კორპორატიული ტრანსფერი (Intra-Company Transfer) არის პროცედურა, რომლის დროსაც საერთაშორისო კომპანია თავის თანამშრომელს (მენეჯერს, სპეციალისტს ან სტაჟიორს) დროებით გზავნის საქართველოში არსებულ ფილიალში ან შვილობილ კომპანიაში სამუშაოდ. ეს პროცესი განსხვავდება სტანდარტული დაქირავებისგან, რადგან ხშირ შემთხვევაში თანამშრომელი ინარჩუნებს კავშირს სათავო ოფისთან, თუმცა მისი ფიზიკური სამუშაო ადგილი და საგადასახადო რეზიდენტობა იცვლება. კორპორატიული ტრანსფერის დროს ბინადრობის ნებართვის მიღება მოითხოვს სპეციფიკურ დოკუმენტაციას, რომელიც ადასტურებს კავშირს უცხოურ სათავო ოფისსა და ქართულ სუბიექტს შორის. Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას საერთაშორისო კომპანიებსა და მათ თანამშრომლებს, რათა ტრანსფერის პროცესი წარიმართოს შეუფერხებლად და საქართველოს კანონმდებლობის სრული დაცვით.
Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კორპორატიული ტრანსფერის ყველა ეტაპის მართვას:
- კორპორატიული კავშირის დოკუმენტირება: სათავო ოფისსა და ქართულ ფილიალს შორის სამართლებრივი კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტების (დამფუძნებლის გადაწყვეტილება, წესდება) მომზადება.
- მივლინების/ტრანსფერის წერილის მომზადება: ოფიციალური წერილის შედგენა სათავო ოფისიდან, რომელიც ადასტურებს თანამშრომლის კვალიფიკაციას, ტრანსფერის მიზანს და ხანგრძლივობას.
- ადგილობრივი შრომითი ხელშეკრულება: საქართველოს შრომის კოდექსთან შესაბამისი კონტრაქტის გაფორმება ადგილობრივ სუბიექტთან, რაც აუცილებელია ბინადრობის ნებართვისთვის.
- ბრუნვის მოთხოვნის ანალიზი: ქართული ფილიალის ფინანსური მაჩვენებლების შემოწმება, რათა დაკმაყოფილდეს 50,000 ლარის ბრუნვის მოთხოვნა თითოეულ უცხოელზე.
- საიმიგრაციო ვიზა და ბინადრობა: D1 ვიზის მიღება (საჭიროების შემთხვევაში) და შრომითი ბინადრობის ნებართვის განაცხადის წარდგენა.
- საგადასახადო კონსულტაცია: თანამშრომლის საგადასახადო რეზიდენტობის განსაზღვრა და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების საკითხები.
კორპორატიული ტრანსფერი ხშირია გლობალური ბიზნესებისთვის:
- მენეჯმენტის როტაცია: საერთაშორისო ბანკი ან აუდიტორული კომპანია გზავნის მენეჯერს თბილისის ოფისში 2 წლით პროცესების გასამართად.
- ტექნიკური ექსპერტიზის გაზიარება: უცხოური სამშენებლო კომპანია გზავნის ინჟინრებს საქართველოში მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტის განსახორციელებლად.
- ფილიალის გახსნა: კომპანია ხსნის ახალ წარმომადგენლობას და გზავნის გამოცდილ კადრს სათავო ოფისიდან სტარტაპ ფაზის სამართავად.
- ტრენინგი და კვალიფიკაციის ამაღლება: თანამშრომლების გაცვლითი პროგრამები კორპორაციის შიგნით.
კორპორატიული ტრანსფერის დროს ბინადრობის ნებართვა გაიცემა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე, როგორც შრომითი ბინადრობის ნებართვა. მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი მეწარმეთა შესახებ, რომელიც არეგულირებს ფილიალის სტატუსს. მიუხედავად იმისა, რომ თანამშრომელი გადმოყვანილია, საქართველოს მთავრობის დადგენილება №280 მაინც მოითხოვს, რომ მიმღებ ორგანიზაციას (ქართულ ფილიალს) ჰქონდეს საკმარისი ბრუნვა (50,000 ლარი თითოეულ უცხოელზე). გარდა ამისა, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი განსაზღვრავს, რომ თუ პირი საქართველოში იმყოფება 183 დღეზე მეტი ვადით, ის ხდება საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი.
პროცესი იწყება კორპორატიული დოკუმენტების მომზადებით და თარგმნით. შემდეგ ფორმდება შრომითი ურთიერთობა ადგილობრივ ფილიალთან. აუცილებელია შემოსავლების სამსახურიდან ფილიალის ბრუნვის ცნობის და დასაქმებულის ხელფასის შესახებ ინფორმაციის მიღება. ამის შემდეგ იურისტი ატვირთავს განაცხადს სერვისების განვითარების სააგენტოს პორტალზე. სააგენტო ამოწმებს როგორც კომპანიის ფინანსურ მდგომარეობას, ისე თანამშრომლის კვალიფიკაციას. პროცესის დასრულებისას გაიცემა ელექტრონული ბინადრობის მოწმობა.
კორპორატიული ტრანსფერი მოიცავს არა მხოლოდ საიმიგრაციო, არამედ კორპორატიულ და საგადასახადო სამართლის საკითხებს. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ კომპლექსური ხედვა და გამოცდილება საერთაშორისო ბიზნესებთან. ჩვენი დახმარებით თქვენ უზრუნველყოფთ თქვენი კომპანიის HR პოლიტიკის შესაბამისობას საქართველოს კანონმდებლობასთან, რაც თავიდან აგაცილებთ ჯარიმებს და ბიუროკრატიულ შეფერხებებს.