კორპორატიული გამჭვირვალობა არის თანამედროვე ბიზნესის ფუნდამენტური პრინციპი, რომელიც გულისხმობს კომპანიის სტრუქტურის, ფინანსური მდგომარეობისა და მფლობელების შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას დაინტერესებული მხარეებისთვის. საქართველოში, ევროკავშირის დირექტივებთან ჰარმონიზაციის პროცესში, გამჭვირვალობის სტანდარტები მნიშვნელოვნად გამკაცრდა. ეს მოიცავს არა მხოლოდ ბუღალტრულ ანგარიშგებას, არამედ რეალური მფლობელების (Beneficial Owners) გამჟღავნებას, მმართველობის სტრუქტურის სიცხადეს და არა-ფინანსურ ანგარიშგებას. გამჭვირვალობის დაცვა აუცილებელია ბანკებთან ურთიერთობისთვის, ინვესტორების მოსაზიდად და სახელმწიფო რეგულაციებთან (მაგ. ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლა) შესაბამისობისთვის. კომპანია, რომელიც მალავს ინფორმაციას ან აქვს გაუმჭვირვალე სტრუქტურა, რისკის ქვეშ აყენებს თავის რეპუტაციას და შესაძლოა დაექვემდებაროს სანქციებს მარეგულირებლის მხრიდან.
რას მოიცავს კორპორატიული გამჭვირვალობის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება უზრუნველყოფს კომპანიის სრულ შესაბამისობას გამჭვირვალობის მოთხოვნებთან:
- ბენეფიციარი მესაკუთრეების რეგისტრაცია: რეალური მფლობელების იდენტიფიცირება და შესაბამისი დეკლარაციების წარდგენა საჯარო რეესტრსა და ბანკებში AML კანონმდებლობის შესაბამისად.
- ანგარიშგების მომზადება: ფინანსური და მმართველობის ანგარიშგების მომზადება და წარდგენა ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურისთვის (SARAS).
- კორპორატიული სტრუქტურირება: ჰოლდინგური სტრუქტურების გამარტივება და გამჭვირვალე მმართველობის სისტემის შექმნა ინვესტორებისთვის.
- ინფორმაციის საჯაროობა: ვებ-გვერდზე და საჯარო წყაროებში სავალდებულო ინფორმაციის განთავსების უზრუნველყოფა (მაგ. წესდება, პარტნიორთა კრების ოქმები).
- ინვესტორებთან ურთიერთობა: გამჭვირვალე საინვესტიციო მემორანდუმებისა და ანგარიშების მომზადება.
გამჭვირვალობის საკითხი დგება მაშინ, როდესაც: საბანკო შემოწმება: ბანკი ითხოვს კომპანიის რეალური მფლობელის (UBO) შესახებ დეტალურ ინფორმაციას ანგარიშის გასახსნელად. SARAS რეპორტინგი: კომპანია ვალდებულია ოქტომბრამდე წარადგინოს აუდიტირებული ანგარიშგება, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაჯარიმდება. უცხოელი ინვესტორი: ინვესტორი ითხოვს "Due Diligence"-ს და სურს დაინახოს სუფთა კორპორატიული ისტორია. სახელმწიფო ტენდერი: ტენდერში მონაწილეობისთვის საჭიროა დადასტურდეს, რომ კომპანია არ იმყოფება ოფშორული ზონის გავლენის ქვეშ.
გამჭვირვალობას არეგულირებს „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი (რეგისტრაციის საჯაროობა), „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონი (ფინანსური გამჭვირვალობა) და „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი (ბენეფიციარების გამჟღავნება). SARAS-ის პორტალზე ანგარიშგების გამოქვეყნება სავალდებულოა განსაზღვრული კატეგორიის საწარმოებისთვის. შეუსრულებლობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და ზოგიერთ შემთხვევაში, სუბიექტის რეგისტრაციის გაუქმებასაც კი.
პროცესი იწყება კომპანიის კატეგორიის (ზომის) დადგენით, რაც განსაზღვრავს ანგარიშგების ვალდებულების მოცულობას. იურისტები და ფინანსისტები ამზადებენ პაკეტს: ფინანსურ უწყისებს, მმართველობის ანგარიშს და აუდიტორულ დასკვნას. შემდეგ ხდება ამ დოკუმენტების ატვირთვა შესაბამის პორტალზე (Reportal.ge). პარალელურად, ხდება რეესტრის მონაცემების განახლება, რათა ის ასახავდეს კომპანიის რეალურ მმართველობით სტრუქტურას.
გამჭვირვალობა არ არის ბიუროკრატიული ტვირთი, ეს არის ნდობის ვალუტა. Legal.ge გაკავშირებთ კორპორატიულ იურისტებთან, რომლებმაც იციან SARAS-ის და რეესტრის მოთხოვნები. ჩვენ დაგეხმარებით გახადოთ თქვენი ბიზნესი გამჭვირვალე და მიმზიდველი პარტნიორებისთვის, ზედმეტი რისკების გარეშე. მართეთ ბიზნესი ღიად Legal.ge-სთან ერთად.