საუკეთესო პოლიტიკაც კი უსარგებლოა, თუ თანამშრომლებს არ ესმით მისი მნიშვნელობა. ეთიკის ტრენინგ პროგრამები არის განათლებისა და პრევენციის მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ კომპანიის თითოეულმა წევრმა — დირექტორიდან დაწყებული რიგითი თანამშრომლით დამთავრებული — იცოდეს ქცევის წესები და სამართლებრივი მოთხოვნები. საქართველოში, სადაც კორპორაციული კულტურა ჯერ კიდევ ვითარდება, ტრენინგები ხელს უწყობს შეცდომების მინიმიზაციას და პასუხისმგებლიანი გარემოს შექმნას. ეს არ არის მხოლოდ „მოსაწყენი ლექცია“; თანამედროვე ტრენინგები მოიცავს რეალური ქეისების განხილვას, სიმულაციებსა და ინტერაქტიულ სწავლებას, რათა თანამშრომლებმა გაიაზრონ, სად გადის ზღვარი კორპორაციულ სტუმართმოყვარეობასა და მოსყიდვას, ან კონკურენციასა და არაეთიკურ ქცევას შორის.
ეთიკის ტრენინგების სერვისი მორგებულია კომპანიის საჭიროებებზე:
- საჭიროებების შეფასება: კომპანიის სპეციფიკის (მაგ. გაყიდვები, შესყიდვები, მენეჯმენტი) ანალიზი და რისკების იდენტიფიცირება ტრენინგის მოდულის შესაქმნელად.
- სასწავლო მასალის შემუშავება: პრეზენტაციების, სახელმძღვანელოების და ტესტების მომზადება, რომლებიც ეფუძნება კომპანიის შიდა პოლიტიკებსა და საქართველოს კანონმდებლობას.
- ტრენინგის ჩატარება: პირისპირ (Offline) ან დისტანციური (Online) სესიების ჩატარება კვალიფიციური იურისტებისა და ეთიკის ექსპერტების მიერ.
- ცოდნის შემოწმება: ტესტირება და სერტიფიცირება, რაც ადასტურებს, რომ თანამშრომელმა გაიარა კურსი და გაიგო მასალა (ეს მნიშვნელოვანია სამართლებრივი დაცვისთვის).
- განახლებადი კურსები: პერიოდული ტრენინგები საკანონმდებლო ცვლილებების ან ახალი რისკების შესახებ.
ტრენინგების საჭიროება დგება შემდეგ შემთხვევებში:
- ახალი თანამშრომლების ადაპტაცია (Onboarding): ახალბედების გაცნობა კომპანიის ეთიკის კოდექსთან და ღირებულებებთან მუშაობის დაწყებისთანავე.
- სკანდალის შემდგომი რეაგირება: თუ კომპანიაში დაფიქსირდა დარღვევა (მაგ. დისკრიმინაცია ან თაღლითობა), ტარდება სავალდებულო ტრენინგი მსგავსი ფაქტების თავიდან ასაცილებლად.
- მენეჯმენტის ტრენინგი: საშუალო და მაღალი რგოლის მენეჯერების სწავლება ინტერესთა კონფლიქტის მართვასა და „ტონის ზემოდან“ (Tone at the Top) დანერგვაში.
- გაყიდვების გუნდი: ტრენინგი არაკეთილსინდისიერი კონკურენციისა და კლიენტებთან ურთიერთობის ეთიკის შესახებ.
მიუხედავად იმისა, რომ კანონი პირდაპირ არ ავალდებულებს კერძო კომპანიებს ტრენინგების ჩატარებას, შრომის კოდექსი და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი მოითხოვს შინაგანაწესის დაცვას. თუ თანამშრომელმა დაარღვია კანონი (მაგ. ქრთამი), მაგრამ კომპანია დაამტკიცებს, რომ მას ჩაუტარდა ტრენინგი და გაფრთხილებული იყო, ეს ამცირებს კომპანიის პასუხისმგებლობას. საერთაშორისო დონეზე (მაგ. UK Bribery Act), ტრენინგი ითვლება „ადეკვატურ პროცედურად“ (Adequate Procedures) თავდაცვისთვის.
სპეციალისტი ეცნობა კომპანიის პოლიტიკებს. იქმნება ინტერაქტიული პროგრამა ქართულ (ან საჭიროებისამებრ სხვა) ენაზე. ტრენინგის შემდეგ ტარდება ტესტირება. შედეგები დოკუმენტირდება და ინახება HR დეპარტამენტში. ეს დოკუმენტაცია გადამწყვეტია შრომითი დავების ან სამართლებრივი პრობლემების დროს.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ტრენერები არიან პრაქტიკოსი იურისტები და ეთიკის სპეციალისტები. ჩვენ არ გთავაზობთ მოსაწყენ ლექციებს; ჩვენ გთავაზობთ პრაქტიკულ ცოდნას, რომელიც მორგებულია თქვენს ინდუსტრიაზე. განათლებული თანამშრომელი არის საუკეთესო ინვესტიცია კომპანიის უსაფრთხოებაში.