უცხოელი მედპერსონალის ლეგალიზაცია
შემიძლია თუ არა მუშაობა უცხოური დიპლომით?
მხოლოდ დიპლომი არ არის საკმარისი. აუცილებელია ჯერ დიპლომის აღიარება და შემდეგ სახელმწიფო სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება (ან მისი ექვივალენტური აღიარება) დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლების მოსაპოვებლად.
რა ბრუნვა სჭირდება კლინიკას ჩემს დასასაქმებლად?
სამედიცინო დაწესებულებებისთვის მოქმედებს შეღავათიანი რეჟიმი და მოითხოვება 35,000 ლარის წლიური ბრუნვა თითოეულ უცხოელ დასაქმებულზე.
რამდენ ხანს გრძელდება დიპლომის აღიარება?
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 1-დან 3 თვემდე, დამოკიდებულია უცხოეთის სასწავლებლიდან პასუხის მიღების სისწრაფეზე.
აუცილებელია თუ არა ქართული ენის ცოდნა?
სასერტიფიკაციო გამოცდები ტარდება ქართულ ენაზე, ამიტომ ენის ცოდნა ან თარჯიმნის ყოლა აუცილებელია გამოცდის ეტაპზე.
უცხოელი სამედიცინო პერსონალის (ექიმები, ექთნები, ფარმაცევტები) ლეგალიზაცია და ბინადრობის ნებართვის მიღება საქართველოში ორმაგი სირთულის პროცესია. განსხვავებით სხვა პროფესიებისგან, მედიცინის მუშაკებს, ბინადრობის ნებართვის მოთხოვნამდე, ესაჭიროებათ პროფესიული საქმიანობის უფლების მოპოვება. ეს ნიშნავს უცხოური დიპლომის აღიარებას და სახელმწიფო სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარებას (ან აღიარებას) საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს რეგულაციების შესაბამისად. მხოლოდ ამის შემდეგ ხდება შესაძლებელი შრომითი ხელშეკრულების გაფორმება კლინიკასთან და ბინადრობის ნებართვაზე განაცხადის გაკეთება. Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ თანხლებას ამ რთულ გზაზე, დაწყებული სამედიცინო განათლების აღიარებიდან, დამთავრებული შრომითი ბინადრობის მოწმობის მიღებამდე.
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან პროცესის ორივე ძირითად კომპონენტში - პროფესიულ ლეგალიზაციასა და საიმიგრაციო პროცედურებში:
• დიპლომის აღიარება: განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში უცხოური სამედიცინო განათლების აღიარების პროცესის მართვა.
• სამედიცინო საქმიანობის უფლების მოპოვება: ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტოსთან კომუნიკაცია და სახელმწიფო სასერტიფიკაციო გამოცდებზე რეგისტრაცია (საჭიროების შემთხვევაში).
• შრომითი კონტრაქტი კლინიკასთან: სამედიცინო დაწესებულებასთან ხელშეკრულების გაფორმება, რომელიც აკმაყოფილებს შრომის კოდექსისა და საიმიგრაციო კანონმდებლობის მოთხოვნებს.
• ბრუნვის შემოწმება: კლინიკის ფინანსური დოკუმენტაციის შემოწმება (სამედიცინო დაწესებულებებისთვის მოქმედებს შეღავათიანი ზღვარი - 35,000 ლარი თითოეულ უცხოელ დასაქმებულზე).
• ბინადრობის ნებართვის განაცხადი: სერვისების განვითარების სააგენტოში სრულყოფილი განაცხადის წარდგენა და მონიტორინგი.
• სავიზო მხარდაჭერა: D1 კატეგორიის ვიზის მოპოვება, თუ ექიმი ჯერ არ იმყოფება საქართველოში.
ეს სერვისი აქტუალურია შემდეგი კატეგორიის პროფესიონალებისთვის:
• რეზიდენტურის მაძიებლები: უცხოელი სტუდენტები, რომლებმაც დაამთავრეს სამედიცინო უნივერსიტეტი საქართველოში და სურთ რეზიდენტურის გავლა ადგილობრივ კლინიკებში.
• მოწვეული სპეციალისტები: მაღალკვალიფიციური უცხოელი ქირურგები ან კონსულტანტები, რომლებსაც ქართული კლინიკები იწვევენ რთული ოპერაციების ჩასატარებლად ან გამოცდილების გასაზიარებლად.
• სტომატოლოგები და ესთეტიკური მედიცინის ექიმები: სპეციალისტები, რომლებსაც სურთ კერძო პრაქტიკის დაწყება ან არსებულ კლინიკებში დასაქმება.
• საშუალო მედპერსონალი: უცხოელი ექთნები, რომლებიც საქმდებიან საერთაშორისო პროფილის ჰოსპიტლებში.
სამედიცინო პერსონალის ლეგალიზაცია ეყრდნობა „საექიმო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონს და „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს. უცხოელმა ექიმმა უნდა მიიღოს სახელმწიფო სერტიფიკატი ან ნებართვა, რაც მას ანიჭებს დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლებას. მხოლოდ ამის შემდეგ ამოქმედდება საიმიგრაციო წესები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს მთავრობის დადგენილება №280 სამედიცინო დაწესებულებებისთვის ადგენს შეღავათიან ფინანსურ ზღვარს: დამსაქმებელს მოეთხოვება 35,000 ლარის წლიური ბრუნვა თითოეულ უცხოელ დასაქმებულზე (ნაცვლად სტანდარტული 50,000 ლარისა). ეს ხელს უწყობს სამედიცინო სფეროში კვალიფიციური კადრების მოზიდვას.
პირველი ნაბიჯია დიპლომის ნამდვილობის დადასტურება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში. მეორე ნაბიჯი - პროფესიული რეგულირების სააგენტოს მიერ დაშვება საკვალიფიკაციო გამოცდაზე (ან გამოცდის გარეშე აღიარება საერთაშორისო ხელშეკრულებების საფუძველზე). მესამე ნაბიჯი - შრომითი ხელშეკრულების გაფორმება კლინიკასთან. მეოთხე ნაბიჯი - შრომითი ბინადრობის ნებართვაზე განაცხადის შეტანა იუსტიციის სახლში, რასაც მოყვება ბინადრობის მოწმობის გაცემა.
სამედიცინო პერსონალის ლეგალიზაცია ერთ-ერთი ყველაზე ბიუროკრატიული პროცესია, რომელიც მოითხოვს ჯანდაცვისა და საიმიგრაციო კანონმდებლობის სინქრონულ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სამედიცინო რეგულაციებთან მუშაობაში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ დროში გაწელილი პროცედურები და უზრუნველყოფენ თქვენი დოკუმენტების სრულ შესაბამისობას როგორც ჯანდაცვის სამინისტროს, ისე სერვისების განვითარების სააგენტოს მოთხოვნებთან.