შენიშვნა: ეს სერვისი (807) იდენტურია სერვისისა 580 („სატყეო სამართალი“). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ ტყის აღდგენის, მოვლისა და უკანონო ჭრის პრევენციის სამართლებრივ ასპექტებზე.
ტყის კონსერვაცია და აღდგენა საქართველოს სატყეო პოლიტიკის მთავარი მიმართულებაა. ახალი ტყის კოდექსი ვალდებულებას აკისრებს როგორც სახელმწიფოს, ასევე კერძო ტყითმოსარგებლეებს, იზრუნონ ტყის საფარის შენარჩუნებაზე. ვინც ახორციელებს კომერციულ ჭრას ან ინფრასტრუქტურულ პროექტს ტყის ფონდში, ვალდებულია განახორციელოს საკომპენსაციო ღონისძიებები: ტყის გაშენება, ბუნებრივი განახლების ხელშეწყობა ან მოვლა-პატრონობა. სამართლებრივი მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს ტყის აღდგენის პროექტების შეთანხმებას, სანერგე მეურნეობების მოწყობის ნებართვებს და დაცვას პასუხისმგებლობისგან იმ შემთხვევაში, თუ ტყის მასივი დაზიანდა ხანძრის ან დაავადების გამო.
რას მოიცავს ტყის კონსერვაციის სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გთავაზობენ მომსახურებას ტყის ეკოსისტემების დაცვისა და აღდგენის სფეროში:
- ტყის აღდგენის პროექტი: ტყის ხელოვნური გაშენების ან ბუნებრივი განახლების პროექტის მომზადება და სააგენტოში დამტკიცება.
- საკომპენსაციო ტყის გაშენება: ინფრასტრუქტურული პროექტების ფარგლებში მოჭრილი ხეების სანაცვლოდ ახალი ტყის გაშენების ვალდებულების მართვა.
- სანიტარიული ჭრები: ნებართვების მოპოვება დაზიანებული ან დაავადებული ხეების მოჭრაზე ტყის გაჯანსაღების მიზნით.
- ტყის ხანძრები: სამართლებრივი დახმარება და პასუხისმგებლობის გამიჯვნა ტყის ხანძრის შემთხვევაში.
- სანერგე მეურნეობა: ტყის სარგავი მასალის (ნერგების) წარმოების ბიზნესის სამართლებრივი რეგულირება.
- ტყის სერტიფიცირება: კონსულტაცია FSC (ტყის მართვის საბჭო) სერტიფიკატის მოპოვების პროცესში, რაც ადასტურებს ტყის მდგრად მართვას.
კომპანიებს, რომლებიც აშენებენ გზებს ან ელექტროგადამცემ ხაზებს ტყეში, ხშირად ეკისრებათ ვალდებულება, გააშენონ იმაზე მეტი ხე, ვიდრე მოჭრეს. ამ ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს ჯარიმებს. ასევე, ტყის იჯარით ამღებები პასუხისმგებელნი არიან მათ ტერიტორიაზე გაჩენილ ხანძარზე ან უკანონო ჭრაზე, თუ ვერ დაამტკიცებენ, რომ მათ მიიღეს დაცვის ყველა ზომა. კერძო მესაკუთრეებს სჭირდებათ ნებართვა თავიანთ ტერიტორიაზე არსებული დაავადებული ხეების მოსაჭრელად, რათა დაავადება არ გავრცელდეს.
რეგულირება ხდება „ტყის კოდექსით“ და „ტყის მოვლისა და აღდგენის წესით“. ტყის მდგრად მართვაზე ზედამხედველობას ახორციელებს ეროვნული სატყეო სააგენტო.
საკომპენსაციო გაშენების შემთხვევაში, იურისტი და მეტყევე არჩევენ შესაბამის ტერიტორიას და ამზადებენ პროექტს (სახეობები, დარგვის სქემა). ეს პროექტი თანხმდება სააგენტოსთან. ხანძრის ან უკანონო ჭრის ფაქტზე, იურისტი მონაწილეობს გამოძიებაში და წარადგენს მტკიცებულებებს, რომ იჯარის მფლობელმა დაიცვა უსაფრთხოების ნორმები.
ტყის კონსერვაცია გრძელვადიანი და პასუხისმგებლიანი პროცესია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატყეო სექტორში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან შეასრულოთ გარემოსდაცვითი ვალდებულებები და მართოთ რისკები ეფექტურად. იზრუნეთ ტყეზე Legal.ge-სთან ერთად.