შრომითი ბინადრობა და ნებართვები სამშენებლო სექტორისთვის წარმოადგენს სპეციალიზებულ იურიდიულ მომსახურებას, რომელიც მორგებულია საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე სწრაფად მზარდ ინდუსტრიაზე. სამშენებლო სექტორში ხშირია უცხოური მუშახელის (ინჟინრები, არქიტექტორები, მუშები) მოზიდვა მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის. ეს პროცესი დაკავშირებულია არა მხოლოდ საიმიგრაციო პროცედურებთან (D1 ვიზა, ბინადრობა), არამედ შრომის უსაფრთხოების მკაცრ რეგულაციებთან. დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან უზრუნველყონ, რომ უცხოელი თანამშრომლები ფლობდნენ შესაბამის კვალიფიკაციას და გავლილი ჰქონდეთ უსაფრთხოების ინსტრუქტაჟი. არალეგალური მუშახელის გამოყენება სამშენებლო ობიექტზე იწვევს უმძიმეს ჯარიმებს და ობიექტის შეჩერებას შრომის ინსპექციის მიერ. ჩვენი სერვისი უზრუნველყოფს ამ რისკების სრულ პრევენციას.
ჩვენი იურისტები სთავაზობენ სამშენებლო და დეველოპერულ კომპანიებს კომპლექსურ მომსახურებას:
- ჯგუფური საიმიგრაციო მენეჯმენტი: სამშენებლო ბრიგადებისთვის D1 ვიზებისა და შრომითი ბინადრობის ნებართვების მასობრივი გაფორმება.
- შრომის უსაფრთხოების დოკუმენტაცია: უცხოელი თანამშრომლებისთვის შრომის უსაფრთხოების ინსტრუქტაჟის დოკუმენტური გაფორმება (ორენოვანი ჟურნალები და ინსტრუქციები).
- კვალიფიკაციის აღიარება: უცხოური სერტიფიკატებისა და დიპლომების (მაგ. ინჟინრის, ამწე-მექანიკოსის) ვალიდაცია საქართველოში.
- შრომითი კონტრაქტები მშენებლობისთვის: სპეციფიკური ვადიანი ხელშეკრულებების მომზადება, რომლებიც ითვალისწინებს პროექტის ხანგრძლივობას და სპეციფიკას.
- დაზღვევა: მაღალი რისკის შემცველი სამუშაოებისთვის სავალდებულო ჯანმრთელობისა და უბედური შემთხვევის დაზღვევის პაკეტების ორგანიზება.
- წარმომადგენლობა ინსპექციასთან: შრომის ინსპექციის შემოწმების დროს უცხოელი პერსონალის დოკუმენტაციის წარდგენა და ინტერესების დაცვა.
ეს სერვისი კრიტიკულია შემდეგ სცენარებში: პირველი, თურქული სამშენებლო კომპანია იგებს ტენდერს ავტობანის მშენებლობაზე და შემოჰყავს 50 სპეციალისტი — საჭიროა მათი სწრაფი ლეგალიზაცია. მეორე, დეველოპერი ბათუმში აშენებს ცათამბჯენს და სჭირდება უცხოელი არქიტექტორებისა და ინჟინრების გრძელვადიანი დასაქმება. მესამე, ჰესის მშენებლობაზე საჭიროა სპეციფიკური ტექნიკის ოპერატორები უცხოეთიდან. მეოთხე, სარემონტო კომპანიას სურს დაასაქმოს უცხოელი მუშები, მაგრამ არ იცის, როგორ გააფორმოს ისინი კანონიერად, რათა აიცილოს ჯარიმები.
სამართლებრივი რეგულაციები: „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონი ვრცელდება სამშენებლო სექტორზეც და მოითხოვს ყველა უცხოელი მუშის რეგისტრაციას. დამატებით, „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ ორგანული კანონი აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს მომეტებული საფრთხის შემცველ სამუშაოებზე. დამსაქმებელი ვალდებულია უზრუნველყოს უცხოელი დასაქმებულის ინფორმირება უსაფრთხოების წესების შესახებ მისთვის გასაგებ ენაზე. ვიზის მიღების კუთხით, „უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონი ითხოვს შრომითი ხელშეკრულების არსებობას და მინიმალური ხელფასის ზღვარის დაცვას.
პროცესი იწყება მუშახელის სიის შედგენით და ვაკანსიების რეგისტრაციით. შემდეგ მზადდება ინდივიდუალური კონტრაქტები და ხდება ვიზების მოთხოვნა. მასობრივი განაცხადების დროს მნიშვნელოვანია კოორდინაცია საკონსულოსთან. საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ, იურისტები უზრუნველყოფენ ბინადრობის ნებართვების აღებას იუსტიციის სახლში. პარალელურად, დგება შრომის უსაფრთხოების დოკუმენტაცია. ჩვენი სერვისი გარანტიას იძლევა, რომ ობიექტზე მომუშავე ყველა უცხოელს ექნება მოწესრიგებული საბუთები, რაც გამორიცხავს პროექტის შეჩერების რისკს.
Legal.ge-ს მეშვეობით სამშენებლო კომპანიებს შეუძლიათ მიიღონ „ერთი ფანჯრის“ პრინციპით მომსახურება საიმიგრაციო და შრომით საკითხებზე. ჩვენი სპეციალისტები იცნობენ სექტორის სპეციფიკას და გთავაზობენ პრაქტიკულ გადაწყვეტილებებს, რათა თქვენი მშენებლობა მიმდინარეობდეს შეუფერხებლად და კანონის სრული დაცვით.