ჭარბტენიანი ტერიტორიების დაცვა
შეიძლება თუ არა ჭაობის ამოშრობა სოფლის მეურნეობისთვის?
რამსარის კონვენციით დაცულ ტერიტორიებზე ჭაობების ამოშრობა და ჰიდროლოგიური რეჟიმის შეცვლა აკრძალულია. არა-დაცულ ზონებშიც კი საჭიროა გარემოსდაცვითი ნებართვა და გზშ.
როგორ მოვიპოვო ტორფის მოპოვების ლიცენზია?
ლიცენზია გაიცემა აუქციონზე, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ტერიტორია არ არის მკაცრი დაცვის ზონაში. აუცილებელია რეკულტივაციის გეგმის წინასწარი შეთანხმება.
რას ნიშნავს რამსარის კონვენციის ტერიტორია?
ეს არის საერთაშორისო მნიშვნელობის ჭარბტენიანი ტერიტორია, სადაც დაცულია წყლის ფრინველთა ჰაბიტატები. აქ სამეურნეო საქმიანობა მკაცრად რეგულირდება საერთაშორისო სტანდარტებით.
დაშვებულია თუ არა ტურიზმი დაცულ ჭაობებში?
დიახ, ეკოტურიზმი (მაგ. ნავებით გასეირნება კოლხეთის ეროვნულ პარკში) წახალისებულია, თუმცა საჭიროებს შეთანხმებას სააგენტოსთან და უსაფრთხოების ნორმების დაცვას.
ჭარბტენიანი ტერიტორიების დაცვა საქართველოს გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ნაწილია, რაც განპირობებულია ქვეყნის მიერთებით რამსარის კონვენციასთან. ჭარბტენიანი ტერიტორიები (ჭაობები, ტორფნარები, დელტები) კრიტიკულ როლს ასრულებენ წყლის რეგულაციაში და ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებაში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია კოლხეთის დაბლობის ჭარბტენიანი ტერიტორიები, რომლებიც იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლადაა აღიარებული. კანონმდებლობა კრძალავს ამ ტერიტორიების ამოშრობას, დაბინძურებას ან ჰიდროლოგიური რეჟიმის შეცვლას. ბიზნეს საქმიანობა (მაგ., ტორფის მოპოვება, სოფლის მეურნეობა) ჭარბტენიან ტერიტორიებზე მკაცრ რეგულირებას ექვემდებარება. იურიდიული მომსახურება საჭიროა ინვესტორებისთვის, რომლებსაც სურთ საქმიანობა ამ ზონებში, რათა უზრუნველყონ გარემოსდაცვითი სტანდარტების დაცვა და თავიდან აიცილონ მძიმე ჯარიმები.
რას მოიცავს ჭარბტენიანი ტერიტორიების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გეხმარებიან რამსარის კონვენციით დაცულ ტერიტორიებთან დაკავშირებულ საკითხებში:
• სტატუსის დადგენა: საპროექტო ტერიტორიის სტატუსის შემოწმება — ხვდება თუ არა ის რამსარის კონვენციის ან ადგილობრივი დაცვის ქვეშ.
• გზშ და ნებართვები: ჭარბტენიან ტერიტორიაზე ზემოქმედების მქონე პროექტებისთვის (მაგ., ინფრასტრუქტურა) გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება.
• ტორფის მოპოვება: ტორფის მოპოვების ლიცენზირება და რეკულტივაციის გეგმის შეთანხმება.
• სადრენაჟე სისტემები: სასოფლო-სამეურნეო მიწების დრენაჟის (ამოშრობის) პროექტების კანონიერების შეფასება.
• ეკოტურიზმის განვითარება: დაცულ ჭარბტენიან ტერიტორიებზე ტურისტული მარშრუტების (ნავებით გასეირნება) მოწყობის ნებართვები.
• წყალსარგებლობა: ჭარბტენიანი ტერიტორიებიდან წყლის აღების ან ჩაშვების ნებართვები.
სოფლის მეურნეობის განვითარების მიზნით ხშირად ხდება ჭაობების ამოშრობა, რაც კანონდარღვევაა, თუ ტერიტორია დაცულია. ინვესტორები აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც აღმოაჩენენ, რომ მათ მიერ შეძენილი მიწა რამსარის კონვენციის ზონაშია და იქ მშენებლობა შეზღუდულია. ასევე, პორტების განვითარება ფოთსა და ანაკლიაში მოითხოვს ჭარბტენიანი ეკოსისტემების დაცვის კომპლექსურ ღონისძიებებს.
სფეროს არეგულირებს საერთაშორისო „რამსარის კონვენცია“, „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ კანონი და „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ კანონი. კოლხეთის ტორფნარები დაცულია სპეციალური კანონმდებლობით კოლხეთის ეროვნული პარკის შესახებ.
იურისტი ატარებს სამართლებრივ აუდიტს ტერიტორიის სტატუსზე. თუ პროექტი დასაშვებია, მზადდება გზშ, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ჰიდროლოგიურ კვლევებს და გადამფრენი ფრინველების ჰაბიტატებზე ზემოქმედებას. იურისტი უზრუნველყოფს კომუნიკაციას სამინისტროს ბიომრავალფეროვნების დეპარტამენტთან.
ჭარბტენიანი ტერიტორიები ეკოლოგიურად ყველაზე მგრძნობიარე ზონებია. ნებისმიერი ინტერვენცია მოითხოვს მაღალკვალიფიციურ სამართლებრივ და ეკოლოგიურ დასაბუთებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან საერთაშორისო კონვენციების მოთხოვნები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან განახორციელოთ პროექტები გარემოს დაზიანების გარეშე. დაიცავით წყლის რესურსები Legal.ge-სთან ერთად.