შენიშვნა: ეს სერვისი (634) იდენტურია სერვისისა 568 („წყლის უფლებები“). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსს გავაკეთებთ სასმელი წყლის მიწოდების სისტემებზე, კომუნალურ სერვისებსა და ტარიფებზე.
წყლის უფლებები ასევე მოიცავს სასმელი წყლის მიწოდებისა და წყალარინების (კანალიზაციის) მომსახურების სამართლებრივ ასპექტებს. საქართველოში წყალმომარაგების სექტორს არეგულირებს სემეკი (საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისი). მომხმარებლის (როგორც საყოფაცხოვრებო, ისე კომერციული) და მიმწოდებელი კომპანიის (მაგ., GWP, გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია) ურთიერთობა მკაცრად რეგულირდება. იურიდიული მომსახურება საჭიროა ბიზნესებს ქსელზე მიერთების, მრიცხველის აღრიცხვის სისწორის, ტარიფების და უკანონო მოხმარების ბრალდების დროს. ასევე, დეველოპერებს სჭირდებათ დახმარება ახალი ობიექტების წყალმომარაგების სისტემების დაპროექტებისა და ჩაბარების პროცესში.
რას მოიცავს წყალმომარაგების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი იურისტები იცავენ აბონენტების და დეველოპერების ინტერესებს:
- ახალი მიერთება: ობიექტის წყალმომარაგებისა და კანალიზაციის ქსელზე მიერთების განაცხადის მომზადება და ვადების კონტროლი.
- ტექნიკური პირობები: წყლის კომპანიის მიერ გაცემული ტექნიკური პირობების სამართლებრივი და ტექნიკური ანალიზი.
- დავები დავალიანებაზე: უსაფუძვლოდ დარიცხული დავალიანების ან „ადმინისტრაციული სახდელის“ (ჯარიმის) გასაჩივრება სემეკში.
- მრიცხველის დავები: დავა მრიცხველის ჩვენებებთან ან დაზიანებასთან დაკავშირებით.
- ტარიფები: კომერციული აბონენტებისთვის ტარიფის დადგენის სისწორის შემოწმება.
- წყლის ხარისხი: სასმელი წყლის ხარისხის სტანდარტებთან შეუსაბამობის გამო ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
დეველოპერებს ხშირად უგვიანებენ კორპუსის წყლის ქსელზე მიერთებას, რაც აფერხებს ობიექტის ჩაბარებას. ბიზნესებს ხშირად ედავებიან წყლის უკანონო მოხმარებას (მრიცხველის გვერდის ავლით), რაზეც დგება სოლიდური ჯარიმა. ასეთ დროს საჭიროა მტკიცებულებების (ფოტო, ექსპერტიზა) წარდგენა. რესტორნებს აქვთ პრობლემები ცხიმდამჭერების არქონის გამო, რაც იწვევს კანალიზაციის დაბინძურების ჯარიმებს.
სფეროს არეგულირებს სემეკის დადგენილება „სასმელი წყლის მიწოდებისა და მოხმარების წესების დამტკიცების შესახებ“. ტარიფებს ადგენს სემეკი. წყლის ხარისხი რეგულირდება ტექნიკური რეგლამენტით „სასმელი წყლის შესახებ“.
იურისტი წერს საჩივარს ენერგოომბუდსმენთან ან სემეკში. საქმის განხილვისას იურისტი წარმოადგენს კლიენტს. მიერთების პროცესში იურისტი აკონტროლებს, რომ კომპანიამ დაიცვას კანონით დადგენილი ვადები და საფასური.
წყალმომარაგების დავები სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც მუშაობენ კომუნალური სამართლის მიმართულებით. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი უფლებები მონოპოლისტ კომპანიებთან და უზრუნველყოთ სტაბილური მომსახურება. მოაგვარეთ კომუნალური პრობლემები Legal.ge-სთან ერთად.