აგრარული სამართალი საქართველოში არის მზარდი და კომპლექსური სფერო, რომელიც არეგულირებს სოფლის მეურნეობის, მიწათსარგებლობისა და სურსათის წარმოების სამართლებრივ ასპექტებს. ფერმერებისთვის, აგრობიზნესისა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მიწის საკუთრების, რეგისტრაციის, იჯარისა და ზონირების საკითხების სწორი მართვა. გარდა ამისა, სექტორი ექვემდებარება მკაცრ სანიტარიულ და ფიტოსანიტარიულ რეგულაციებს, რაც გავლენას ახდენს პროდუქციის წარმოებასა და ექსპორტზე. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია სახელმწიფო პროგრამებში მონაწილეობის, აგროდაზღვევის დავებისა და მიწის სტატუსის ცვლილების დროს.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს აგრარული სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ექსპერტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას:
- მიწის სამართალი: სასოფლო-სამეურნეო მიწის რეგისტრაცია, საზღვრების დაზუსტება, სტატუსის შეცვლა (არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებით), იჯარის ხელშეკრულებები.
- კოოპერატივები: სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფუძნება, წესდების მომზადება და სტატუსის მოპოვება (რაც იძლევა საგადასახადო შეღავათებს).
- აგროკონტრაქტები: პროდუქციის მიწოდების, შესყიდვისა და დისტრიბუციის ხელშეკრულებების მომზადება.
- სუბსიდიები და გრანტები: იურიდიული კონსულტაცია სახელმწიფო პროგრამებში ("დანერგე მომავალი", შეღავათიანი აგროკრედიტი) მონაწილეობისა და დოკუმენტაციის მომზადების შესახებ.
- დავების გადაწყვეტა: დავები აგროდაზღვევის კომპანიებთან (სეტყვის, გვალვის ზარალის ანაზღაურება), მიწის ნაკვეთების მიტაცებასთან და საზღვრებთან დაკავშირებით.
- უცხოელთა საკუთრება: კონსულტაცია უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფლობის შეზღუდვებსა და გამონაკლისებზე.
რისკები, რომლებსაც ეს სერვისი აგარიდებთ
იურიდიული შეცდომები აგრობიზნესში იწვევს:
- მიწის ნაკვეთის რეგისტრაციის გაუქმებას ან სახელმწიფოს სასარგებლოდ ჩამორთმევას.
- კოოპერატივის სტატუსის შეჩერებას და საგადასახადო შეღავათების დაკარგვას.
- სადაზღვევო კომპენსაციაზე უარს არასწორად გაფორმებული პოლისის გამო.
- პროდუქციის ექსპორტის შეფერხებას სერტიფიკატების არარსებობის გამო.
სფეროს არეგულირებს კანონები „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“, „სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ“ და „სურსათის უვნებლობის კოდექსი“. 2017 წლიდან ამოქმედდა კონსტიტუციური აკრძალვა უცხოელებზე სასოფლო მიწის მიყიდვაზე, რაც მოითხოვს სპეციფიკურ სამართლებრივ მიდგომებს (მაგ. საინვესტიციო გეგმის წარდგენა მთავრობაში).
- აუდიტი: მიწის დოკუმენტაციის და ბიზნეს მოდელის შესწავლა.
- რეგისტრაცია: უფლებების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
- ხელშეკრულება: პარტნიორებთან და სახელმწიფოსთან ხელშეკრულებების გაფორმება.
- წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა სახელმწიფო უწყებებში.
აგრობიზნესი არ არის მხოლოდ მიწის დამუშავება; ეს არის რთული სამართლებრივი ურთიერთობების სისტემა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სოფლის მეურნეობის სპეციფიკურ საკითხებში და დაგეხმარებიან თქვენი მეურნეობის გაფართოებასა და დაცვაში.