მოსავლის დაზღვევის სარჩელი და ანაზღაურება: აგროდაზღვევის დავები
აგროდაზღვევა არის ფერმერისთვის უმნიშვნელოვანესი ფინანსური ინსტრუმენტი, რომელიც იცავს მოსავალს სტიქიური მოვლენებისგან (სეტყვა, ქარიშხალი, წყალდიდობა, საშემოდგომო ყინვა). საქართველოში მოქმედებს სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამა, რომელიც ფარავს სადაზღვევო პრემიის მნიშვნელოვან ნაწილს. თუმცა, სადაზღვევო შემთხვევის დადგომისას ფერმერები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს ზარალის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით. სადაზღვევო კომპანიები ხშირად ცდილობენ შეამცირონ გასაცემი თანხა ზარალის არასწორი შეფასებით ან ხელშეკრულების პირობების თავის სასარგებლოდ ინტერპრეტაციით. მაგალითად, დაობენ იმაზე, სეტყვამ გაანადგურა მოსავალი თუ დაავადებამ. იურისტის დახმარება აუცილებელია ზარალის სწორად შეფასების, სადაზღვევო კომპანიასთან მოლაპარაკებისა და საჭიროების შემთხვევაში სასამართლო სარჩელის მოსამზადებლად.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას აგროდაზღვევის დავებში:
- ხელშეკრულების ანალიზი: სადაზღვევო პოლისის და ხელშეკრულების პირობების დეტალური შესწავლა (ფრანშიზა, დაფარული რისკები, გამონაკლისები).
- ზარალის შეფასება: დამოუკიდებელი აგრო-ექსპერტების ჩართვა ზარალის რეალური ოდენობის დასადგენად და ალტერნატიული დასკვნის მომზადება.
- მოლაპარაკება მზღვეველთან: სადაზღვევო კომპანიასთან კომუნიკაცია, პრეტენზიის წერილის მომზადება და ანაზღაურების მოთხოვნა.
- მტკიცებულებების შეგროვება: მეტეოროლოგიური ცნობების, ფოტო/ვიდეო მასალისა და აგროვადების დაცვის დამადასტურებელი დოკუმენტების შეგროვება.
- სასამართლო დავა: სარჩელის მომზადება და ფერმერის ინტერესების დაცვა სასამართლოში სადაზღვევო ანაზღაურების მისაღებად.
- საჩივარი ზედამხედველობის სამსახურში: საჩივრის შეტანა დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურში კომპანიის არაკეთილსინდისიერი ქმედების შესახებ.
აგროდაზღვევის დავები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ შემთხვევებში:
- ზარალის შემცირება: სადაზღვევომ შეაფასა ზარალი 10%-ად, როცა რეალურად განადგურებულია მოსავლის 80%, და უარს ამბობს ანაზღაურებაზე (ფრანშიზის მოტივით).
- ვადაგასული შეტყობინება: კომპანია უარს ამბობს ანაზღაურებაზე იმ მოტივით, რომ ფერმერმა დააგვიანა შეტყობინება 24 საათით, თუმცა ამას ობიექტური მიზეზი ჰქონდა.
- მიზეზობრივი კავშირი: კომპანია ამტკიცებს, რომ მოსავალი გაფუჭდა გვალვის ან დაავადების გამო (რაც არ იფარება), და არა სეტყვის გამო.
- ანაზღაურების გაჭიანურება: კომპანია აღიარებს ზარალს, მაგრამ თვეობით აგვიანებს თანხის ჩარიცხვას, რითაც ფერმერს ხელი ეშლება შემდეგი სეზონისთვის მომზადებაში.
- მიწის რეგისტრაცია: ნაკვეთის საკადასტრო მონაცემებში არსებული უზუსტობის გამო კომპანია უარს ამბობს პოლისის გააქტიურებაზე.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (დაზღვევის ნაწილი) და კანონი "დაზღვევის შესახებ". აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში გაცემული პოლისები რეგულირდება სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ დამტკიცებული პირობებით.
- შემთხვევის დადგომა: ფერმერი დაუყოვნებლივ უკავშირდება იურისტს სწორი რეაგირებისთვის.
- ფიქსაცია: ხდება ფაქტის დაფიქსირება (ფოტო/ვიდეო) და შეტყობინების გაგზავნა მზღვეველთან.
- შეფასება: ესწრება მზღვეველის წარმომადგენლის ვიზიტს და ამოწმებს ოქმს.
- პრეტენზია: უთანხმოების შემთხვევაში იგზავნება დასაბუთებული პრეტენზია.
- დავა: თანხის მიუღებლობის შემთხვევაში იწყება სასამართლო დავა.
მოსავალი ფერმერის მთელი წლის შრომაა და მისი დაკარგვა კატასტროფულია. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სადაზღვევო კომპანიებთან დავებში. ჩვენ დაგეხმარებით მიიღოთ კუთვნილი ანაზღაურება სრულად და დროულად. დაიცავით თქვენი მოსავალი სამართლებრივად Legal.ge-სთან ერთად.