საკვებისა და წამლის სამართალი საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა, რადგან ის პირდაპირ ეხება მოსახლეობის ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებას. ეს პრაქტიკა მოიცავს სურსათის, ფარმაცევტული პროდუქციის, ბიოლოგიურად აქტიური დანამატებისა და კოსმეტიკური საშუალებების წარმოების, იმპორტის, დისტრიბუციისა და რეალიზაციის სამართლებრივ რეგულირებას. საქართველოს კანონმდებლობა ამ მიმართულებით ეტაპობრივად უახლოვდება ევროკავშირის სტანდარტებს, რაც ბიზნესისგან მოითხოვს მუდმივ განახლებასა და რთული ტექნიკური რეგლამენტების ზედმიწევნით დაცვას. შეცდომებმა ეტიკეტირებაში, შემადგენლობაში ან რეგისტრაციის პროცესში შეიძლება გამოიწვიოს პროდუქციის ბაზრიდან გამოთხოვა, სოლიდური ჯარიმები და რეპუტაციის შელახვა.
ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით ხელმისაწვდომი იურისტები ეხმარებიან ფარმაცევტულ კომპანიებს, იმპორტიორებს, მწარმოებლებსა და დისტრიბუტორებს ნავიგაციაში მარეგულირებელ ლაბირინთებში. ეს მოიცავს როგორც წამლის რეგისტრაციის პროცესს, ისე სურსათის უვნებლობის ნორმების დაცვასა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვას.
რას მოიცავს საკვებისა და წამლის სამართლებრივი მომსახურება?
სპეციალისტები გთავაზობთ მომსახურებას შემდეგი მიმართულებებით:
- ფარმაცევტული პროდუქციის რეგისტრაცია: დახმარება მედიკამენტების სახელმწიფო რეგისტრაციაში, ბაზარზე დაშვების ნებართვის მოპოვებასა და ეროვნული GMP (კარგი საწარმოო პრაქტიკა) სტანდარტების დაცვაში.
- სურსათის ეტიკეტირება და შეფუთვა: კონსულტაცია ეტიკეტირების წესებთან დაკავშირებით (ქართული ენა, ალერგენები, კვებითი ღირებულება), რათა პროდუქტი შეესაბამებოდეს ტექნიკურ რეგლამენტებს.
- იმპორტისა და ექსპორტის რეგულაციები: საბაჟო და მარეგულირებელი პროცედურების მართვა საკვები დანამატების, სპეციალური დანიშნულების სურსათისა და მედიკამენტების საზღვარზე გადატანისას.
- ლიცენზირება და ნებართვები: ავტორიზებული აფთიაქის გახსნის, ფარმაცევტული წარმოების ან სურსათის დისტრიბუციისთვის საჭირო ნებართვების მოპოვება.
- პასუხისმგებლობა პროდუქტზე: დაცვა პროდუქტის უვნებლობასთან დაკავშირებულ დავებში, რეაგირება მომხმარებელთა საჩივრებზე და მასობრივი გამოწვევის (recall) მართვა.
- რეკლამა და მარკეტინგი: მედიკამენტებისა და საკვები დანამატების რეკლამირების სამართლებრივი შეფასება, რათა არ დაირღვეს „რეკლამის შესახებ“ კანონი.
იურისტის ჩართულობა აუცილებელია ისეთ სცენარებში, როგორიცაა:
- უცხოური ფარმაცევტული კომპანიის შემოსვლა ქართულ ბაზარზე, რომელსაც სჭირდება მედიკამენტების სწრაფი და შეუფერხებელი რეგისტრაცია ჯანდაცვის სამინისტროში.
- სურსათის მწარმოებელი კომპანიის დაჯარიმება არასწორი ეტიკეტირების გამო (მაგ. ალერგენის არ მითითება), რაც საჭიროებს გასაჩივრებას.
- ბიოლოგიურად აქტიური დანამატების (ბად) იმპორტი, როდესაც საბაჟო ითხოვს დამატებით მტკიცებულებას, რომ პროდუქტი არ არის მედიკამენტი.
- აფთიაქის გახსნა, რომელიც საჭიროებს სპეციალურ სანებართვო მოწმობას და ფსიქოტროპული მედიკამენტების შენახვის პირობების შემოწმებას.
- კონკურენტის მიერ შეცდომაში შემყვანი რეკლამის განთავსება, რაც აზარალებს თქვენი პროდუქტის რეპუტაციას.
ეს სფერო რეგულირდება სპეციფიკური და ვრცელი კანონმდებლობით:
- საქართველოს კანონი „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“: არეგულირებს მედიკამენტების ბრუნვას, რეგისტრაციას, ხარისხის კონტროლსა და ფარმაცევტულ საქმიანობას.
- სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი: სურსათის უვნებლობის ფუნდამენტური კანონი.
- ტექნიკური რეგლამენტი „სურსათის ეტიკეტირების შესახებ“: დეტალურად განსაზღვრავს, რა ინფორმაცია უნდა იყოს დატანილი პროდუქტზე.
- საქართველოს კანონი „რეკლამის შესახებ“: აწესებს შეზღუდვებს რეცეპტული მედიკამენტებისა და სამკურნალო თვისებების მიწერის შესახებ სურსათისთვის.
სპეციალიზებულ იურისტთან თანამშრომლობა მოიცავს:
- პროდუქტის ანალიზი: პროდუქტის შემადგენლობისა და დანიშნულების სამართლებრივი კლასიფიკაცია (სურსათი, ბად-ი თუ წამალი).
- დოსიეს მომზადება: სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის პაკეტის მომზადება მარეგულირებლის მოთხოვნების შესაბამისად.
- წარდგენა და მონიტორინგი: განაცხადის წარდგენა შესაბამის უწყებაში (სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტო ან სეს) და პროცესის მონიტორინგი.
- შესაბამისობის აუდიტი: ეტიკეტების, სარეკლამო მასალებისა და საწყობის პირობების პერიოდული შემოწმება.
ფარმაცევტული და კვების ინდუსტრიის რეგულაციები მუდმივად იცვლება. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც მუდმივად აკვირდებიან ამ ცვლილებებს და აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ჯანდაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროებთან ურთიერთობაში. იპოვეთ თქვენი პარტნიორი Legal.ge-ზე, რათა თქვენი პროდუქტი იყოს უსაფრთხო, ლეგალური და წარმატებული ბაზარზე.