რა არის "დანერგე მომავალი"?
ეს არის სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც აფინანსებს მრავალწლიანი ბაღების გაშენებას (ნერგები, სარწყავი სისტემა). ფერმერს უნაზღაურდება ხარჯების 70%-მდე.
შეუძლია თუ არა უცხოელს გრანტის მიღება?
უმეტეს შემთხვევაში, სახელმწიფო პროგრამები განკუთვნილია საქართველოს მოქალაქეებისთვის ან საქართველოში რეგისტრირებული კომპანიებისთვის, სადაც დამფუძნებელი საქართველოს მოქალაქეა.
რა ხდება, თუ ვალდებულებას ვერ შევასრულებ?
ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს მიღებული თანხის უკან დაბრუნების ვალდებულებას და პირგასამტეხლოს დაკისრებას. ფორს-მაჟორის შემთხვევაში შესაძლებელია ვადის გადაწევა.
ფინანსდება თუ არა მეორადი ტექნიკა?
როგორც წესი, სახელმწიფო გრანტები ფარავს მხოლოდ ახალი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შეძენას. მეორადი ტექნიკა პროგრამებში არ მონაწილეობს.
ფერმის სუბსიდიები და გრანტები: სახელმწიფო დახმარების სამართლებრივი მართვა
საქართველოს სახელმწიფო აქტიურად უჭერს მხარს სოფლის მეურნეობას სხვადასხვა სუბსიდირების პროგრამებითა და გრანტებით. ეს პროგრამები მოიცავს შეღავათიან აგროკრედიტს, აგროდაზღვევის თანადაფინანსებას, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაფინანსებას, "დანერგე მომავალი" (ბაღების გაშენება) და გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსებას. მიუხედავად ხელმისაწვდომობისა, გრანტის მიღება და შემდგომი ვალდებულებების შესრულება რთულ ბიუროკრატიულ და სამართლებრივ პროცედურებთანაა დაკავშირებული. ფერმერებს ხშირად უჭირთ საპროექტო დოკუმენტაციის სწორად შედგენა, მიზნობრიობის დადასტურება ან მონიტორინგის სამსახურთან ურთიერთობა. ხელშეკრულების პირობების დარღვევა კი იწვევს სუბსიდიის უკან დაბრუნების მოთხოვნას და ჯარიმებს. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა სწორად შეარჩიოთ პროგრამა, მოამზადოთ დოკუმენტაცია და თავიდან აიცილოთ ფინანსური სანქციები.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას სუბსიდიების მიღებასა და მართვაში:
• პროგრამის შერჩევა: თქვენი მეურნეობისთვის შესაფერისი სახელმწიფო პროგრამის (მაგ. RDA-ს პროექტები) იდენტიფიცირება და კრიტერიუმებთან შესაბამისობის ანალიზი.
• განაცხადის მომზადება: საგრანტო განაცხადის, ბიზნეს გეგმის და თანმხლები იურიდიული დოკუმენტაციის (მიწის ამონაწერი, იჯარა) მომზადება.
• ხელშეკრულების გაფორმება: სოფლის განვითარების სააგენტოსთან გასაფორმებელი ხელშეკრულების პირობების სამართლებრივი ანალიზი და რისკების შეფასება.
• შესყიდვების მართვა: გრანტის ფარგლებში განსახორციელებელი შესყიდვების (ტენდერების) სამართლებრივი ზედამხედველობა, რათა დაცული იყოს პროცედურები.
• მონიტორინგის მხარდაჭერა: სააგენტოს მონიტორინგის ჯგუფთან ურთიერთობა და ვალდებულებების შესრულების დამადასტურებელი დოკუმენტების წარდგენა.
• დავების წარმოება: სუბსიდიის შეწყვეტის ან უკან დაბრუნების მოთხოვნის შემთხვევაში, ფერმერის ინტერესების დაცვა ადმინისტრაციულ ორგანოში ან სასამართლოში.
სუბსიდიების მიღების პროცესში პრობლემები ხშირად იჩენს თავს:
• დაფინანსებაზე უარი: სააგენტომ უარი გითხრათ გრანტზე დოკუმენტაციის ხარვეზის ან კრიტერიუმების შეუსაბამობის მოტივით.
• მიზნობრიობის დარღვევა: მონიტორინგმა დაადგინა, რომ თანხა არამიზნობრივად დაიხარჯა (მაგ. სხვა ტექნიკა შეიძინეთ), და ითხოვენ თანხის დაბრუნებას.
• ვადების გადაცილება: ვერ მოასწარით ბაღის გაშენება ან საწარმოს აშენება ხელშეკრულებით დათქმულ ვადაში და გჭირდებათ ვადის გაგრძელება.
• მიწის პრობლემა: პროექტის განხორციელებისას აღმოჩნდა, რომ მიწის ნაკვეთზე ვრცელდება ყადაღა ან სხვა შეზღუდვა.
• ბანკის სესხი: შეღავათიანი აგროკრედიტის მისაღებად ბანკი ითხოვს დამატებით გარანტიებს ან გირაოს, რაც იურიდიულ შემოწმებას საჭიროებს.
სუბსიდიები რეგულირდება საქართველოს მთავრობის დადგენილებებით კონკრეტული პროგრამების დამტკიცების შესახებ (მაგ. "შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტი", "დანერგე მომავალი"). პროცესს მართავს სოფლის განვითარების სააგენტო (RDA). ურთიერთობები რეგულირდება ადმინისტრაციული და სამოქალაქო სამართლის ნორმებით.
1. კონსულტაცია: პროგრამის პირობების დეტალური გაცნობა.
2. დოკუმენტაცია: განაცხადის პაკეტის მომზადება.
3. წარდგენა: განაცხადის ატვირთვა ან ჩაბარება სააგენტოში.
4. კონტრაქტი: ხელშეკრულების ხელმოწერა დაფინანსების დამტკიცების შემთხვევაში.
5. რეპორტინგი: შესრულებული სამუშაოს ანგარიშების წარდგენა.
სახელმწიფო დაფინანსება დიდი შესაძლებლობაა, მაგრამ მას თან ახლავს მკაცრი ვალდებულებები. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ RDA-ს პროექტებთან მუშაობის გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით მიიღოთ დაფინანსება და შეასრულოთ პირობები ხარვეზების გარეშე. გაზარდეთ თქვენი აგრობიზნესი სახელმწიფო მხარდაჭერით Legal.ge-სთან ერთად.