შენიშვნა: ეს სერვისი (1125) მსგავსია მე-802 და მე-814 სერვისებისა. უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ ჩამდინარე წყლების ჩაშვების სამართლებრივ რეგულირებასა და ზდჩნ-ის (ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების ნორმების) ტექნიკურ ასპექტებზე.
წყლის ჩაშვების ნებართვები (ზდჩნ) არის სამართლებრივი ინსტრუმენტი, რომელიც არეგულირებს გამოყენებული წყლების დაბრუნებას ბუნებრივ გარემოში (მდინარე, ტბა, ზღვა). საქართველოში ყველა წყალმოსარგებლე, რომელიც ახდენს წყალჩაშვებას, ვალდებულია ჰქონდეს შეთანხმებული ზდჩნ-ის პროექტი. ეს დოკუმენტი განსაზღვრავს, რა რაოდენობისა და შემადგენლობის წყალი შეიძლება ჩაეშვას კონკრეტულ წყლის ობიექტში ისე, რომ არ დაირღვეს ეკოლოგიური წონასწორობა. რეგულაცია ეხება როგორც სამრეწველო ობიექტებს, ისე ჰიდროელექტროსადგურებს, თევზსაშენებს და კომუნალურ სექტორს. ნებართვის გარეშე ჩაშვება ან ნორმების გადამეტება ითვლება გარემოს დაბინძურებად და იწვევს მკაცრ ჯარიმებსა და ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებას.
რას მოიცავს წყლის ჩაშვების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები უზრუნველყოფენ წყალჩაშვების სრულ ლეგალიზაციას:
- ზდჩნ-ის პროექტირება: ჩამდინარე წყლების ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების ნორმების პროექტის მომზადება და სამინისტროში დამტკიცება.
- ჩაშვების წერტილის შეთანხმება: წყლის ობიექტში ჩაშვების ადგილის შერჩევა და კანონიერების დადასტურება.
- ლაბორატორიული მონიტორინგი: ჩამდინარე წყლების ხარისხის პერიოდული კონტროლის სამართლებრივი უზრუნველყოფა და ოქმების წარმოება.
- გამწმენდი ნაგებობების შესაბამისობა: არსებული გამწმენდი სისტემების შესაბამისობის შეფასება ტექნიკურ რეგლამენტებთან.
- საკანალიზაციო მიერთება: ქალაქის საკანალიზაციო ქსელში ჩაშვების ტექნიკური პირობების მოპოვება და ხელშეკრულების გაფორმება.
- დავები დაბინძურებაზე: დაცვა წყლის დაბინძურების ბრალდებისას და ზიანის გაანგარიშების გასაჩივრება.
საწარმოებს ხშირად ექმნებათ პრობლემა, როდესაც იცვლება წარმოების ტექნოლოგია და იზრდება ჩამდინარე წყლების მოცულობა, მაგრამ ზდჩნ-ის პროექტი ძველი რჩება. ეს დარღვევაა. ასევე, თევზსაშენები ხშირად უგულებელყოფენ ჩაშვების ნორმებს, რაც იწვევს მდინარის ევტროფიკაციას და ჯარიმებს. ყველაზე რთული სიტუაციაა, როდესაც საწარმოს არ აქვს საკუთარი გამწმენდი და ახლოს არ არის ცენტრალური კანალიზაცია — ამ შემთხვევაში აუცილებელია ინდივიდუალური გამწმენდის მოწყობა, რაც სამართლებრივ და ტექნიკურ პროექტირებას მოითხოვს.
ჩაშვებას არეგულირებს „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ კანონი და ტექნიკური რეგლამენტი „ზედაპირული წყლის ობიექტებში ჩამდინარე წყლების ჩაშვების შესახებ“. ზდჩნ-ის პროექტს ამტკიცებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო. ზიანის გამოთვლა ხდება „გარემოსთვის მიყენებული ზიანის განსაზღვრის მეთოდიკით“. ადმინისტრაციული კოდექსის 58-ე მუხლი აწესებს ჯარიმებს წყლის დაცვის წესების დარღვევისთვის.
იურისტი და ჰიდროლოგი ერთად სწავლობენ საწარმოს წყლის ბალანსს. დგინდება დამაბინძურებელი ნივთიერებების ფონური კონცენტრაცია მდინარეში და დასაშვები ზღვარი ჩაშვებისთვის. მზადდება ზდჩნ-ის პროექტი, რომელიც იგზავნება სამინისტროში. დამტკიცების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კომპანიას პირველადი აღრიცხვის ჟურნალის წარმოებაში და კვარტალური ანგარიშების წარდგენაში.
წყლის ჩაშვების რეგულაციები მკაცრდება და მათი დარღვევა სულ უფრო ძვირი უჯდება ბიზნესს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას წყლის სამართლის ექსპერტებზე, რომლებსაც შეუძლიათ ტექნიკური მონაცემების სამართლებრივ ენაზე თარგმნა. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან მოიპოვოთ ჩაშვების უფლება და მართოთ წყლის რესურსები ეფექტურად. დაიცავით წყალი და თქვენი ბიზნესი Legal.ge-სთან ერთად.