რა განსხვავებაა EUR.1-სა და CT-1-ს შორის?
EUR.1 გამოიყენება ევროკავშირთან, თურქეთთან და EFTA-ს ქვეყნებთან ვაჭრობისას, ხოლო CT-1 განკუთვნილია დსთ-ს ქვეყნებისთვის. ორივე სერტიფიკატი გაძლევთ საბაჟო შეღავათებს (0% იმპორტის გადასახადს).
საკმარისია თუ არა საქართველოში შეფუთვა წარმოშობისთვის?
არა, მხოლოდ შეფუთვა ან ეტიკეტირება ითვლება „არასაკმარის დამუშავებად“. ქართული წარმოშობის მისაღებად პროდუქტმა უნდა გაიაროს არსებითი გადამუშავება ან შეიცვალოს სასაქონლო კოდი.
რა არის „ავტორიზებული ექსპორტიორი“?
ეს არის სტატუსი, რომელიც კომპანიას აძლევს უფლებას, წარმოშობა დაადასტუროს პირდაპირ ინვოისზე დეკლარაციით, სერტიფიკატის აღების გარეშე. ეს ზოგავს დროს და ხარჯებს.
რა რისკებია სერტიფიკატის არასწორად შევსებისას?
თუ სერტიფიკატი არასწორია, იმპორტიორი ქვეყანა უარს იტყვის შეღავათზე და დაარიცხავს გადასახადს. ასევე შესაძლოა დაიწყოს ვერიფიკაციის პროცესი, რაც აფერხებს ვაჭრობას.
წარმოშობის სერტიფიცირება არის კრიტიკული ინსტრუმენტი საერთაშორისო ვაჭრობაში, რომელიც ექსპორტიორებს საშუალებას აძლევს ისარგებლონ საბაჟო შეღავათებით (განულებული ან შემცირებული ტარიფებით). საქართველო სარგებლობს თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმებით ევროკავშირთან (DCFTA), ჩინეთთან, თურქეთთან და დსთ-ს ქვეყნებთან. იმისთვის, რომ ქართულმა პროდუქციამ მიიღოს შეღავათი, მან უნდა დააკმაყოფილოს „წარმოშობის წესები“ და მიიღოს შესაბამისი სერტიფიკატი (EUR.1, CT-1). არასწორად გაცემული სერტიფიკატი ან წარმოშობის კრიტერიუმების დარღვევა იწვევს შეღავათის გაუქმებას და იმპორტიორი ქვეყნის მიერ გადასახადების დარიცხვას, რაც ხშირად ექსპორტიორის პასუხისმგებლობა ხდება. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში გულისხმობს პროდუქციის წარმოშობის კრიტერიუმების ანალიზს და სერტიფიკატის მიღების პროცესის მართვას.
რას მოიცავს წარმოშობის სერტიფიცირების მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გეხმარებიან საექსპორტო პოტენციალის მაქსიმალურ გამოყენებაში:
• წარმოშობის კრიტერიუმების ანალიზი: შეფასება, აკმაყოფილებს თუ არა პროდუქტი „სრულად მიღებულის“ ან „საკმარისად დამუშავებულის“ კრიტერიუმებს კონკრეტული შეთანხმების მიხედვით.
• სერტიფიკატის მოპოვება: EUR.1, CT-1 ან წარმოშობის სერტიფიკატის (Certificate of Origin) მიღება შემოსავლების სამსახურიდან ან სავაჭრო პალატიდან.
• დეკლარაცია ინვოისზე: ავტორიზებული ექსპორტიორის სტატუსის მოპოვება, რაც საშუალებას იძლევა წარმოშობა დადასტურდეს პირდაპირ ინვოისზე, სერტიფიკატის გარეშე.
• კუმულაციის წესები: დიაგონალური და ბილატერალური კუმულაციის შესაძლებლობების გამოყენება (ნედლეულის ჩათვლა) ევროკავშირთან და თურქეთთან ვაჭრობაში.
• ვერიფიკაციის დავები: დახმარება უცხოური საბაჟოს მიერ ინიციირებული ვერიფიკაციის (შემოწმების) პროცესში, როდესაც ეჭვქვეშ დგება ქართული წარმოშობა.
• ღირებულების კალკულაცია: იმპორტირებული მასალების წილის გაანგარიშება ექს-ვორქს ფასში, რაც ხშირად გადამწყვეტია წარმოშობის მისანიჭებლად.
ქართველი ექსპორტიორები ხშირად უშვებენ შეცდომას, როდესაც ფიქრობენ, რომ საქართველოში შეფუთვა ან უბრალო აწყობა საკმარისია ქართული წარმოშობის მისაღებად. სინამდვილეში, ეს „არასაკმარისი დამუშავებაა“. ასევე, პრობლემები იქმნება ევროპაში, როდესაც EUR.1 სერტიფიკატი ტექნიკური ხარვეზებით არის შევსებული. ავტორიზებული ექსპორტიორის სტატუსი კი მნიშვნელოვნად ამარტივებს პროცედურებს, მაგრამ მის მისაღებად საჭიროა მკაცრი აუდიტის გავლა.
რეგულირება ეფუძნება „საქართველოს საბაჟო კოდექსს“ და მთავრობის დადგენილებას „საქონლის წარმოშობის ქვეყნის განსაზღვრის კრიტერიუმების, წარმოშობის სერტიფიკატის ფორმისა და გაცემის წესის შესახებ“. ასევე მოქმედებს საერთაშორისო ხელშეკრულებები (DCFTA, EFTA და სხვა).
იურისტი სწავლობს წარმოების პროცესს და ნედლეულის წარმომავლობას. კეთდება კალკულაცია: თუ იმპორტირებული ნედლეული არ აღემატება დასაშვებ ზღვარს (მაგ. 40%), პროდუქტი ითვლება ქართულად. მზადდება განაცხადი შემოსავლების სამსახურში. ვერიფიკაციის შემთხვევაში, იურისტი ამზადებს პასუხს და მტკიცებულებებს უცხოელი პარტნიორებისთვის.
წარმოშობის სერტიფიკატი არის გასაღები საერთაშორისო ბაზრებზე ნულოვანი ტარიფით შესასვლელად. არასწორი სერტიფიკატი კი სერიოზულ ფინანსურ რისკებს ქმნის. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საბაჟო ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებების ყველა ნიუანსი. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან ისარგებლოთ საგადასახადო შეღავათებით და გაზარდოთ თქვენი ექსპორტის კონკურენტუნარიანობა. გაიტანეთ ქართული პროდუქცია მსოფლიოში Legal.ge-სთან ერთად.