ფერმის ოპერაციები: აგრობიზნესის სამართლებრივი მართვა
ფერმის ოპერაციების მართვა მოიცავს სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის სრულ იურიდიულ ციკლს — მიწის დამუშავებიდან პროდუქციის რეალიზაციამდე. თანამედროვე აგრობიზნესი საქართველოში მოითხოვს მიწის რეგისტრაციის, წყალთსარგებლობის, ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული ნორმების, ასევე შრომითი უსაფრთხოების რეგულაციების დაცვას. ფერმერები და აგროკომპანიები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს მიწის სტატუსთან, საზღვრებთან და სახელმწიფოსგან იჯარით აღებულ საძოვრებთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, ექსპორტზე ორიენტირებული მეურნეობებისთვის კრიტიკულია Global GAP-ისა და სხვა საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა. იურისტის დახმარება უზრუნველყოფს ფერმის ლეგალურ და შეუფერხებელ ფუნქციონირებას, იცავს მას მიწის დავებისგან და ეხმარება სახელმწიფო პროგრამებში მონაწილეობაში.
Legal.ge-ს აგრარული სამართლის სპეციალისტები გთავაზობენ:
- მიწის მართვა: სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთების რეგისტრაცია, საზღვრების დაზუსტება, კატეგორიის შეცვლა (მაგ. სახნავიდან მრავალწლიან ნარგავებად) და იჯარის ხელშეკრულებები.
- კოოპერატივები: სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების დაფუძნება, წესდების მომზადება და სტატუსის მოპოვება შეღავათების მისაღებად.
- შრომითი ურთიერთობები: სეზონური მუშახელის დაქირავების სპეციფიკური შრომითი ხელშეკრულებები აგროსექტორისთვის.
- კონტრაქტები: მოსავლის წინასწარი ნასყიდობის (ფორვარდული) ხელშეკრულებები, დისტრიბუციის და მიწოდების კონტრაქტები.
- რეგულაციები: ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული სერტიფიკატების მოპოვება, პესტიციდების გამოყენების რეგულაციების დაცვა.
- დავები: მეზობლობის სამართალი (მიჯნის დავა, პირუტყვის გადასვლა) და დავები სახელმწიფო უწყებებთან.
ფერმერები ხშირად აწყდებიან შემდეგ სამართლებრივ პრობლემებს:
- მიწის გადაფარვა: თქვენს დარეგისტრირებულ ნაკვეთზე აღმოჩნდა გადაფარვა მეზობელთან ან სახელმწიფო მიწასთან.
- საძოვრების იჯარა: გსურთ სახელმწიფო საძოვრის იჯარით აღება აუქციონის გზით და გჭირდებათ დოკუმენტაციის მომზადება.
- უხარისხო ნერგები/სასუქი: შეიძინეთ ნერგები ან შხამქიმიკატები, რომლებიც აღმოჩნდა უხარისხო და გაგიფუჭათ მოსავალი; გსურთ ზიანის ანაზღაურება.
- ექსპორტის შეფერხება: თქვენი პროდუქცია გააჩერეს საზღვარზე ფიტოსანიტარიული სერტიფიკატის ხარვეზის გამო.
- კოოპერატივის სტატუსი: შეგიჩერეს კოოპერატივის სტატუსი მონიტორინგის შედეგად და გსურთ გასაჩივრება.
სფეროს არეგულირებს კანონი "სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ", "სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის შესახებ" და სამოქალაქო კოდექსი. სურსათის უვნებლობისა და მცენარეთა დაცვის საკითხები გაწერილია შესაბამის კოდექსში.
- აუდიტი: მიწის საბუთების და აქტივების სამართლებრივი შემოწმება.
- რეგისტრაცია: ნაკვეთების ან კოოპერატივის რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
- ხელშეკრულებები: მომწოდებლებთან და მყიდველებთან კონტრაქტების გაფორმება.
- ნებართვები: საჭირო სერტიფიკატების (მაგ. ბიო-სერტიფიკატი) მოპოვების პროცესის მართვა.
- დაცვა: დავების შემთხვევაში ინტერესების დაცვა.
აგრობიზნესი სპეციფიკური სფეროა, რომელიც მოითხოვს მიწის სამართლისა და სოფლის მეურნეობის რეგულაციების ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ აგრარული სამართლის ექსპერტებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი ფერმის ეფექტურ და კანონიერ მართვაში. განავითარეთ სოფლის მეურნეობა ჩვენი მხარდაჭერით. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.