზონაში?
მშენებლობა დაშვებულია მხოლოდ მკაცრი გარემოსდაცვითი პირობების დაცვით და შესაბამისი ნებართვის საფუძველზე. აუცილებელია ჰიდროლოგიური შეფასება, რათა არ დაირღვეს წყლის ბალანსი.
რა ნებართვაა საჭირო ჭაობის დასაშრობად?
სასოფლო-სამეურნეო მიწების დრენაჟი (დაშრობა) საჭიროებს პროექტის შეთანხმებას გარემოს დაცვის სამინისტროსთან. უნებართვო დაშრობა იწვევს დაჯარიმებას და ზიანის ანაზღაურებას.
როგორ მოვიპოვო ტორფის მოპოვების ლიცენზია?
ტორფის მოპოვებაზე გაიცემა სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზია აუქციონის წესით. წინასწარ უნდა მომზადდეს გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიში.
რა შეზღუდვებია რამსარის კონვენციით?
რამსარის კონვენციით დაცულ ტერიტორიებზე (მაგ. კოლხეთის დაბლობი) აკრძალულია ყოველგვარი საქმიანობა, რომელიც ცვლის ეკოსისტემის ეკოლოგიურ ხასიათს, მათ შორის ინფრასტრუქტურის განთავსება.
შენიშვნა: ეს სერვისი (581) იდენტურია სერვისისა 806 („ჭარბტენიანი ტერიტორიების დაცვა“). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსს გავაკეთებთ მიწის გამოყენების რეგულაციებსა და ინფრასტრუქტურულ შეზღუდვებზე ჭარბტენიან ზონებში.
ჭარბტენიანი ტერიტორიების რეგულაციები გავლენას ახდენს მიწათსარგებლობასა და მშენებლობაზე ისეთ რეგიონებში, სადაც გავრცელებულია ჭაობები და ტორფნარები (მაგ., დასავლეთ საქართველო). კანონმდებლობა მკაცრად ზღუდავს ინფრასტრუქტურულ პროექტებს (გზები, მილსადენები, პორტები) რამსარის კონვენციით დაცულ ტერიტორიებზე. ნებისმიერი სამშენებლო საქმიანობა მოითხოვს წინასწარ ჰიდროლოგიურ შეფასებას, რათა არ დაირღვეს წყლის ბალანსი. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს მიწის სტატუსის ცვლილებას (თუ ეს შესაძლებელია), მშენებლობის ნებართვის მოპოვებას გარემოსდაცვითი შეზღუდვების გათვალისწინებით და დავებს მიწის გამოყენების უფლებაზე.
რას მოიცავს ჭარბტენიანი ზონების რეგულაციების მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გეხმარებიან განავითაროთ პროექტები დაცულ ლანდშაფტებში კანონის დაცვით:
• მიწის ნაკვეთის შეფასება: მიწის სამართლებრივი აუდიტი — ხვდება თუ არა ის დაცულ ჭარბტენიან ზონაში და რა შეზღუდვები ვრცელდება მასზე.
• მშენებლობის ნებართვა: ჭარბტენიან ზონასთან ახლოს მშენებლობის ნებართვის მოპოვება და სანიაღვრე სისტემების პროექტის შეთანხმება.
• სადრენაჟე ინფრასტრუქტურა: სასოფლო-სამეურნეო მიწების დრენაჟის (დაშრობის) კანონიერების უზრუნველყოფა და არხების მოწყობის ნებართვები.
• გარემოსდაცვითი შეთანხმება: სამინისტროსთან შეთანხმება პროექტის ზემოქმედების შესახებ ჭარბტენიან ეკოსისტემაზე.
• ტორფის მოპოვება: ტორფის საბადოს დამუშავების ლიცენზიის მოპოვება და ტექნიკური პროექტის მომზადება.
• ინფრასტრუქტურული დერეფნები: ხაზოვანი ნაგებობების (მილსადენი, ელექტროგადამცემი ხაზი) გატარება ჭარბტენიან ტერიტორიებზე.
დეველოპერები, რომლებიც გეგმავენ პორტის ან ლოგისტიკური ცენტრის მშენებლობას ფოთში ან ანაკლიაში, ხშირად აწყდებიან ჭარბტენიანი გრუნტის პრობლემას. ნიადაგის გამაგრების სამუშაოები და წყლის გადაყვანა მოითხოვს გარემოსდაცვით ნებართვას. ასევე, ფერმერებს სურთ ჭაობების ამოშრობა საძოვრებისთვის, რაც ხშირად იწვევს კონფლიქტს გარემოსდაცვით ინსპექციასთან.
რეგულაციები ეფუძნება „რამსარის კონვენციას“ და „დაცული ტერიტორიების შესახებ“ კანონს. მშენებლობის ნებართვები რეგულირდება „სივრცის დაგეგმარების კოდექსით“, ხოლო გარემოზე ზემოქმედება — „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსით“.
იურისტი ამოწმებს ტერიტორიის ზონირებას დაცული ტერიტორიების სააგენტოში. თუ მშენებლობა დასაშვებია, მზადდება გზშ, სადაც დეტალურად არის გაწერილი წყლის მართვის ღონისძიებები. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ საპროექტო დოკუმენტაცია აკმაყოფილებდეს საერთაშორისო სტანდარტებს, რაც აუცილებელია ნებართვის მისაღებად.
ჭარბტენიან ზონებში მშენებლობა რთული და სარისკოა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რთულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან მიიღოთ საჭირო ნებართვები და თავიდან აიცილოთ პროექტის შეჩერება. ააშენეთ კანონიერად რთულ რელიეფზე Legal.ge-სთან ერთად.