საკვების უსაფრთხოების რეგულაციები საქართველოში მკაცრად კონტროლდება სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ. ნებისმიერი ბიზნესი, რომელიც ჩართულია სურსათის წარმოებაში, გადამუშავებაში, დისტრიბუციასა თუ რეალიზაციაში (რესტორნები, მარკეტები, საწარმოები), ვალდებულია დაიცვას ჰიგიენური ნორმები და ეტიკეტირების წესები. განსაკუთრებული მოთხოვნაა HACCP (საფრთხის ანალიზისა და კრიტიკული საკონტროლო წერტილების) სისტემის დანერგვა, რაც უკვე სავალდებულო გახდა სექტორის უმეტესობისთვის. შეუსაბამობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს, პროდუქციის კონფისკაციას და ობიექტის დახურვას. კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია დაგეხმარებათ აიცილოთ თავიდან სანქციები და უზრუნველყოთ მომხმარებლის უსაფრთხოება.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს საკვების უსაფრთხოების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას სურსათის უვნებლობის სფეროში:
- რეგისტრაცია: ბიზნეს ოპერატორად აღიარების პროცედურის გავლა სურსათის ეროვნულ სააგენტოში.
- HACCP-ის დანერგვა: სავალდებულო სტანდარტის დოკუმენტაციის მომზადება და იურიდიული შეფასება.
- ეტიკეტირება: პროდუქციის ეტიკეტის შესაბამისობის შემოწმება „სურსათის მომხმარებლისათვის ინფორმაციის მიწოდების შესახებ“ რეგლამენტთან (ალერგენები, შემადგენლობა, ვადები).
- ინსპექტირება: წარმომადგენლობა სახელმწიფო შემოწმების დროს და ინსპექტირების აქტების გასაჩივრება.
- სანიტარიული ნორმები: კონსულტაცია ჰიგიენური მოთხოვნებისა და პერსონალის ჯანმრთელობის შემოწმების წესებზე.
- მიკვლევადობა: სისტემის გამართვა, რომელიც უზრუნველყოფს პროდუქციის ისტორიის დადგენას „მინდვრიდან სუფრამდე“.
ხშირი დარღვევები და რისკები
ბიზნესები ხშირად ჯარიმდებიან:
- ვადაგასული პროდუქციის რეალიზაციისთვის.
- ქართული ეტიკეტის არარსებობის გამო (იმპორტიორები).
- კრიტიკული შეუსაბამობებისთვის ჰიგიენაში (მღრღნელები, სიბინძურე).
- HACCP სისტემის არარსებობისთვის.
სფეროს არეგულირებს „სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი“ და მთავრობის მრავალი ტექნიკური რეგლამენტი. 2023 წლიდან გამკაცრდა სანქციები ეტიკეტირების წესების დარღვევაზე.
- აუდიტი: ობიექტის და დოკუმენტაციის წინასწარი შემოწმება.
- დოკუმენტაცია: შიდა ინსტრუქციების და ჟურნალების მომზადება.
- ეტიკეტი: დიზაინის სამართლებრივი რევიზია.
- დაცვა: ჯარიმების გასაჩივრება.
სურსათის უვნებლობა არ არის მხოლოდ ტექნოლოგის საქმე; ეს არის სამართლებრივი ვალდებულება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც კარგად იცნობენ სურსათის ეროვნული სააგენტოს პრაქტიკას და დაგეხმარებიან ბიზნესის დაცვაში.