აუცილებელია თუ არა ძროხის რეგისტრაცია?
დიახ, საქართველოს კანონმდებლობით, მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის იდენტიფიკაცია და რეგისტრაცია (საყურე ნიშნის მინიჭება) სავალდებულოა. ამის გარეშე ცხოველის გაყიდვა ან სასაკლაოზე ჩაბარება აკრძალულია.
რა ჯარიმებია ვეტერინარული წესების დარღვევისთვის?
ჯარიმების ოდენობა დამოკიდებულია დარღვევის ტიპზე. მაგალითად, ხორცის რეალიზაცია შესაბამისი ფორმის გარეშე ან ცხოველის გადაადგილება ვეტერინარული მოწმობის გარეშე იწვევს ფულად ჯარიმას, რომელიც განმეორებისას იზრდება.
როგორ ავიღო ფორმა №1?
ფორმა №1-ის (ვეტერინარული მოწმობა) ასაღებად უნდა მიმართოთ უფლებამოსილ ვეტერინარს ან სურსათის ეროვნული სააგენტოს რეგიონულ ოფისს, რომელიც შეამოწმებს ცხოველის ჯანმრთელობას.
შემიძლია თუ არა საქონლის საზღვარგარეთ გაყვანა?
დიახ, თუმცა ეს პროცესი რთულია და მოითხოვს საერთაშორისო ვეტერინარულ სერტიფიკატს, კარანტინის გავლას და მიმღები ქვეყნის მოთხოვნების დაკმაყოფილებას.
მეცხოველეობის სამართალი საქართველოში აგრარული სექტორის რეგულირების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიმართულებაა, რომელიც მოიცავს ცხოველთა მოშენების, შენახვის, რეალიზაციისა და ვეტერინარული კეთილდღეობის საკითხებს. საქართველოში, სადაც სოფლის მეურნეობა ეკონომიკის ტრადიციული და სტრატეგიული დარგია, მეცხოველეობის ბიზნესი მკაცრ სამართლებრივ ჩარჩოებშია მოქცეული. ეს ეხება როგორც მსხვილ ფერმერულ მეურნეობებს, ისე მცირე საოჯახო ბიზნესებს, რომლებსაც სურთ თავიანთი საქმიანობა კანონმდებლობის სრული დაცვით წარმართონ. მეცხოველეობის სამართალი არეგულირებს არა მხოლოდ საკუთრების უფლებებს პირუტყვზე, არამედ სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარული კონტროლის, ეპიდემიოლოგიური უსაფრთხოებისა და გარემოსდაცვით სტანდარტებს.
ფერმერები და მეწარმეები ხშირად აწყდებიან სირთულეებს ცხოველთა იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის, საძოვრების გამოყენების უფლების მოპოვებისა და პროდუქციის ექსპორტის დროს. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია იმისათვის, რომ თავიდან აიცილოთ ადმინისტრაციული ჯარიმები, უზრუნველყოთ ბიზნესის ლეგალური ფუნქციონირება და დაიცვათ თქვენი უფლებები სახელმწიფო უწყებებთან ურთიერთობისას.
რას მოიცავს მეცხოველეობის სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას მეცხოველეობის სექტორში საქმიანობის ყველა ეტაპზე. მომსახურება მოიცავს შემდეგ საკითხებს:
• ვეტერინარული რეგულაციების დაცვა: კონსულტაცია ვეტერინარული სერტიფიკატების, ფორმა №1-ისა და ცხოველთა ჯანმრთელობის დამადასტურებელი დოკუმენტაციის მოპოვების შესახებ.
• ცხოველთა იდენტიფიკაცია და რეგისტრაცია: დახმარება ცხოველთა საიდენტიფიკაციო სისტემაში (NAITS) რეგისტრაციისა და საყურე ნიშნების მოპოვების პროცესში, რაც აუცილებელია ცხოველის ლეგალური რეალიზაციისთვის.
• საძოვრებით სარგებლობის უფლება: სახელმწიფო ან კერძო საკუთრებაში არსებული საძოვრების იჯარით ან სარგებლობაში გადაცემის ხელშეკრულებების გაფორმება და მიწის სამართლებრივი სტატუსის დადგენა.
• სასაკლაოებთან ურთიერთობა: ხელშეკრულებების მომზადება ავტორიზებულ სასაკლაოებთან და ხორცის რეალიზაციისთვის საჭირო ჰიგიენური ნორმების დაცვის უზრუნველყოფა.
• ექსპორტი და იმპორტი: ცოცხალი ცხოველებისა და ცხოველური წარმოშობის პროდუქტების საერთაშორისო ვაჭრობასთან დაკავშირებული საბაჟო და ვეტერინარული პროცედურების მართვა.
• დავების გადაწყვეტა: წარმომადგენლობა დავებში, რომლებიც ეხება ცხოველთა მიერ მიყენებულ ზიანს, საძოვრების საზღვრებს ან სახელმწიფო უწყებების მიერ დაკისრებულ ჯარიმებს.
მეცხოველეობის სამართლის სპეციალისტის ჩართულობა ხშირად კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• როდესაც ფერმერს სურს მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ექსპორტი მეზობელ ქვეყნებში და ესაჭიროება ვეტერინარული სერტიფიკატებისა და საექსპორტო ნებართვების პაკეტის მომზადება.
• თუ სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ (სეს) შემოწმებისას აღმოაჩინა დარღვევები ფერმის ჰიგიენურ მდგომარეობაში და დააკისრა ჯარიმა, რომლის გასაჩივრებაც აუცილებელია.
• როდესაც წარმოიშობა დავა მეზობელ მიწათმფლობელთან პირუტყვის მიერ ნათესების განადგურების ან საძოვრის საზღვრების დარღვევის გამო.
• თუ პირი გეგმავს მეცხოველეობის კომპლექსის მშენებლობას და ესაჭიროება მშენებლობის ნებართვა და გარემოსდაცვითი შეფასება კანონმდებლობის შესაბამისად.
• როდესაც საჭიროა სანაშენე პირუტყვის იმპორტი და საბაჟოზე წარმოიქმნება პრობლემები ცხოველთა ჯანმრთელობის საბუთებთან დაკავშირებით.
მეცხოველეობის სფერო რეგულირდება საქართველოს რამდენიმე ძირითადი საკანონმდებლო აქტით, რომელთა ცოდნა აუცილებელია ბიზნესის წარმატებისთვის:
• სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი: ეს არის დარგის მთავარი კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის, ვეტერინარული ზედამხედველობისა და სურსათის უვნებლობის ძირითად პრინციპებს.
• საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი: ადგენს პასუხისმგებლობას ვეტერინარული წესების დარღვევის, ცხოველთა იდენტიფიკაციის გარეშე გადაადგილებისა და სასაკლაოს გვერდის ავლით ხორცის რეალიზაციისთვის.
• „შინაურ ბინადარ ცხოველთა შესახებ“ კანონპროექტი და მუნიციპალური დადგენილებები: არეგულირებს ცხოველთა მოვლა-პატრონობის წესებს კონკრეტულ მუნიციპალიტეტებში.
• საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: განსაზღვრავს სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის დაწესებულ შეღავათებსა და გადასახადებს.
იურისტთან თანამშრომლობა ჩვეულებრივ შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. პირველადი აუდიტი: თქვენი მეურნეობის სამართლებრივი მდგომარეობის შეფასება, არსებული დოკუმენტაციის (პასპორტები, სერტიფიკატები) შემოწმება.
2. რეგულატორებთან კომუნიკაცია: სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან და სხვა უწყებებთან ურთიერთობის წარმართვა, საჭირო ნებართვების მოპოვება.
3. ხელშეკრულებების მომზადება: მიწის იჯარის, პროდუქციის მიწოდების ან ვეტერინარული მომსახურების ხელშეკრულებების შედგენა.
4. წარმომადგენლობა და დაცვა: ადმინისტრაციული წარმოების ან სასამართლო დავის შემთხვევაში თქვენი ინტერესების დაცვა.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას საქართველოში მოქმედ კვალიფიციურ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება აგრარულ სამართალსა და მეცხოველეობის რეგულაციებში. პლატფორმის საშუალებით თქვენ შეგიძლიათ მარტივად იპოვოთ გადამოწმებული სპეციალისტი, რომელიც დაგეხმარებათ ბიუროკრატიული ბარიერების გადალახვასა და ბიზნესის დაცვაში. ისარგებლეთ ჩვენი საძიებო სისტემით, რათა დაუკავშირდეთ პროფესიონალს, რომელიც ზუსტად ერკვევა თქვენს პრობლემატიკაში.