საბაჟო კლასიფიკაცია და საქონლის კოდირება საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ფუნდამენტური ნაწილია საქართველოში. ნებისმიერი პროდუქტი, რომელიც კვეთს საქართველოს საზღვარს (იმპორტი ან ექსპორტი), ექვემდებარება კლასიფიკაციას „საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული სასაქონლო ნომენკლატურის“ (სეს ესნ) მიხედვით. ეს არის საერთაშორისო „ჰარმონიზებული სისტემის“ (HS Code) ქართული ანალოგი. საქონლისთვის სწორი 11-ნიშნა კოდის მიკუთვნება განსაზღვრავს საბაჟო გადასახადის განაკვეთს, იმპორტის დღგ-ს, აქციზს და არასატარიფო შეზღუდვებს (ლიცენზიები, ნებართვები, სერტიფიკატები). არასწორი კლასიფიკაცია იწვევს სერიოზულ ფინანსურ ჯარიმებს, საქონლის გაჩერებას საზღვარზე და შესაძლოა კონტრაბანდის ან გადასახადებისგან თავის არიდების ბრალდებასაც. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია იმპორტიორებისა და ექსპორტიორებისთვის, რათა თავიდან აიცილონ საბაჟო დავები და ზედმეტი ხარჯები.
რას მოიცავს საბაჟო კლასიფიკაციის მომსახურება?
ჩვენი საბაჟო სამართლის ექსპერტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას საქონლის კოდირების პროცესში:
- სასაქონლო კოდის განსაზღვრა: რთული ტექნიკური ან ქიმიური პროდუქტებისთვის სწორი სეს ესნ კოდის დადგენა ტექნიკური პასპორტებისა და აღწერილობის საფუძველზე.
- წინასწარი გადაწყვეტილება: შემოსავლების სამსახურისგან „საქონლის კოდის შესახებ წინასწარი გადაწყვეტილების“ (Binding Tariff Information) მოპოვება, რაც იმპორტიორს აძლევს იურიდიულ გარანტიას 3 წლის განმავლობაში.
- საბაჟო დავები: საბაჟო ორგანოს მიერ შეცვლილი კოდის და დარიცხული ჯარიმების გასაჩივრება მედიაციაში ან სასამართლოში.
- ექსპერტიზის მართვა: ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში საქონლის შემადგენლობის ექსპერტიზის დანიშვნა კოდის დასადასტურებლად.
- შეღავათების ანალიზი: თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებების (DCFTA, ჩინეთი, თურქეთი) ფარგლებში კოდზე მიბმული შეღავათების (წარმოშობის სერტიფიკატი EUR.1) გამოყენების კონსულტაცია.
- რისკების შეფასება: იმპორტამდე პოტენციური რისკების (ორმაგი დანიშნულება, ფიტოსანიტარიული კონტროლი) იდენტიფიცირება კოდის მიხედვით.
ყველაზე გავრცელებული პრობლემაა, როდესაც საბაჟო ოფიცერი არ ეთანხმება დეკლარანტის მიერ მითითებულ კოდს და ცვლის მას უფრო მაღალი გადასახადის მქონე კოდით (მაგ., 0%-იანი განაკვეთიდან 12%-იანზე). ხშირად ეს ეხება მრავალფუნქციურ მოწყობილობებს, "სმარტ" ტექნიკას ან საკვებ დანამატებს. ასევე, ხშირია გაუგებრობა ნაწილების კლასიფიკაციასთან დაკავშირებით — ჩაითვლება თუ არა დეტალი დამოუკიდებელ საქონლად თუ ძირითადი მანქანის ნაწილად. ბიზნესს სჭირდება დასაბუთება, რომ მათი ინტერპრეტაცია ეფუძნება WCO-ს (მსოფლიო საბაჟო ორგანიზაციის) განმარტებით შენიშვნებს.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს საბაჟო კოდექსი“ და ფინანსთა მინისტრის ბრძანება „საგარეო ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული სასაქონლო ნომენკლატურის (სეს ესნ) დამტკიცების თაობაზე“. კლასიფიკაციის პრინციპი ეფუძნება „საქონლის აღწერისა და კოდირების ჰარმონიზებული სისტემის შესახებ“ საერთაშორისო კონვენციას. დავების განხილვა ხდება შემოსავლების სამსახურის დავების განხილვის საბჭოში და სასამართლოში.
იურისტი და საბაჟო ბროკერი სწავლობენ პროდუქტის ტექნიკურ დოკუმენტაციას, ფოტოებს და შემადგენლობას. ხდება შედარება ჰარმონიზებული სისტემის განმარტებით შენიშვნებთან (Explanatory Notes). თუ სიტუაცია სადავოა, მზადდება განაცხადი წინასწარი გადაწყვეტილების მისაღებად. უკვე არსებული დავის შემთხვევაში, იურისტი ამზადებს საჩივარს, სადაც ასაბუთებს კოდის სისწორეს საერთაშორისო პრაქტიკისა და პრეცედენტების საფუძველზე.
საბაჟო კლასიფიკაცია მოითხოვს ძალიან სპეციფიკურ ცოდნას, სადაც ერთი ციფრის ცვლილებამ შეიძლება ათასობით ლარი დაზოგოს ან დაგაკარგვინოთ. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გამოცდილ საბაჟო იურისტებზე, რომლებმაც იციან სისტემის ნიუანსები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან განსაზღვროთ სწორი კოდი, დაიცვათ თქვენი ტვირთი გაჩერებისგან და გაასაჩივროთ უსაფუძვლო ჯარიმები. მართეთ საბაჟო რისკები პროფესიონალებთან ერთად.